Reklama

Niedziela Wrocławska

Nabożeństwo wprowadzające w Adwent

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu w parafii św. Trójcy we Wrocławiu rozpoczęło się nabożeństwo wprowadzające w piękny czas przygotowania do Bożego Narodzenia.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Oparte było o liturgię poświęcenia kościoła i ołtarza. Ks. Jakub Deperas przypomniał na wstępie, że na mocy Chrztu otrzymaliśmy niezwykłą godność Dzieci Bożych i każdy z nas stanowi świątynię Boga. Następnie poświęcił wieniec adwentowy i zapalił pierwszą świecę. W pierwszej części czytane było Słowo Boże i wyśpiewany psalm.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NABOŻEŃSTWA

Reklama

- Obrzęd poświęcenia kościoła ma nam uzmysłowić, że najpiękniejszą świątynią jestem ja sam; jesteś ty bracie i siostro. Dzisiejsze nabożeństwo prowokuje w nas pytanie – na ile żyję własnym Chrztem? Będziemy łatwiej mogli odpowiedzieć na to pytanie, kiedy zobaczymy wszystkie znaki liturgiczne obrzędu poświęcenia kościoła. One są tożsame z tymi, które wykonywani podczas naszego Chrztu. Tu pojawia się kolejne pytanie - jaką świątynią jestem ja? - pytał ks. Deperas.

Po homilii nastąpiło poświęcenie wody i pokropienie ścian kościoła oraz ludu bożego. Następnie kapłan namaścił olejem nardowym obie dłonie wszystkim obecnym w kościele, przypominając że jesteśmy włączeni w misję kapłańską i królewską Chrystusa.

Kolejnym elementem nabożeństwa było rozjaśnienie ołtarza i kościoła światłem świec. W komentarzu do obrzędu usłyszeliśmy, że to oświetlenie przypomina, że Chrystus jest "Światłem na oświecenie pogan", którego blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała rodzina ludzka.

W czwartej części kapłan okadził wnętrze kościoła i lud Boży, który jest świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem. Po nabożeństwie była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Oprawę muzyczną przygotował zespół Cordis, w którym grają młodzi muzycy z parafii.

2021-11-27 21:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 77. rocznica zakończenia działalności niemieckiego obozu dla polskich dzieci

2022-01-18 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

MPD_foto

Właśnie mija 77 lat od zakończenia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Pamięć o ofiarach obozu przywraca Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję