Reklama

Niedziela Łódzka

W deszczu i chłodzie, ale z żarem modlitwy - 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka już na Jasnej Górze

Choć „droga mokra” to jednak przeżyta w najpiękniejszej katedrze świata, wśród natury, która stworzył Bóg i we wspólnocie – podsumował tegoroczne pielgrzymowanie ks. Łukasz Tarnawski, główny przewodnik 96. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej. Rekolekcje w drodze odprawiło tysiąc pątników. Świętowano 100-lecie diecezji, modlono się w intencji wrześniowego Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Łodzi.

[ TEMATY ]

Łódź

Pielgrzymka 2021

Niedziela TV

Pielgrzymka Łódzka 2022

Pielgrzymka Łódzka 2022

- To jedność w różnorodności mówi o pielgrzymowaniu z arch. łódzkiej jej metropolita. Abp Grzegorz Ryś, jak co roku, też przyszedł na Jasną Górę już wczoraj w grupie pabianickiej, a dziś powitał kolejne.

- To są ci, którzy tęsknili za pielgrzymką, za tym miejscem - mówili o sobie pątnicy, którzy dziś w deszczu i chłodzie, mimo cierpienia i trudu, docierali na Jasną Górę.

W pielgrzymce przyszedł „oddział specjalny” jak mówił ks. Łukasz Tarnawski, czyli grupa zakonna, a w niej franciszkanie i klaretyni. - Za rok pójdą redemptoryści, obiecali paulini, którzy od sierpnia objęli parafię. Śmialiśmy się w Łodzi, że paulini w Łodzi nas pożegnają, po to, żeby w Częstochowie nas przywitać. To jest dla nas ogromna radość, że ten akcent wspólnot zakonnych się pojawia – mówił główny przewodnik, zauważając, że to też wpisuje się w „duchową rewitalizację miasta”, której wyrazem będzie wrześniowy Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji w Łodzi. -Wcale ta nasza Łódź nie jest taka, jak ja piszą. Ta pielgrzymka też jest jednym z promieni, który pokazuje, ze nasze miasto jest miejscem, w którym mieszka Chrystus - podkreślił ks. Tarnawski.

Najstarsza pielgrzymka, która przychodzi z metropolii łódzkiej to grupa pabianicka, która w tym roku dotarła po raz 553. Najmłodsza to grupa z Ozorkowa, pątnicy stąd mają tez najdłuższa drogę do przejścia, w ciągu 5 dni pokonują ok. 170 km. Do pielgrzymki dołączyli dziś Joanna i Mateusz, którzy cztery godziny wcześniej udzielili sobie sakramentu małżeństwa. Jako narzeczeni chodzili na pielgrzymki. - Marzenia się spełniają, w trakcie pielgrzymki wzięliśmy ślub - cieszyła się Joanna.

Oprócz pątników pieszych do kolumny łódzkiej dołączyli uczestnicy pielgrzymki rowerowej z Łodzi. - Pielgrzymka zawsze uczy bycia w Kościele, we wspólnocie, razem w wierze. W tym sensie pielgrzymka jak już raz się zaczęła, to trwa – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Marek Marczak, który przyjechał w grupie 28 rowerzystów.

Reklama

Na Jasną Górę dotarli też członkowie klubu rowerowego „Załoga Rowerowa Zgrzyt- Bełchatów”. To ich 20 pielgrzymka. W jeden dzień 69 osób przejechało 90 km, część z nich dziś wróci do domów także rowerem, reszta po święcie Matki Bożej Częstochowskiej, 27 sierpnia.

Grupy, zarówno piesze, jak i rowerowe, realizowały program duchowy pod hasłem: „Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego”.

2021-08-24 19:41

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

41. Piesza Pielgrzymka Krakowska już na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

BPJG Krzysztof Świertok

Modlitwę za Kościół powszechny, Ojca Świętego a także za Ojczyznę, by budowała na Bogu, tradycyjnie przynieśli na Jasną Górę uczestnicy pieszej pielgrzymki krakowskiej. Pod przewodnictwem nowego koordynatora w 9 niezależnych wspólnotach, podążając różnymi drogami, dotarło ponad 3 tys. osób.

Pielgrzymka Krakowska swój początek wzięła z idei „Białego marszu”, jaki odbył się w Krakowie 17 maja 1981 r. Był reakcją na wiadomość o zamachu na życie Jana Pawła II. Dziś, po 40 latach od tego wydarzenia jest wciąż wielkim dziękczynieniem za pontyfikat świętego papieża z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

2022-09-26 07:32

Ponad 600 osób: sióstr i braci zakonnych, oraz świeckich konsekrowanych z całej Polski uczestniczyło w Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który zakończył się dziś w Licheniu. Hasłem spotkania były słowa z Księgi Izajasza: „Powstań i świeć” (Iz 60, 1a). Czterodniowe wydarzenie było okazją do wysłuchania licznych konferencji ale też do dyskusji i nieformalnych rozmów w luźnej atmosferze.

Przesłanie do uczestników Kongresu przekazał kard. Raniero Cantalamessa. “To prawda, że w Kościele powszechnym jest spadek liczby praktykujących czy chrztów, itp. Ale także jest prawdą, że wśród wierzących jest coraz więcej osób, które wierzą naprawdę i w sposób osobisty, są zdecydowane i ich wiara i praktyka religijna jest owocem osobistego przekonania” - mówił kaznodzieja Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję