Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Mistrzejowice

By się odrodzić, musimy być konsekwentni

    W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie - Mistrzejowicach 27 listopada rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje, które na zaproszenie Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenia” prowadzi o. Jacek Paszko z Tyńca.

Norbert Polak

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

    Msza św. została odprawiona w intencji zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla o. Leona Knabita, asystenta kościelnego Stowarzyszenia, który obecnie przebywa w szpitalu.

    W homilii o. Jacek wskazał, co jest jedną z przyczyn dzisiejszego kryzysu ludzkiej kondycji.- Wiele decyzji, które ludzie dzisiaj podejmują, są emocjonalne. Pod wpływem chwili, rozczarowania, a wiecie dobrze, że w emocjach niekontrolowanych siedzi diabeł. Dlatego przekazujcie ludziom, że nie ma usprawiedliwienia dla apostazji. Bo to jest dzisiaj takie nowoczesne, należy do dobrego tonu, chlubią się, że nie posyłają dzieci na katechizację, nie chodzą do kościoła.

Reklama

    Duchowny, odwołując się do postaci kard. Wyszyńskiego, wskazał, że Prymas Tysiąclecia pragnął, by zasady wiary katolickiej były w Polsce pogłębiane i dobrze rozumiane, gdyż tylko na solidnym fundamencie naród może budować swoją egzystencję. Podkreślił również konsekwencję, jako wyznacznik dobrego życia. - Siedzę od 36 lat w konfesjonale, to widzę te dramaty. Z jednym ma dziecko, z drugim ma dziecko, została sama z trzecim dzieckiem. Zauważył, ze te sytuacje często wynikają z powodu wyjazdów z granicę. I zaznaczył: -Kościół musi nauczyć ludzi wymagać napraw krzywd, które zrobili bliźniemu. Masa ludzi idzie do konfesjonału i po rozgrzeszeniu uważa, że to jest koniec. Dostajesz pokutę, koronkę czy różaniec, ale trzeba naprawić to, coś zepsuł. Po Mszy św. o. Paszko wygłosił drugą naukę tym razem na temat modlitwy.

    O inicjatywie rekolekcji „Niedzieli” opowiedziała prezes koła Jana Pawła II, podlegającego Stowarzyszeniu, p. Lucyna Lubańska. Wskazała, że odwołanie się do kard. Wyszyńskiego jako wzoru nie jest przypadkowe. - Kardynał Wyszyński to był apostoł wolności. Aspekt wolności był dla niego bardzo ważny. Uczył jej nas w najtrudniejszym okresie, wskazywał drogi w czasach stalinowskich. Czynił to jeszcze przed wojną, gdyż sam był członkiem „Odrodzenia”. Był naszym ojcem, wskazywał drogę do Chrystusa, w jaki sposób wzbogacać swoje wnętrze i podkreślał, że odrodzenie rozwija się dzięki życiu z łaską Bożą.

    Kolejna nauka w ramach rekolekcji odbędzie się jutro, o godz. 12.


2021-11-27 22:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Elżbietanki zamknęły placówkę

2022-05-16 23:31

[ TEMATY ]

Wałbrzych

elżbietanki

archiwum parafii

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Kojarzone z opieką nad chorymi, ubogimi i cierpiącymi siostry elżbietanki po 157 latach zamknęły swój klasztor na terenie parafii Św. Aniołów Stróżów.

Wdzięczna Bogu za dar obecności sióstr, wałbrzyska wspólnota parafialna, na czele z proboszczem ks. kan. Wiesławem Rusinem, modliła się w intencji całego zgromadzenia podczas Mszy św. pożegnalnej w trzecią niedzielę wielkanocną.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek o maturach 2023: będą zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4

2022-05-16 09:55

[ TEMATY ]

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Przyszły rok pokaże nową maturę, gdyż będą ją zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadził nasz rząd i to był bardzo dobry ruch – mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przyznał, że przychyla się do tezy, aby egzamin maturalny z matematyki pozostał obowiązkowy.

Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Matka Bolesna. Pozwolisz Jej, by pomogła ci przyjąć Słowo Boga?

2022-05-16 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Jarosław Tarnowski

Maryja z przebitym sercem, Matka Bolesna, Matka Niezawodnej Nadziei jest i będzie przy nas. Jak najlepsza, najbardziej niezawodna pielęgniarka przy najlepszym Lekarzu. Wejdźmy dziś Bogu pod ręce.

Gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, Symeon wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Łk 2,25-35.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję