Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

Obecne były osoby konsekrowane oraz wierni z całej diecezji, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot oraz władz państwowych i samorządowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgię rozpoczęła procesja koncelebransów i kapituł do bazyliki katedralnej. U drzwi katedry metropolita wrocławski abp Józef Kupny przedstawił prepozytowi Kapituły katedralnej nowego Pasterza Kościoła Legnickiego. Bp Siemieniewski ucałował krucyfiks oraz dokonał pokropienia pobłogosławioną wodą. Następnie procesja udała się do ołtarza, gdzie rozpoczęła się liturgia pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Reklama

Po odczytaniu bulli papieskiej – listu apostolskiego zawierającego nominację nowego biskupa diecezjalnego na stolicę biskupią w Legnicy, abp Pennacchio przekazał bp. Siemieniewskiemu pastorał i wraz z metropolitą wrocławskim wprowadził go na katedrę. Następnie przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy szacunku swojemu nowemu pasterzowi (homagium).

Dalszej części liturgii przewodniczył już nowy biskup legnicki.

Reklama

W homilii bp Andrzej Siemieniewski odniósł się najpierw do symboliki katedry legnickiej. Jak podkreślił, „jej strzeliste wieże są jak drogowskaz przypominający o tym, że Bóg jest, że Jego oczy zwrócone ku człowiekowi, a Jego uszy oczekują na głos modlitewnego uwielbienia”. Zwrócił też uwagę, że to Lud Boży jest najważniejszym drogowskazem ukazującym Boga.

Podziel się cytatem

Nawiązał również do patronów katedry legnickiej – świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jak zauważył, wezwanie katedry jest znakiem, że Kościół legnicki zbudowany jest na fundamencie Apostołów i Proroków oraz, że jest częścią wielkiej rodziny Kościoła katolickiego.

W tym kontekście nawiązał do mającego się rozpocząć ogólnokościelnego synodu, którego trojakie zawołanie brzmi: komunia, uczestnictwo i misja. - Czujemy się wezwani do pogłębienia potrójnej tajemnicy: komunii z Bogiem, przez Chrystusa, w Duchu Świętym, uczestnictwa z całą Tradycją oraz Magisterium Kościoła, misji na dziś i na jutro – powiedział bp Siemieniewski.

Nowy biskup legnicki zwrócił uwagę na znaczenie Słowa Bożego, które powinniśmy odkrywać na co dzień – głosić je i wiernie przyjmować, tak, by było drogowskazem na naszej drodze do Boga. Jak podkreślił, należy czytać je wraz z całą Tradycją i Magisterium Kościoła. Mówił również o zadaniu biskupa, jakim jest troska o należyte sprawowanie Eucharystii.

Na zakończenie wspomniał o patronach diecezji legnickiej – św. apostołach Piotrze i Pawle oraz św. Józefie – którzy przypominają, że Kościół jest rodziną oraz, że Kościoła nie wymyślamy sobie na nowo, ale szukając nowych dróg uczymy się z mądrości pokoleń poprzednich.

Reklama

Jak podkreślił, w rodzinie Kościoła legnickiego swojej szczególne miejsce mają ludzie starsi oraz cierpiący, dotknięci krzyżem choroby. Zwrócił również uwagę na znaczenie świadectwa osób w sile wieku, na dzieci i młodzież oraz duchowieństwo i osoby konsekrowane.

"Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi" – zakończył cytując słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane 25 lat temu podczas homilii w Legnicy.

Na zakończenie liturgii abp Salvatore Pennacchio wyraził radość z dzisiejszej uroczystości oraz w imieniu papieża Franciszka pozdrowił wszystkich jej uczestników. Podziękował też poprzednikom bp. Siemieniewskiego, którzy kierowali diecezją legnicką.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał kapelan prezydenta ks. Zbigniew Kras. Prezydent przypomniał, że wybór dnia ingresu, wiąże się z przypadającą 20 września rocznicą 680-lecia konsekracji legnickiej katedry. - Odczytuję to jako symboliczną deklarację, że stosunkowo młoda diecezja legnicka jest i pozostanie spadkobierczynią wielowiekowych tradycji europejskich a zarazem piastowskiej christianitas – napisał Andrzej Duda.

Do jubileuszowej rocznicy nawiązał również w końcowym przemówieniu bp Siemieniewski dziękując wszystkim osobom uczestniczącym w liturgii.

Uroczystość uświetnił Chór Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, Chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy, Zespół wokalny parafii katedralnej „Cantus Mirabilis” oraz Chór Katedralny z Legnicy a także Legnicka Orkiestra Symfoniczna.

