Reklama

Polska

Nowi konfratrzy Zakonu Paulinów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dec

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Ignacy Dec, biskup diec. świdnickiej i ks. dr Franciszek Rząsa z Jarosławia zostali przyjęci do konfraterni paulińskiej podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej w niedzielę, 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny.

Eucharystii sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczył bp Ignacy Dec. Koncelebrowali m.in: o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; o. Arlond Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu; definitorzy generalni: o. Zachariasz Jabłoński i o. Piotr Polek; o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu; o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst opisujący historię konfraterni i zasługi nowych konfratrów odczytał o. Arlond Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

„Ks. bp Ignacy Dec znany jest ze swej maryjnej pobożności, którą wyniósł z domu rodzinnego, od wielu już lat związany jest z jasnogórskim sanktuarium i Zakonem Paulinów. Tu na Jasnej Górze odprawił rekolekcje przed sakrą biskupią. Co roku wprowadza na Jasną Górę Pieszą Pielgrzymkę ze Świdnicy, w 2008 roku głosił nowennę przed Uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej. Bierze czynny udział w szeregu pielgrzymek stanowych przybywających na Jasną Górę, jest wielkim propagatorem Apelu Jasnogórskiego. Życzliwość ks. biskupa Ignacego Deca wobec Zakonu Św. Pawła I Pustelnika znalazła swój wyraz we wprowadzeniu do Świdnicy w 2012 roku naszego Zakonu przekazując administrację parafii św. Józefa” – przypomniał o. Arlond Chrapkowski.

Przybliżając postać ks. dr Franciszka Rząsy wikariusz generalny mówił m.in.: „Od ’72 roku pielgrzymuje na Jasną Górę. Był organizatorem Pieszej Pielgrzymki z Rzeszowa, a następnie Przemyśla na Jasną Górę, aktywnie włączał się w szereg inicjatyw duszpasterskich diec. przemyskiej, propagował kult Maryi, Królowej Polski”. Wśród zasług ks. dr Rząsy wskazał również na ogromną troskę, jaką otacza on ubogich i bezdomnych poprzez posługę dla Fundacji „Wzrastanie” i dzieł związanych z Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej w Jarosławiu (w ramach Przystani działa schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy).

Reklama

„Wnioskodawcy i my tutaj zebrani jesteśmy przekonani o charyzmacie maryjnym nowych konftarów, o ukierunkowaniu ich życia na Maryję” – zaznaczył o. Arnold Chrapkowski.

Po odczytaniu formuły przyjęcia do Konfraterni o. Izydor Matuszewski wręczył dyplomy Konfraterni Zakonu Św. Pawła I Pustelnika.

Homilię wygłosił bp Ignacy Dec. „Dziękując Panu Bogu za Maryję, za Jej świętość, chcemy za Jej przyczyną prosić dzisiaj w tę uroczystość piękną, grudniowo-adwentową o moc Ducha Świętego, byśmy też potrafili wypełniać każdą wolę Bożą, byśmy wydeptywali sobie w trudzie i w znoju drogi ku świętości, to są drogi wiary, drogi miłości, drogi wypełniania woli Bożej” – mówił biskup.

„Dzisiaj, gdy patrzymy na Maryję Niepokalanie Poczętą uświadamiamy sobie, że z Maryją wszystko pokonamy, wszystko zwyciężymy, bo Ona rodząc Jezusa, przyczyniła się do zwycięstwa nad szatanem” – podkreślił kaznodzieja.

„Maryjo Jasnogórska, prosimy Cię, idź z nami przez życie, daj nam taką łaskę odczuwania Twojej obecności w naszym życiu, i uproś taką łaskę, byśmy wypełniając wolę Bożą nam wyznaczoną (…) wzrastali na ziemi w świętości, i kiedyś połączyli się w niebie z Panem Bogiem i rzeszą świętych” – powiedział kończąc homilię bp Dec.

Na zakończenie Eucharystii bp Ignacy Dec na znak wdzięczności przekazał trzy pierścienie przygotowane na 10-lecie istnienia diecezji świdnickiej. „Jesteśmy tutaj obaj z ks. Franciszkiem, znamy się od lat wczesnych kapłańskich, byliśmy razem na studiach i dzisiaj nas spotyka razem wielkie wyróżnienie, nie wiemy, jak mamy dziękować Ojcze Generale, ale tak, jak potrafimy z pełnych naszych serc kapłańskich bardzo dziękujemy za ten wielki dar, za to dzisiejsze włączenie nas do konfraterni Zakonu Paulinów. Jest to dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie – zaznaczył biskup Dec – Obiecujemy, że będziemy szerzyć kult Matki Bożej Jasnogórskiej na wszystkich drogach naszego życia”.

Konfraternia paulińska jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu sięga swym początkiem połowy XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Z biegiem lat wpływ sanktuarium jasnogórskiego przyczynił się do tego, że Konfraternia nabierała również charakteru maryjnego. W związku z tym w ostatnich stuleciach o przyjęciu do Konfraterni decydował szczególnie żywy i autentyczny kult do Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy oraz chęć współpracy z paulinami w realizowaniu maryjnych zadań apostolskich.

2013-12-08 15:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe przesłanie św. Jana Chrzciciela

Na naszej drodze ku świętom Bożego Narodzenia spotykamy św. Jana Chrzciciela. Nazywamy go prorokiem Adwentu, poprzednikiem Pańskim, wysłańcem przygotowującym drogę Mesjaszowi, głosem wołającym na pustyni. Ten szczególny prorok przygotowywał ongiś ludzi na pierwsze przyjście Syna Bożego. Dzisiaj chce nas przygotować na świętowanie wcielenia Syna Bożego w tajemnicy świąt Bożego Narodzenia, a w dalszej perspektywie na powtórne przyjście Chrystusa. Jest on postacią szczególną. Sam Chrystus wyraził się o nim bardzo pochlebnie: „Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela” (Mt 11,11).
Janowe przesłanie adwentowe to przede wszystkim orędzie pokuty, dodajmy - pokuty głoszonej słowem i życiem. Do Poprzednika Pańskiego odnoszą się słowa proroka Izajasza: „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki” (Mk 1,3). Prostowanie ścieżek Panu to nic innego jak nawracanie się do Niego, zerwanie z grzechem, przylgnięcie do Bożych Przykazań. Jan głosił to orędzie nie tylko słowem. Głosił je także swoim bardzo umartwionym życiem, swoją niespotykaną ascezą, wyrzeczeniem: „Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym” (Mk 1,6). Jan w ciszy i w samotności szukał Boga. Mógł na to ktoś powiedzieć: co za głupiec, asceta, nieżyciowy człowiek, odludek, taki niewspółczesny. Nie wszyscy jednak tak myśleli. Do Jana na pustyni „ciągnęła cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy” (Mk 1,5). Po co przychodzili? czego u niego szukali? Przychodzili i przyjmowali chrzest w Jordanie, wyznawali swoje grzechy. Jan pociągał swoim ascetycznym, surowym stylem życia.
Janowy przykład nie poszedł na marne. W jego ślady wstępowali późniejsi uczniowie Chrystusa. Dzisiaj też pociągają nas ludzie o postawie Poprzednika Pańskiego. Tak naprawdę tylko ludzie o wysokim stopniu umartwienia i ascezy mają innym coś do powiedzenia. Kto by pomyślał, że asceza się dziś przeżyła, że dziś nie potrzeba ciszy, kontemplacji, umartwienia, byłby w wielkim błędzie.
Drugi przymiot, który zdobił Poprzednika Pańskiego, to duch pokory. Gdy Jezus był u szczytu sławy, z Jerozolimy Żydzi wysłali kapłanów i lewitów z zapytaniem: „Kto Ty jesteś?”. Jan na to odpowiedział: „Ja nie jestem Mesjaszem... Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską” (J 1,20.23). O Mesjaszu zaś wyznał: „Po mnie idzie Ten..., któremu nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała” (J 1,27). A przy innej okazji dodał: „Trzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał” (J 3,30). Pokora to wielki przymiot Boga. Gdyby Pan Bóg nie był pokorny, ileż razy ukarałby nasze zarozumialstwo, naszą pychę. Szukamy ludzi pokornych. Ileż szkody wyrządzili Kościołowi niepokorni ludzie. Kto krytykuje dziś Papieża? - Ludzie niepokorni, pyszałkowaci.
Trzeci przymiot Poprzednika Pańskiego to odwaga w obronie prawdy, bezkompromisowość wobec prawdy. Jan nie mówił, by się ludziom przypodobać, nie czekał na oklaski! Ukazywał słuchaczom wymagania prawdy, niekiedy bardzo twarde! Czynił tak wobec wszystkich, także wobec wielkich tego świata. Odwaga, wierność prawdzie to także ważne przymioty dzisiejszego apostoła, współczesnego chrześcijanina.
Jeśli chcesz przeżyć lepiej nadchodzące święta, jeśli one mają coś zmienić, to wyprostuj, wyrównaj drogę swego życia w dziedzinie braterskiego, pokornego patrzenia na ludzi, z którymi przez nie wędrujesz.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

[ TEMATY ]

Paulińskie Dni Młodych

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Jeśli szukasz czasu, aby spotkać się z Bogiem...
Jeśli chcesz spędzić niezapomniany tydzień we wspólnocie wiary...
Jeśli chcesz poznać nowych ludzi i zawiązać przyjaźnie...
Jeśli jesteś młodym człowiekiem, który poszukuje...

...to zapraszam Cię z całego serca na kolejne - XIV Paulińskie Dni Młodych, które w tym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję