Z Kolumbii
Kościół katolicki gwarantem pokoju
O "koniecznej obecności Kościoła jako gwaranta pokoju" mówi porozumienie zawarte pomiędzy kolumbijskim rządem a paramilitarnym ugrupowaniem Zjednoczonych Oddziałów Samoobrony Kolumbii (AUC).
Ugoda zakłada zaprzestanie aktów wrogości, całkowite rozbrojenie 10 tys. bojowników i demokratyzację kraju. Przywódcy AUC zobowiązali się też popierać rządową politykę zwalczania handlu
narkotykami. Ze swej strony rząd ułatwi byłym żołnierzom powrót do społeczeństwa. Pod porozumieniem podpisy złożyli przedstawiciele AUC, reprezentujący blisko 90% działających w Kolumbii
grup samoobrony, m.in. przywódca organizacji Carlos Castano. Umowę parafowało także 3 przedstawicieli Kościoła katolickiego, który ma być jej gwarantem - w tym 2 biskupów. Porozumienie zawiera
m.in. prośbę do Kościoła katolickiego, a także do wspólnoty międzynarodowej o dalsze wspieranie procesu pokojowego w Kolumbii.
Z Białorusi
60. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych nazaretanek
Reklama
Pełnymi, dojrzałymi kłosami polskiej ziemi ściętymi w Nowogródku nazwał 11 błogosławionych męczenniczek-nazaretanek biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. W nowogródzkiej farze
przewodniczył on Mszy św. w 60. rocznicę rozstrzelania sióstr przez Niemców w pobliskim lesie (1 sierpnia 1943 r.). Na uroczystość przybyli liczni kapłani, siostry zakonne,
rodziny błogosławionych sióstr oraz wychowankowie, a także nowogródczanie.
5 marca 2000 r. w Watykanie Jan Paweł II ogłosił nazaretańskie męczenniczki błogosławionymi. W 1943 r. siostry wspólnie podjęły decyzję ofiarowania swego życia
za uwięzione przez Niemców 120 osoby. Wkrótce po egzekucji uwięzionych wywieziono na roboty do Niemiec, a kilku nawet zwolniono. Przełożona Sióstr Nazaretanek w Nowogródku
- s. Adriana powiedziała m.in., że "ofiara sióstr wydała owoce i ciągle jest bardzo żywa, bo mamy przepiękne przykłady, jak bardzo pociąga ludzi do Boga. Do krzyża w lesie,
ustawionego w miejscu ich męczeńskiej śmierci, oraz do nowogródzkiej fary pielgrzymują rzesze wiernych".
Wspomnienie liturgiczne 11 nazaretanek-męczenniczek obchodzone jest 4 września.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Austria
W 58. rocznicę wybuchu pierwszej bomby atomowej biskup Linzu - Maximilian Aichern przypomniał m.in. w specjalnym orędziu do wiernych, że mimo, iż powszechnie znane są niszczycielskie skutki ataku na Hiroszimę i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r., broń jądrowa jest w dalszym ciągu produkowana i udoskonalana. Większość krajów godzi się z faktem istnienia mocarstw jądrowych. Biskup pomocniczy Sankt Pölten - Heinrich Fasching powiedział m.in., że od czasów Piusa XII "z moralnego punktu widzenia niedozwolone jest stosowanie broni atomowej pod żadnym pozorem, a więc również do celów obronnych. Należy więc zniszczyć broń masowej zagłady nie tylko w Iraku i Korei Północnej, ale także w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Indiach, Chinach i Pakistanie oraz w Izraelu" - powiedział.
Rosja
W Kościele katolickim Rosji rozkwitają zakony żeńskie. Podczas niedawnych rekolekcji, które u Sióstr Eucharystek w mieście Marks nad Wołgą prowadził bp Klemens Pickel, zainteresowanie życiem zakonnym zgłosiło ok. 20 młodych kobiet z republik kazachskiej i kirgiskiej. 10 sióstr eucharystek pochodzących z Rosji i Kazachstanu zajmuje się tu pracą wśród dzieci i młodzieży.
Indie
Specjalną kartę kredytową, która umożliwi pomoc stypendialną dla ubogiej młodzieży, zaproponowało wszystkim swoim absolwentom cieszące się dużym prestiżem katolickie kolegium Christ College z Bangaluru w południowych Indiach. Kartę kredytową wydał przy współpracy ze stowarzyszeniem absolwentów Christ College´u azjatycki instytut bankowy - The Hongkong and Shanghai Banking Corporation. Znaczna część opłat, jakie ponoszą użytkownicy za korzystanie z karty, przechodzić będzie na specjalny fundusz stypendialny dla uczniów tego kolegium, pochodzących z ubogich rodzin.
Ziemia Święta
"Pomimo umów zawartych przez Izrael ze Stolicą Apostolską i obietnic danych nuncjuszowi apostolskiemu w Izraelu abp. Pietro Sambiemu rząd tego kraju odmawia wiz wjazdowych i pobytowych zakonnikom pragnącym wjechać do Ziemi Świętej" - powiedział m.in. o. Giovanni Battistelli OFM, kustosz Ziemi Świętej. W wywiadzie dla SIR - agencji prasowej Włoskiej Konferencji Biskupiej zaznaczył on, że problemy te dotykają nie tylko jego współbraci zakonnych, ale także duchownych z innych zgromadzeń. Dodał, że zastój w tej sprawie jest przyczyną poważnych problemów związanych z opieką nad świątyniami w Ziemi Świętej, pozbawionymi niezbędnej liczby kapłanów. Kustosz powiedział m. in., że nuncjusz apostolski w Izraelu "poinformował władze o sytuacji i uzyskał od nich kompetentne odpowiedzi, jednak bez rezultatów".
Tydzień na świecie
Jan Paweł II utworzył trzy nowe diecezje w Kolumbii, wydzielając je z niezwykle rozległego terytorium archidiecezji Bogoty.
W papieskiej rezydencji letniej w Castel Gandolfo w dniach 5-9 sierpnia br. odbyło się XII seminarium naukowe z cyklu Nauka - religia - dzieje, w którym bierze udział kilkunastu uczonych z Polski zaproszonych przez Jana Pawła II.
Uroczystą Mszą św., sprawowaną w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kard. Crescenzio Sepe, zakończył się w Rzymie pierwszy zjazd katolików wietnamskich z całego świata.
Washington Times, powołując się na raport Pentagonu, oskarżył Chiny o rozbudowę arsenału rakiet, skierowanych przeciw Tajwanowi i bazie wojsk USA na wyspie Okinawa.
Haski Trybunał ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii wydał wyrok dożywotniego więzienia na bośniackiego Serba, Milomira Stakića, byłego burmistrza miasta Prijedor, który w czasie wojny w Bośni (1992-95) współorganizował i nadzorował obozy dla ludności nieserbskiej.
Ukrywający się w górach czeczeński prezydent Asłan Maschadow oświadczył, że ani on, ani jego ludzie nie mają nic wspólnego z niedawnym zamachem na rosyjski szpital w Mozdoku, w Osetii, gdzie zginęło ponad 50 osób, a ok. 85 zostało rannych.
Komunistyczna Korea Północna potwierdziła gotowość rozmów z USA w celu rozwiązania kryzysu wywołanego jej nuklearnym programem.
Dwie córki Saddama Husajna otrzymały azyl w Jordanii "z powodów humanitarnych". 35-letnia Raghad i 32-letnia Rana nie miały nic wspólnego z irackim reżimem. Tymczasem w rodzinnym mauzoleum w Awja k. Tikritu w Iraku pochowano 2 synów Saddama Husajna i jego 14-letniego wnuka. Amerykanie nadal szukają obalonego dyktatora.
Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed hotelem Marriott w stolicy Indonezji Dżakarcie. Policja twierdzi, że był to kolejny atak skierowany przeciwko obywatelom USA i łączy zamach z tym, który 11 miesięcy wcześniej zabił na wyspie Bali 202 osoby.
W Izraelu powstaje pierwszy arabski uniwersytet chrześcijański. Ta szkoła wyższa nosi imię Proroka Eliasza (Mar Elias) i ma siedzibę w Ibillin koło Galilei. Jej inicjatorem jest grekokatolicki ksiądz Elias Chacour, który od wielu lat działa na rzecz pojednania między Izraelczykami a Palestyńczykami. Po czterech latach intensywnych zabiegów zgodę na działalność uczelni wydało izraelskie ministerstwo wychowania.
Lider Palestyńczyków Jasir Arafat kazał aresztować w Ramallah członków Brygad Męczenników al-Aksy, by ratować rozejm z Izraelem. Tymczasem izraelskie władze, nie zważając na zobowiązania przyjęte w ramach planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu (tzw. mapy drogowej), ogłosiły plany rozbudowy osiedli żydowskich na ziemiach palestyńskich w Strefie Gazy.
Oddziały zachodnioafrykańskich sił pokojowych rozpoczęły misję rozjemczą w ogarniętej wojną domową Liberii. Ich zadaniem jest m.in. przyjście z pomocą miejscowej ludności cywilnej. Organizacje międzynarodowe od dawna mówią tam o katastrofie humanitarnej.
Włoski ksiądz, który uratował 7 tonących dzieci, zmarł po tej akcji z wyczerpania. Ks. Stefano Gorzegno towarzyszył grupie dzieci ze swej parafii w wyprawie nad morze. Kilkoro dzieci weszło do wody i wkrótce zaczęło tonąć. Kapłanowi udało się uratować je wszystkie, ale sam nie zdołał już przypłynąć do brzegu.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i PAP.