Reklama

Bp Andrzej Siemieniewski urodził się 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Został wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1985 r. we Wrocławiu, mianowany biskupem 5 stycznia 2006 r., konsekrowany 11 lutego 2006 r.

Bp Siemieniewski to profesor nauk teologicznych, doktor habilitowany teologii (duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor teologii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Delegat KEP ds. Stowarzyszenia „Rodziny Nazaretańskie”, delegat KEP ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, członek Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną (ds. kontaktów z Polskim forum Chrześcijańskim), członek Rady Naukowej KEP.

Ojciec święty Franciszek mianował bp. Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim 28 czerwca br., po przejściu na emeryturę bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Kanoniczne przekazanie diecezji nastąpiło 29 czerwca, w uroczystość patronów diecezji legnickiej – św. Apostołów Piotra i Pawła, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

2021-09-20 15:09

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Piotr w znaku relikwii

Niedziela legnicka 28/2024, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

katedra

uroczystość

bp Andrzej Siemieniewski

Św. Piotr i Paweł

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Modlitwę poprzedziła procesja wniesienia do świątyni relikwii św. Piotra

Modlitwę poprzedziła procesja wniesienia do świątyni relikwii św. Piotra

– Pan Jezus zabrał swoich uczniów na przedziwną pielgrzymkę. Była to pielgrzymka nadziei. Wyruszyli znad jeziora Galilejskiego ku Cezarei Filipowej. Wśród miejsc pogańskiego kultu mała trzódka rozpoczyna dzieło ewangelizacji. Rodzi się chrześcijaństwo w pogańskiej krainie – powiedział bp Andrzej Siemieniewski podczas Sumy odpustowej.

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła to święto diecezji legnickiej i parafii katedralnej. Święci Apostołowie są bowiem patronami diecezji i katedry. W uroczystej Sumie odpustowej uczestniczyło wielu księży i wiernych. Eucharystię sprawowali także: biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek oraz biskup senior Stefan Cichy.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik PAŻP: awaria zarządzania ruchem lotniczym

2025-07-19 11:56

[ TEMATY ]

lotnisko

awaria

Monika Książek

Rano doszło do awarii systemu zarządzania ruchem lotniczym; samoloty lądują, ale dochodzi do ograniczeń w startach na części polskich lotnisk - poinformował w sobotę rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

„Sytuacja jest dynamiczna, ustalamy źródła awarii i robimy wszystko, żeby wszystkie samoloty, które mają zaplanowane operacje startów ze wszystkich polskich lotnisk, mogły jak najszybciej je przeprowadzić” - przekazał rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Marcin Hadaj w TVN24.
CZYTAJ DALEJ

Synodalne Dzieło Muzyczne Archidiecezji Wrocławskiej - Trwają zapisy

2025-07-19 12:38

Tomasz Lewandowski

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Jesienią rozpoczną się przygotowania Synodalnego Dzieła Muzycznego Archidiecezji Wrocławskiej. Będzie to pięć weekendowych sesji warsztatowych, które przygotowują uczestników do lepszego przeżywania roku liturgicznego, posługi w parafii czy śpiewu na zakończenie Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

Warsztaty zostały wyznaczone na pięć terminów od października 2025 do maja 2026. Pierwszy z nich przypada 10-12 października 2025 r. w Liceum salezjańskie i kościół św. Michała Archanioła, ul. Bolesława Prusa 78 we Wrocławiu. Drugi w dniach 9-11 stycznia 2026 r. w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 2 we Wrocławiu. Kolejny termin to 20-22 lutego 2026 r. w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, ul. Ojców Oblatów 1, we Wrocławiu. Wyznaczono także miejsce poza Wrocławiem. I miejscem warsztatów w dniach 17-19 kwietnia 2026 r. będzie parafia NMP Matki Miłosierdzia, ul. Wileńska w Oleśnicy. I ostatni termin na zakończenie synodu, czyli 22-24 maja 2026 r, zakończenie Synodu, a po Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego przewidziany jest dodatkowy czas uwielbienia Boga w krótkim koncercie modlitewnym. Jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia: - Każda z sesji to intensywna praca 100-osobowego chóru oraz 30-osobowej orkiestry, zakończona posługą w pięciu różnych parafiach Wrocławia i okolic, podczas pięciu różnych okresów liturgicznych. Sesje rozpoczynają się w piątek wieczorem, kończą w południe w niedzielę, uroczystą Eucharystią, na której razem śpiewamy i gramy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję