Reklama

Niedziela Wrocławska

Nabożeństwo wprowadzające w Adwent

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu w parafii św. Trójcy we Wrocławiu rozpoczęło się nabożeństwo wprowadzające w piękny czas przygotowania do Bożego Narodzenia.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Oparte było o liturgię poświęcenia kościoła i ołtarza. Ks. Jakub Deperas przypomniał na wstępie, że na mocy Chrztu otrzymaliśmy niezwykłą godność Dzieci Bożych i każdy z nas stanowi świątynię Boga. Następnie poświęcił wieniec adwentowy i zapalił pierwszą świecę. W pierwszej części czytane było Słowo Boże i wyśpiewany psalm.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NABOŻEŃSTWA

- Obrzęd poświęcenia kościoła ma nam uzmysłowić, że najpiękniejszą świątynią jestem ja sam; jesteś ty bracie i siostro. Dzisiejsze nabożeństwo prowokuje w nas pytanie – na ile żyję własnym Chrztem? Będziemy łatwiej mogli odpowiedzieć na to pytanie, kiedy zobaczymy wszystkie znaki liturgiczne obrzędu poświęcenia kościoła. One są tożsame z tymi, które wykonywani podczas naszego Chrztu. Tu pojawia się kolejne pytanie - jaką świątynią jestem ja? - pytał ks. Deperas.

Reklama

Po homilii nastąpiło poświęcenie wody i pokropienie ścian kościoła oraz ludu bożego. Następnie kapłan namaścił olejem nardowym obie dłonie wszystkim obecnym w kościele, przypominając że jesteśmy włączeni w misję kapłańską i królewską Chrystusa.

Kolejnym elementem nabożeństwa było rozjaśnienie ołtarza i kościoła światłem świec. W komentarzu do obrzędu usłyszeliśmy, że to oświetlenie przypomina, że Chrystus jest "Światłem na oświecenie pogan", którego blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała rodzina ludzka.

W czwartej części kapłan okadził wnętrze kościoła i lud Boży, który jest świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem. Po nabożeństwie była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Oprawę muzyczną przygotował zespół Cordis, w którym grają młodzi muzycy z parafii.

2021-11-27 21:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

2022-10-06 21:32

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

7 października

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: reaktywowano Komisję ds. Świadków Wiary

2022-10-06 20:05

[ TEMATY ]

Watykan

komisja

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Roku 2025, papież przywrócił do istnienia specjalną Komisję ds. Świadków Wiary. Ma się ona zajmować badaniem i promocją historii życia osób, które choć nie mogą zostać kanonizowane z różnych racji, stanowią przykład chrześcijańskiej postawy. Wcześniej organ ten powołał Jan Paweł II w roku 2000 na czas trwania Wielkiego Jubileuszu. Obecnie Franciszek postanowił utworzyć stałą komisję przy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Powstanie nowego organu ogłoszono w trakcie rzymskiego kongresu „Świętość dzisiaj”. Jak wskazał kard. Marcello Semeraro, główny odpowiedzialny w Watykanie za sprawy kanonizacyjne, w najbliższych dniach zostanie przygotowane praktyczne funkcjonowanie tej komisji również jako miejsca badań. Purpurat wyjaśnił równocześnie, co znaczy określenie „świadkowie wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję