Reklama

Ku jakiej Europie...

Głos biskupów polskich przed wstąpieniem Polski w struktury UE

Konferencja Episkopatu Polski wydała 18 marca br. dwa dokumenty związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej: „Chrześcijańska odpowiedzialność za Ojczyznę. Apel biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej” i „Słowo biskupów polskich z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej”. Teksty dokumentów zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 kwietnia br. w Warszawie.

Niedziela Ogólnopolska 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wezwanie do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

W pierwszym dokumencie Konferencja Episkopatu Polski wezwała wiernych i ludzi dobrej woli do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Katolicy nie mogą głosować na ugrupowania polityczne, które „postulują treści godzące w życie i rodzinę” - jednoznacznie wypowiedzieli się polscy biskupi. Przypomnieli, że „Episkopat Polski zdecydowanie zaprotestował i będzie protestował przeciw legalizacji aborcji, eutanazji oraz tzw. związków partnerskich, których próba ustawowego zrównania z małżeństwem uderza w samą istotę małżeństwa i rodziny”.
„Pomyślny rozwój Europy wymaga budowania cywilizacji życia i miłości - piszą biskupi. - Tymczasem zagrożenia, także w naszej Ojczyźnie, są wielkie. Po raz kolejny podejmuje się propagandę na rzecz zabijania nienarodzonych dzieci oraz przygotowuje programy edukacyjne sprzeczne z prawem rodziców do wychowania dzieci w duchu własnych przekonań. Ta tendencja przed kilku laty została przezwyciężona, a dzisiaj, w imię wypaczonej wizji postępu, z uporem usiłuje się do niej wracać.
Nie tylko katolikom, ale i żadnemu człowiekowi, któremu miłe są wartości humanistyczne i ogólnoludzkie, nie wolno uczestniczyć w kształtowaniu opinii publicznej tak, by sprzyjała zamachowi na życie człowieka. Nie wolno też katolikowi okazywać poparcia w głosowaniu dla tych ugrupowań politycznych, które postulują treści godzące w życie i w rodzinę. Episkopat Polski zdecydowanie zaprotestował i będzie protestował przeciw legalizacji aborcji, eutanazji oraz tzw. związków partnerskich, których próba ustawowego zrównania z małżeństwem uderza w samą istotę małżeństwa i rodziny”.
Poprzez udział w wyborach każdy powinien wskazać na te osoby i ugrupowania polityczne, które stanowić będą rękojmię mądrych i odpowiedzialnych decyzji dla dobra Narodu. Stawia to również wysokie wymagania przed samymi politykami, dla których troska o dobro człowieka oraz o dobro wspólne stanowić powinny cel najważniejszy - czytamy w apelu Konferencji Episkopatu Polski. Udział w wyborach przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego ma być - jak piszą polscy biskupi - przejawem odpowiedzialności za Ojczyznę i jej godne miejsce w jednoczącej się Europie.
Zdaniem polskich hierarchów, obecność chrześcijan - katolików oraz ludzi o wysokich walorach moralnych i intelektualnych jest szczególnie ważna w Parlamencie Europejskim, gdyż coraz częściej można zauważyć tendencje do eliminowania wartości chrześcijańskich z życia narodów europejskich.
Biskupi polscy przypominają, że wejście do Unii oznacza nowe wyzwanie. Jest nim teraz „troska o duchowy kształt już nie tylko Ojczyzny, ale całej Europy - kontynentu, w którego historię i kulturę nasz Naród wpisuje się od ponad tysiąca lat”. Biskupi apelują także do młodych Polaków, aby z entuzjazmem włączyli się w dzieło kształtowania oblicza Europy, opartego na wartościach chrześcijańskich. „Nie istnieje droga na skróty do pomyślności i społecznego ładu. Im więcej wolności, tym więcej odpowiedzialności” - czytamy w Apelu biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.
Biskupi zwracają także uwagę na konieczność prawnego zagwarantowania stanu posiadania powstałego po II wojnie światowej. Dodają, że niepokój w tej dziedzinie nie sprzyjałby procesom jednoczącym.

Reklama

Europie potrzebne jest odwołanie do Boga

W Słowie biskupów polskich z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej czytamy, że Kościół w Polsce „z równym przekonaniem będzie uczył się Chrystusowej Ewangelii i świadectwa chrześcijańskiego życia od wielu dynamicznych wspólnot Europy Zachodniej oraz heroicznej wierności od Kościołów Wschodu”. Chrześcijanie stanowią 80 proc. mieszkańców Europy.
Dokument Episkopatu próbuje nakreślić i wskazać nowe wyzwania stojące przed Kościołem i Narodem z chwilą znalezienia się Polski w strukturach zjednoczonej Europy.
Zdaniem biskupów, „warunkiem zachowania naszej tożsamości i bogatej tradycji religijnej jest podjęcie nowego, zdecydowanego wysiłku na rzecz pogłębienia własnej formacji religijnej oraz świadomości tego, co oznacza i do czego zobowiązuje dzisiaj bycie chrześcijaninem”.
W ocenie polskich biskupów, Europa i świat potrzebują przede wszystkim świadectwa świętości, dlatego wzywają oni katolików, aby pełniej zaangażowali się w działalność publiczną i społeczną oraz podjęli „nowy wysiłek dla scalenia wiary ze świadectwem codziennego życia”. „Pluralizm życia społecznego wymaga - zauważają biskupi - aby wszyscy, którzy pragną angażować się w budowanie dobra wspólnego, mieli pełne prawo to dobro realizować z uwzględnieniem różnorodności motywów i inspiracji”.
„Nie zabiegamy o przywileje dla chrześcijaństwa - deklarują biskupi. - Konstytucja Polski gwarantuje pełne prawa i poszanowanie przekonań wszystkim uznawanym prawnie wyznaniom, a także ludziom czerpiącym podstawowe wartości humanistyczne z innych źródeł. Stąd mamy prawo oczekiwać podobnej postawy poszanowania i otwartości także w przyszłym Traktacie Europejskim. Zgodnie z treścią preambuły, Europa «zamierza pozostać miejscem otwartym na kulturę, wiedzę i postęp społeczny». Jest paradoksem, że deklaruje się postawę otwartości przy równoczesnym eliminowaniu Boga i wartości religijnych” - niepokoją się polscy hierarchowie.
Odwołanie się do Boga jest potrzebne nie tyle Kościołowi - tu nikt Jego obecności nie kwestionuje - co Europie - podkreślają. Ich zdaniem, niepokój narodów Europy Środkowej i Wschodniej związany z brakiem odniesienia do Boga i chrześcijaństwa w preambule do Traktatu Europejskiego wynika z doświadczeń historycznych. Biskupi przypominają, że to właśnie chrześcijaństwo nadało Europie „znamię jedności cywilizacyjnej” i dlatego - zaznaczają - jego pominięcie w preambule oznacza pozbawienie Europy jednego z istotnych elementów jej tożsamości historycznej.
Polscy biskupi zgadzają się natomiast co do tego, że preambuła do przyszłego Traktatu Europejskiego trafnie określa Europę jako rzeczywistość zjednoczoną w wielości i różnorodności. Wielość i różnorodność - zarówno w wymiarze kulturowym, etnicznym, językowym, naukowym, gospodarczym, politycznym i religijnym - stanowi jedno z istotnych znamion europejskości. Przestrzegają natomiast, że wspólnota europejska nie może w żadnym wypadku ograniczać się do wymiaru gospodarczego i politycznego, bowiem każda wspólnota - jeżeli ma być prawdziwa - musi mieć wymiar duchowy i musi być wspólnotą osobową ludzi pomiędzy sobą. Europa - jak naucza Jan Paweł II - ma być wielką europejską Wspólnotą Ducha.
Aby Wspólnota Ducha stała się faktem - zdaniem polskich biskupów - potrzeba „od nas samych radykalnego nawrócenia, otwarcia na Ewangelię i ewangelicznego radykalizmu”. Dramatem współczesnego chrześcijaństwa jest fakt, że jest ono rozdarte przez ludzką słabość i grzech, i dlatego dla wielu straciło właściwą sobie siłę przyciągania. Pomimo bolesnego pęknięcia, autentyczne chrześcijaństwo także dzisiaj może i powinno spełniać rolę czynnika integrującego, umożliwiającego pojednanie i odbudowę wzajemnego zaufania, bez którego nie może być prawdziwej wspólnoty - podkreślają polscy hierarchowie.
Biskupi wskazują zarazem, że chrześcijaństwo jest też źródłem nadziei, tej nieprzemijającej nadziei, jaką daje Jezus Chrystus i Jego orędzie.
Zarazem biskupi polscy wskazują na katalog niezbywalnych wartości kultury i tożsamości europejskiej, wyrastających z jej religijnego i humanistycznego dziedzictwa. Do tego fundamentalnego katalogu wspólnych wartości należą m.in.: godność osoby, świętość życia ludzkiego, centralna rola rodziny opartej na małżeństwie jako trwałym związku mężczyzny i kobiety, wykształcenie, wolność myśli, słowa oraz głoszenia własnych poglądów i wyznawania religii, ochrona prawna jednostek i grup, współpraca wszystkich na rzecz dobra wspólnego, praca pojmowana jako dobro osobiste i społeczne, władza polityczna pojmowana jako służba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa za Europę*

Boże Wszechmogący, któryś w zaraniu Kościoła wybrał ludy Europy, aby wśród nich słowo Twe głosili Apostołowie i ich następcy, my, późne wnuki, dzięki Ci składamy, żeś dziedzictwem tym obdarzył każdy z ludów naszych, a skarbiec Twej nauki praojcom naszym pozostawił. Wybacz ludom Europy dawne zawiści i walki, nie pomnij sporów i okrucieństw, nie patrz na dumę i butę.
Pokornie prosimy Cię, naucz ludy Europy dziedzictwem swym służyć ludzkiej powszechności, a szczególnie braciom naszym ubogim, aby i oni przy uczcie życia zasiedli. Modlimy się o solidarność narodów Europy, niechaj połączą swe siły w obronie swobód własnych i cudzych. Przywódcom Europy daj stworzyć przyjaźń i porozumienie między narodami, które mają w swej pieczy. W pokorze i ufności niechaj budują nowe formy rządów przekraczające granice państwowe, w mądrości Ducha Twojego Świętego.
Prosimy Cię o wzajemny szacunek i zaufanie pomiędzy naszymi narodami, aby sprawiedliwość, pokój i dobrobyt zapanowały w Europie.
Do świętych Twych - Benedykta, Cyryla i Metodego, Brygidy Szwedzkiej, Katarzyny ze Sieny i Teresy Benedykty od Krzyża (Edith Stein), patronów Europy, modlimy się, Panie, niechaj uproszą jedność ludom Europy, abyśmy wszyscy byli jedno, jak uczył Chrystus, nasz Zbawiciel.
Za wstawiennictwem św. Wojciecha, który jak przed tysiącem lat staje się patronem jednoczącej się Europy i nowej ewangelizacji, prosimy Cię, Panie, abyśmy potrafili dobrze odczytywać znaki czasu i jako społeczność Kościoła właściwie na nie odpowiadać.
Błagamy Cię, Panie, błogosław i wspieraj mocą Twoją ludy Europy, aby wytrwały w wierności powołaniu Twemu, a w czyn je wprowadzając, dostąpiły radości w królestwie Twoim, przez zasługi i wstawiennictwo Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który żyje i króluje z Tobą w jedności Ducha Świętego na wieki wieków. Amen.

* Modlitwa za Europę, wygłoszona w katedrze gnieźnieńskiej podczas IV Zjazdu Gnieźnieńskiego Quo vadis, Europo?.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że od kilku lat słowo Paraklet, jedno z imion Ducha Świętego, nie może się „zadomowić w Ewangelii”. Często tłumaczone jest jako „Pocieszyciel”, ale ten przekład zawęża znaczenie słowa „Paraklet", które „ma w sobie jeszcze odcień mówienia o Obrońcy i o tym, który jest Rzecznikiem”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

19 maja 2024, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję