Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Meksyk

Światowy Kongres Rodzin

Pod hasłem Rodzina naturalna a przyszłość narodów - wzrastanie, rozwój i wolność odbył się 29-31 marca br. w stolicy Meksyku 3. Światowy Kongres Rodzin. Wzięło w nim udział 3,5 tys. delegatów z 50 krajów świata, wśród nich m.in.: przewodniczący Papieskich Rad: ds. Rodziny - kard. Alfonso López Trujillo i „Iustitia et Pax” - kard. Renato Raffaele Martino.
Na początku obrad odczytano przesłania, które do uczestników Kongresu skierowali Ojciec Święty Jan Paweł II i prezydent USA George W. Bush. Następnie przedstawiciele gospodarzy zaprezentowali sytuację rodzin w Meksyku, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania praw człowieka. W ostatnim dniu Kongresu skupiono się na temacie wpływu polityki i sytuacji międzynarodowej na kondycję rodzin. Kard. Martino wygłosił referat nt. Rodzina, kultura i globalizacja (podczas swojego pobytu w Mieście Meksyk odbył on wiele spotkań związanych z problematyką społeczną, która jest polem działania kierowanej przez niego Rady).

Włochy

Międzynarodowe Forum Młodzieży

Pod hasłem Młodzież i uniwersytet - świadczyć o Chrystusie w środowisku uniwersyteckim w dniach 31 marca - 4 kwietnia odbyło się w Rocca di Papa k. Rzymu 8. Międzynarodowe Forum Młodzieży, zorganizowane przez Papieską Radę ds. Świeckich, któremu patronował abp Stanisław Ryłko, jej przewodniczący.
Na spotkanie studentów z całego świata zaproszeni zostali w tym roku: prof. Rene Remont z Francji, prof. Mary Ann Glendon z USA, prof. Georgio Vittadini z Włoch i prof. Alexandro Llano Ciffuentes z Hiszpanii. Z Polski, wraz młodzieżą studencką z Warszawy, Poznania i Krakowa, przybyli także metropolita lubelski - abp Józef Życiński i biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski.
Wśród bogatego programu spotkań i dyskusji omawiane były postawy i oczekiwania młodzieży uniwersyteckiej, jej główne troski, problemy, zagrożenia, relacje uczuciowe, problemy społeczne i rodzinne we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie. Poruszano także zagadnienia naukowe, problemy etyki, kultury i wiary. W grupach roboczych młodzież z całego świata wspólnie zastanawiała się nad rolą, jaką powinny spełniać uniwersytety w obecnych czasach oraz nad ich powołaniem w poszukiwaniu prawdy i integralnym kształtowaniu młodego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Białoruś

Bp Karpiński odwiedził diecezję witebską

Bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, odwiedził diecezję witebską na Białorusi. W trakcie trzydniowej wizyty, na zaproszenie ordynariusza tej diecezji - bp. Władysława Blina, 27 marca br. polski hierarcha wziął udział w obchodach 100-lecia konsekracji kościoła pw. Imienia Maryi w Parafianowie. Uczestniczył także w obchodach 5. rocznicy istnienia diecezji.
W homilii bp Karpiński wyraził „uznanie dla świadectwa żywego Kościoła, jakie wierni składali przez 40 lat, podczas których świątynia pozostawała zamknięta dla sprawowania kultu”. W uroczystościach uczestniczyło ok. 70 kapłanów i 50 sióstr zakonnych oraz liczni wierni z parafii i okolicznych miejscowości. W drugim dniu wizyty, 28 marca, bp Karpiński wraz z bp. Blinem przewodniczył Mszy św. w witebskiej katedrze, poprzedzonej nabożeństwem Gorzkich żali śpiewanych w języku polskim. Ksiądz Biskup został przyjęty przez Polonię skupioną wokół Domu Polskiego im. Jana Pawła II, który jest zarazem siedzibą Wojewódzkiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi. Ponadto w Mińsku bp Karpiński spotkał się z nuncjuszem apostolskim na Białorusi - abp. Ivanem Jurkovičem. Bp. Karpińskiemu towarzyszyli: ks. prał. Tadeusz Pajurek, dyrektor ekonomiczny archidiecezji lubelskiej, oraz ks. kan. Andrzej Gorczyca, duszpasterz polonijny w USA.
Diecezja witebska powstała 13 października 1999 r. z części dawnej archidiecezji mohylewskiej i archidiecezji wileńskiej. Patronem diecezji jest św. Jozafat Kuncewicz, który na tych terenach 380 lat temu oddał życie za wiarę.

Reklama

Mongolia

Pierwszy katechizm i modlitewnik w języku mongolskim

Pierwszy katechizm i modlitewnik w swym języku otrzymali katolicy mongolscy. Ukazały się one nakładem Ośrodka im. Antoine Mostaerta, prowadzonego przez Zgromadzenie Niepokalanego Serca Maryi. Od 1991 r., gdy po prawie 70 latach rządów komunistycznych Mongolia wkroczyła na drogę demokracji, dokonano tam wielu przekładów różnych ksiąg Pisma Świętego. Do tej pory nie było jednak modlitewnika w miejscowym języku ani użytkowej współczesnej wersji katechizmu. Obecny przekład katechizmu jest przystosowaną do cyrylicy (używanej do zapisu współczesnego języka mongolskiego) wersją tłumaczenia katechizmu holenderskiego z początków XX wieku; 83-stronicowy modlitewnik zawiera codzienny pacierz katolicki, a także modlitwy w różnych sytuacjach życiowych i dla niektórych środowisk, np. dla dzieci. Nad przekładem pracował przez rok zespół złożony z zakonników i językoznawców mongolskich.

USA

Pierwsza rozprawa poświęcona zgodności z amerykańską konstytucją zapisu o odwołaniu do Boga w Deklaracji Lojalności odbyła się 24 marca br. w Sądzie Najwyższym USA. Patriotyczną przysięgę, w której mowa jest o odpowiedzialności za losy państwa „przed Bogiem”, obowiązkowo składają wszyscy uczniowie amerykańskich szkół. Burzę wokół zawartych w przysiędze słów wywołał prawnik ateista - dr Michael Newdow. Tymczasem aż 87% proc. mieszkańców Ameryki opowiada się zdecydowanie za utrzymaniem odniesienia do Boga w Deklaracji.

Wielka Brytania

„Europejska demokracja powinna bronić osób nienarodzonych i najsłabszych” - stwierdzili m.in. uczestnicy zorganizowanej w Londynie 27-28 marca br. 1. Europejskiej Konferencji Stowarzyszenia Obrony Dziecka Poczętego. Wzięło w niej udział 140 osób z 22 krajów. Wielu mówców zwróciło uwagę na zagrożenia zawarte w regulacjach Unii Europejskiej. Walijski poseł do Parlamentu Europejskiego Jonathan Evans wskazywał na pojawiające się na tym forum naciski, aby prawo do aborcji traktować jako prawo człowieka. Jego zdaniem, zapisy w proponowanym traktacie konstytucyjnym UE mogą uniemożliwić parlamentom narodowym zachowanie w ustawodawstwie krajowym praw broniących życia.

Reklama

Włochy

„Art. 6 porozumienia w sprawie rewizji Konkordatu Laterańskiego z 18 lutego 1984 r. stanowi, że Republika Włoska uznaje za dni świąteczne wszystkie niedziele i inne święta religijne, ustalone w wyniku porozumienia stron” - przypomniał m.in. sekretarz generalny Episkopatu Włoch - bp Giuseppe Betori w związku z pomysłem premiera Silvio Berlusconiego, by w celu zwiększenia wydajności pracy zmniejszyć liczbę dni świątecznych.

Szwajcaria

25-28 marca br. w szwajcarskim Baar obradowali delegaci reprezentujący Episkopaty skupione w Radzie Konferencji Biskupów Europy (CCEE) oraz przedstawiciele Papieskich Rad: ds. Kultury oraz ds. Dialogu Międzyreligijnego. Przedstawiono m.in. roboczą wersję dokumentu „Jezus Chrystus, przekaziciel Wody Żywej”, ogłoszoną jeszcze w 2003 r. przez obie Papieskie Rady. Dokument powstał w wyniku przeprowadzonej ankiety na temat braku wiary we współczesnym świecie. Ankieta ujawniła, że brak wiary jest zjawiskiem typowo europejskim, które nie występuje w Afryce i Azji ani też w krajach islamskich, a w USA - rzadko. Podczas obrad podkreślono m.in., że niezbędne jest zapoznawanie się z oddziaływaniem „alternatywnych religii” na kulturę, a także tworzenie sieci informacyjnej nt. działalności grup New Age. Uczestnicy konferencji starali się też ustalić pewne wytyczne dla działania Konferencji Biskupów w tej dziedzinie.

Chiny

Pomimo represji coraz więcej dorosłych Chińczyków przyjmuje chrzest św. - stwierdził bp Wei Jingyi z tzw. Kościoła podziemnego. Poinformował, że co roku ponad 150 tys. dorosłych wstępuje do Kościoła. „Są to często ludzie młodzi, intelektualiści i osoby dobrze wykształcone, które mogą wywrzeć istotny wpływ na przyszłość Chin”. Nowo zauważonym zjawiskiem jest fakt, że 80% biskupów Kościoła patriotycznego potajemnie utrzymuje więzy ze Stolicą Apostolską, co sprawia, że także oni są ściśle kontrolowani i prześladowani.

Tydzień na świecie

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował włoskiego arcybiskupa Luigiego Bonazziego, dotychczasowego nuncjusza na Haiti, nuncjuszem apostolskim na Kubie.

„O natychmiastowe powstrzymanie działań premiera Izraela Ariela Szarona, którego posunięcia zagrażają sytuacji światowej”, zaapelował przed mikrofonami Radia Watykańskiego były dyrektor generalny rozgłośni - kard. Roberto Tucci. Jednocześnie wyraził przekonanie, że ustawodawstwo nadzwyczajne, jakie zamierzają wprowadzić niektóre kraje walczące z terroryzmem, byłoby przejawem barbarzyństwa.

Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Słowacja i Słowenia zostały przyjęte do NATO. Szefowie dyplomacji tych krajów podpisali w Waszyngtonie protokoły akcesyjne. Liczba członków NATO zwiększyła się tym samym do 26.

Amerykański sąd apelacyjny nakazał deportację z USA 80-letniego Mykoły Wasyłyka, który podczas II wojny światowej był strażnikiem w hitlerowskich obozach pracy przymusowej na terenie okupowanej Polski - w Trawnikach i Budzyniu k. Kraśnika.

Na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli doszło do przełomu w sprawie europejskiej konstytucji. Broniące dotąd zapisów z Nicei Polska i Hiszpania zgodziły się na kompromis - przyjęcie tzw. zasady podwójnej większości, rezygnując z walki o silną pozycję w Europie.

We Włoszech miał miejsce strajk generalny. Miliony Włochów protestowały przeciwko polityce rządu, m.in. wolno rozwijającej się gospodarce i podwyższeniu wieku emerytalnego.

W transmitowanym przez telewizję orędziu do narodu prezydent Litwy Rolandas Paksas wyrzekł się swego rosyjskiego sponsora Jurija Borysowa, którego wcześniej chciał mianować doradcą. Sejm i tak wzywa prezydenta, by odszedł, zanim parlament go zdymisjonuje. Tymczasem z Rosji wydalono trzech litewskich dyplomatów, w odwecie za wcześniejsze usunięcie z Litwy dyplomatów rosyjskich, oskarżanych m.in. o „nielegalne zdobywanie informacji nt. impeachmentu prezydenta Paksasa”.

Według najnowszych prognoz Czeskiego Urzędu Statystycznego, za 50 lat liczba mieszkańców tego kraju może się zmniejszyć aż o 800 tys. Czechy odnotowują też gwałtowny spadek liczby zawieranych małżeństw: w 2003 r. odbyło się tam najmniej ślubów od 1914 r. Specjaliści ostrzegają, że jeśli ten niekorzystny trend nie zostanie odwrócony, Czechy czekają ogromne problemy społeczne i gospodarcze.

Rosjanie nie chcą wojny w Czeczenii. Tak wynika z najnowszych badań znanego rosyjskiego socjologa - prof. Jurija Lewady. Mimo cenzury i ciągłych zapewnień władz na Kremlu, że sytuacja w Czeczenii „stabilizuje się”, prawie 70% mieszkańców Rosji opowiada się za natychmiastowym przerwaniem wojny w tej kaukaskiej republice.

Prezydent Tajwanu Chen Shui-bian - lider Demokratycznej Partii Postępowej i zwolennik niepodległości wyspy - został wybrany na drugą 4-letnią kadencję.

Katolicki misjonarz - 76-letni ks. Luciano Fulvi, kombonianin, został zamordowany w Ugandzie. Pochodzący z Włoch kapłan pracował w duszpasterstwie powołaniowym na przedmieściach Gulu w północnej Ugandzie.

Ok. 1/3 ludzi na całym świecie cierpi na niedostatek witamin i soli mineralnych potrzebnych do zdrowego rozwoju - głosi najnowszy raport ONZ. Na skutek niskiej jakości pożywienia dla matek i dzieci obniża się także średni iloraz inteligencji w krajach, w których występuje głód - uważają eksperci tej organizacji.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Auschwitz

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Wielcy polskiego Kościoła

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Przyszła bohaterka urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi, w niezamożnej rodzinie Zambrzyckich. Jej bliscy borykali się z tak dużymi trudnościami finansowymi, że w 1908 r. całą rodziną wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Rio de Janeiro. Po 2 latach jednak powrócili do kraju i Stanisława podjęła przerwaną edukację.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Nowo wyświęceni diakoni nawiedzili dziś także barokowy kościół ku czci św. Jana z Kęt, wybudowany na miejscu jego domu rodzinnego. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy związany z 550. rocznicą śmierci tego XV-wiecznego uczonego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję