Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Jan Korec honorowym doktorem UKSW

„Nie sposób dziś opisać i zrozumieć najnowszej historii Kościoła na Słowacji bez historii i świadectwa życia kard. Jana Korca” - powiedział 6 października ks. prof. Józef Kulisz SI podczas uroczystości nadania Kardynałowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedstawił pełną cierpień drogę życiową słowackiego jezuity - symbolu walki o przetrwanie Kościoła w czasach komunistycznych.
W wykładzie na temat Objawienia Bożego w dziejach kard. Korec przypomniał, że niebagatelną część bogactwa dziejów świata i narodu stanowi chrześcijaństwo i Kościół. To właśnie dzięki Kościołowi i Tradycji także dzisiaj człowiek może dotknąć najważniejszego w dziejach ludzkości wydarzenia, jakim było życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Kard. Korec zwrócił też uwagę, że próba oderwania się od dziejów jest zawsze przekreśleniem fundamentów człowieka. Jego zdaniem, brak świadomości w tej dziedzinie jest jednym z największych błędów naszych czasów i sprawia, że zanika miłość do własnego narodu i zainteresowanie przeszłością. „A przecież - jak powiedział słowacki gość - człowiek nie może istnieć w oderwaniu od dziedzictwa ojców, języka, zwyczajów i kultury”.
Podczas uroczystości na UKSW ks. prof. Stanisław Urbański odczytał uchwałę Wydziału Teologicznego z 24 czerwca 2002 r. i Senatu UKSW z 23 stycznia 2003 r. o przyznaniu kard. Janowi Korcowi doktoratu honoris causa. W uzasadnieniu napisano, że kard. Korec jako kapłan i biskup Kościoła podziemnego troszczył się o jedność Kościoła na Słowacji. Honorowy tytuł przyznano mu także za osiągnięcia w dziedzinie filozofii i teologii, w tym za dialog z innymi światopoglądami - zwłaszcza marksizmem.
Podczas sesji inaugurującej nowy rok akademicki, której przewodniczył prorektor - ks. prof. Ryszard Rumianek, dokonano immatrykulacji nowych studentów, wręczono 18 dyplomów doktorskich i 1 dyplom habilitacyjny, a także odznaczenia dla pracowników uczelni. Modlitwą Wieczny odpoczynek uczczono zmarłego niedawno ks. prof. Tadeusza Gogolewskiego.

Reklama

Inauguracja na Skałce w Krakowie

„Skałka jest to rzeczywistość wielowymiarowa. Tworzy ją nade wszystko sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, tworzy ją także panteon narodowy, który skrywa w sobie groby zasłużonych Polaków, oraz Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów” - mówił rektor WSD Ojców Paulinów - o. dr hab. Andrzej Napiórkowski 1 października, w dniu inauguracji roku akademickiego, podczas której indeksy z wpisem na pierwszy rok studiów otrzymało trzynastu kleryków.
Uroczystość rozpoczęła się w auli gmachu WSD antyfoną maryjną w wykonaniu Scholi Gregoriańskiej braci kleryków. Inauguracyjne przemówienie wygłosił o. Napiórkowski. Na temat: Biblia w klasztorach III Tysiąclecia mówił ks. doc. dr hab. Jerzy Chmiel z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, do której afiliowane jest Paulińskie Seminarium. Rangę inauguracji podkreślił swą obecnością i wystąpieniem dziekan Wydziału Teologicznego PAT - ks. prof. dr hab. Stefan Koperek CR. Zabrał również głos generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski. Dwóm osobom zasłużonym dla Skałki wręczone zostały jubileuszowe medale z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski: dr. Bogusławowi Krasnowolskiemu - wiceprzewodniczącemu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz doc. Marianowi Machurze - pracownikowi naukowemu Akademii Muzycznej i PAT w Krakowie, pod którego dyrekcją Schola Gregoriańska kleryków wydała 8 płyt CD z oddzielnymi tematami śpiewu gregoriańskiego.
Mszy św. w kościele na Skałce przewodniczył o. generał Izydor Matuszewski, a homilię wygłosił definitor generalny Zakonu - o. Jerzy Kielech. Po południu w auli seminaryjnej okolicznościowy wykład wygłosił dr Elmar L. Kuhn z Niemieckiego Towarzystwa Historii i Kultury. Mówił na temat: Paulini w Niemczech i ich duchowość.
Seminarium paulińskie w nowym roku akademickim liczy 65 kleryków, wykłada w nim 40 profesorów i lektorów, w tym 19 profesorów paulińskich.

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE

Polacy na Krymie

W dniach 22-23 września br. odbyło się na KUL międzynarodowe sympozjum Polacy na Krymie. Było to kolejne spotkanie naukowe poświęcone Polakom na Wschodzie, zorganizowane przez Instytut Polonijny KUL we współpracy z WSH w Pułtusku oraz Oddziałem Lubelskim Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W spotkaniu wzięli udział m.in.: bp Ryszard Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji, bp Bronisław Biernacki - ordynariusz odesko-symferopolski, prof. Andrzej Stelmachowski. Referenci sympozjum to uczeni i działacze zajmujący się problematyką polonijną z Polski, z Rzymu, a przede wszystkim z Ukrainy.
Konferencja dotyczyła nie tylko obecności polskiej na Krymie w aspekcie historycznym, ale przede wszystkim dnia dzisiejszego ludzi, którzy przyznają się do polskich korzeni.
Pokłosie sympozjum ukaże się w pracy zbiorowej Polacy na Krymie.

Aleksandra Rutkowska

Tydzień w Polsce

Kardynał-nominat Stanisław Nagy przyjął 13 października br. w katedrze na Wawelu sakrę biskupią. Insygnia kardynalskie ks. prof. Nagy otrzyma z rąk Jana Pawła II 21 października br. na zwołanym w związku z 25. rocznicą Pontyfikatu Konsystorzu Zwyczajnym w Rzymie.

Prasa doniosła, że urzędnicy Komisji Europejskiej otrzymali polecenie przygotowania dokumentu wykluczającego polskich producentów (m.in. mleka i mięsa) z części unijnego wspólnego rynku. UE wykorzystuje fakt, że nie wprowadziliśmy na czas zleconej porcji unijnych przepisów weterynaryjnych.

Premier Leszek Miller przyjął dymisję wiceministra MSWiA Zbigniewa Sobotki, podejrzanego o „przeciek” w tzw. aferze starachowickiej. Wcześniej minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk podpisał wniosek o uchylenie Sobotce immunitetu.

Głosami SLD, UP i PO Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla minister ds. europejskich Danuty Hübner, który złożyli posłowie LPR, „Samoobrony”, PSL i małych kół antyunijnych, a poparł PiS.

Sejm uchylił immunitet Andrzejowi Lepperowi oraz 3 innym posłom „Samoobrony”, którzy w 2002 r. na znak protestu wysypali zboże z wagonów na stacji Warszawa Żerań.

Sejmowa Komisja Śledcza ma problemy ze znalezieniem brakujących dokumentów dotyczących nowelizacji ustawy o RTV: okazało się, że Aleksandra Jakubowska (SLD), odchodząc z Ministerstwa Kultury, poleciła wyczyścić twardy dysk swojego komputera.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ogłosił konkurs ofert na świadczenia zdrowotne w 2004 r.

Prezes NFZ Maciej Tokarczyk popełnił samobójstwo. Jego stanowisko zajął Krzysztof Panas - do tej pory wiceminister środowiska.

PiS zbiera w całym kraju podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej. Według PiS, obecny projekt konstytucji UE jest niekorzystny dla Polski, podzieli Europę na silnych i słabych. „My się nie godzimy, aby polską politykę zagraniczną prowadzili Niemcy i Francuzi” - powiedział m.in. Kazimierz M. Ujazdowski.

Prof. Ryszard Bender skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefową KRRiT, Danutę Waniek. Według Profesora, naruszyła ona dobre imię Radia Maryja, gdyż w piśmie do prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów - o. Zdzisława Klafki i w dokumencie z monitoringu Radia Maryja zarzuciła mu m. in., iż „propagowało działania sprzeczne z prawem” i podburzało do „nienawiści na tle narodowym”.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Franciszek Ziejka otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Transparency International podała w najnowszym raporcie, że w Polsce z roku na rok rośnie korupcja. Według tych danych, będziemy najbardziej skorumpowanym krajem UE.

Aż 6,5% Polaków w ciągu ostatnich 2 lat przynajmniej raz zażywało narkotyki - wynika ze sprawozdania „Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii za lata 2001 i 2002”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

2024-07-04 14:30

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat. prasowy

Od koryta dla świń do symbolu wiary.
Jedno z najważniejszych zdań jakie usłyszał św. Paweł od Jezusa „Wystarczy ci łaski mojej”. To potężne przesłanie, które może przynieść otuchę każdemu z nas. Kiedy św. Paweł to usłyszał? W jakich okolicznościach?

Przeniesiemy się także do Dublina, aby poznać niezwykłą historię figury Matki Bożej, wyrzeźbionej przez ucznia Albrechta Dürera. Figura, która ocalała przed zniszczeniem dzięki pomysłowości pewnej kobiety, stała się symbolem jedności i wiary Irlandczyków. Jej przetrwanie to piękna metafora wytrwałości i nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Przemysław Czarnek o liście ks. Michała Olszewskiego.: pokazuje, że wróciliśmy do czasów stalinowskich

2024-07-04 10:36

[ TEMATY ]

zatrzymanie

Przemysław Czarnek

Areszt

Fundusz Sprawiedliwości

Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

Prawdziwość listu ks. Michała Olszewskiego nie budzi żadnych wątpliwości, a to, co w nim opisuje jest nieprawdopodobną zgrozą. Wróciliśmy do czasów stalinowskich - powiedział w czwartek w Studiu PAP poseł PiS Przemysław Czarnek.

Centralny Zarząd Służby Więziennej we wtorek odniósł się do informacji ws. tortur wobec ks. Michała Olszewskiego, apelując o prawdomówność i niepowielanie nieprawdziwych informacji. Wcześniej w artykule "Sieci" pt. "60 godzin piekła, czyli list ks. Olszewskiego z aresztu", ksiądz - podejrzany w śledztwie dotyczącym wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości - skarży się na warunki zatrzymania, a z jego relacji wynika, że był poniżany, odmawiano mu wody oraz skorzystania z WC.

CZYTAJ DALEJ

Po dzień dzisiejszy osoby konsekrowane przybywają do tego miejsca

2024-07-05 00:15

Br. Kacper Grabowski CSsR

    Dobiegł końca piąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który przyniósł wiele niezwykłych wrażeń.

    Wśród wielu gości, którzy nawiedzili sanktuarium, był m.in. bp Ignacy Dec, biskup seniora diecezji świdnickiej. Pierwszy czwartek miesiąca zgromadził przy ołtarzu polowym wiele pielgrzymek, m.in. księży diecezjalnych i zakonnych przeżywających jubileusz 50 oraz 25 lat kapłaństwa, rodziców kapłanów i kleryków oraz pielgrzymkę młynarzy, piekarzy i cukierników. Do tronu Matki Tuchowskiej przybyła także niezwykła pielgrzymka rowerowa z Torunia i Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję