Reklama

Niedziela Częstochowska

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

Koncert w jasnogórskiej bazylice był rodzajem artystycznej zadumy nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.

Reklama

Symptomatycznym jest fakt iż kompozytor dzieła Grzegorz Majka urodził się właśnie w roku wprowadzenia stanu wojennego. Kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki należy do współczesnego pokolenia strażników pamięci. 16 listopada 2019 roku w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie miał swój koncert kompozytorski, zorganizowany w ramach programu „Niepodległa’. Słuchacze mogli uczestniczyć w prawykonaniu utworu „Testament ran” na sopran, baryton, dwa akordeony i realizatora-sonorystę do słów Tadeusza Szymy. Wydarzenie to zostało nagrodzone nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2020”.

Koncert został bardzo uważnie nie tylko wysłuchany ale i przeżyty. Forma dzieła operująca oszczędnymi efektami sonorystycznymi przemówiła do słuchaczy. Jeszcze raz, ci którzy przeżyli traumę stanu wojennego, poczuli grozę i ból tamtych czasów. Dzieło Grzegorza Majki nie miało elementów przypadkowych i efekciarskich. Oszczędna forma instrumentalno-wokalna trafnie oddała treść i ducha poezji Tadeusza Szymy.

W słowie na koniec wydarzenia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zwrócił uwagę na ważność kultury, która nie może być unieważniana w imię ideologicznych projektów. Podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie muzyczne jest ważne ze względu na miejsce i treść.

Podziel się cytatem

Reklama

Projekt związany z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na który składają się koncerty i wydawnictwo albumowe, został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem koncertu i wydawcą albumu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie.

Patronat medialny nad koncertem i wydawnictwem sprawują: „Niedziela”, Katolicka Agencja Informacyjna, Portal eKAI oraz Radio Jasna Góra.

Album jest dostępny pod adresem: wspolnota.gaudemater@gmail.com

2021-11-27 21:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: odbyło się pierwsze spotkanie reaktywowanej Komisji Maryjnej KEP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Maryja

KEP

Bożena Sztajner/Niedziela

W środę na Jasnej Górze odbyło się pierwsze spotkanie utworzonej na nowo w Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Komisja to nawiązanie do gremium, które działało już w latach 1956 - 1996 z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Podkreślał on, że „w kontekście prac Komisji Duszpasterskiej, skoncentrowanych wokół Osoby i dzieła Chrystusa, do Komisji Maryjnej należeć będzie troska i czuwanie nad tym, by obok Zbawiciela ukazywać Osobę i miejsce Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła”.

Pierwsze spotkanie reaktywowanej Komisji Maryjnej KEP odbyła się na Jasnej Górze z inicjatywy jej przewodniczącego abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. - Reaktywowanie tej komisji wpisuje się w Jubileuszowy Rok Koronacji i jest kolejnym darem Matki. Po 21 latach wracamy do istnienia tego gremium, które jest też odpowiedzią na specyfikę kultu Maryjnego w Polsce – powiedział abp Depo. Metropolita częstochowski podkreślił, że celem prac Komisji Maryjnej jest „wypracowywanie kolejnych dróg służących odnowieniu jedności budowanej na prawdzie i spojrzeniu na to kim dla naszego narodu i każdego z nas osobiście jest Maryja”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja otworzył proces beatyfikacyjny sługi Bożej Eufemii Raciborskiej

2022-01-17 09:31

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

opole.tvp.pl screen

Ordynariusz opolski dokonał otwarcia procesu sługi Bożej Eufemii Raciborskiej na szczeblu diecezjalnym. Pierwsze posiedzenie trybunału odbyło się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. W tym mieście żyła w XIV wieku świątobliwa księżna i dominikanka.

Eufemia raciborska, księżniczka z rodu Piastów i siostra, a potem przeorysza w tamtejszym klasztorze dominikanek cieszy się w swoim mieście kultem od 600 lat (zmarła 17 stycznia 1359 roku).

CZYTAJ DALEJ

Premier Mateusz Morawiecki liderem rankingu zaufania

2022-01-18 12:06

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

KPRP

Premier Mateusz Morawiecki cieszy się największym zaufaniem Polaków, tak wskazało 37,6 proc. respondentów styczniowego sondażu IBRiS dla Onetu. Na kolejnych miejscach są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (36,8 proc.) i prezydent Andrzej Duda (35,7 proc.).

W porównaniu do poprzedniego sondażu, zaufanie do szefa rządu wzrosło o 0,2 pkt. proc. Natomiast prezydent Warszawy stracił w tym czasie 1,1 pkt. proc., a prezydent RP 2,1 pkt. proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję