Abp Guzdek przypomniał, że 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, a kolejne lata, m.in. wojna polsko-bolszewicka były „zmaganiem się o umocnienie granic Rzeczypospolitej”. „Wszystkim, którzy przelewali krew i oddawali życie w tamtym czasie należą się pamięć i wdzięczność. Ich wyrazem są modlitwa, zapalone znicze na mogiłach poległych i zmarłych oraz kwiaty złożone w miejscach upamiętniających walkę o suwerenność naszej Ojczyzny” - napisał abp Guzdek.
Administrator apostolski Ordynariatu Polowego podkreślił, że w tym roku „wschodnia granica Rzeczypospolitej jest atakowana”. Abp Guzdek wyraził wdzięczność żołnierzom oraz funkcjonariuszom, którzy „wypełniając wojskową przysięgę z narażeniem zdrowia i życia, strzegą suwerenności naszych granic”. Podkreślił, że dziękuje „za ofiarność w służbie” oraz „świadomość trudnej sytuacji migrantów, wykorzystywanych przez reżim białoruski”. Podziękował także rodzinom, które wspierają żołnierzy i funkcjonariuszy „w niebezpiecznej, pełnej poświęcenia służbie dla Polski, dla Europy, dla świata”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Metropolita białostocki zaapelował o obronę dobrego imienia polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, podkreślił, że niepokój budzą wypowiedzi uderzające w dobre imię i honor żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej.
„Wszyscy powinniśmy pamiętać, że »za późno« to jedno z najtragiczniejszych stwierdzeń, niejednokrotnie wypowiadanych z poczuciem wstydu i świadomością zaniedbania. Oby nie były spóźnione działania w obronie naszych granic, oby nie było spóźnione docenienie Waszej służby i poświęcenia dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej” - napisał.
Na koniec zapewnił o swojej modlitwie i wsparciu duchowym. Przesłanie zostało zamieszczone na stronie internetowej Ordynariatu Polowego i rozesłane do kapelanów Ordynariatu Polowego oraz kapelanów Policji.