Reklama

Niedziela Świdnicka

U św. Anny w Zieleńcu

Na dwa dni (24-25 lipca) rozłożono świętowanie uroczystości ku czci św. Anny, patronki kościoła filialnego w Zieleńcu, gdzie opiekę duchową nad mieszkańcami i licznie przybywającymi turystami sprawują ojcowie franciszkanie z Dusznik-Zdroju.

[ TEMATY ]

Zieleniec

Stanisław Bałabuch

Msza św. z bp Adamem, w tle kolej linowa

Msza św. z bp Adamem, w tle kolej linowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust rozpoczął się od „procesji świętej Anny” prowadzącej z kościoła w kierunku kolei linowej Gryglówka, która tego dnia bezpłatnie wwoziła uczestników procesji na górną część stoku.

Zielenieckie świętowanie

Wieczorem na górnym peronie kolei linowej Winterpol odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha. W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy diecezji świdnickiej podkreślił, że św. Anna, matka Maryi miała otwarte serce na obecność Pana Boga, a cechy, które wychwalamy w Maryi zawarte w litanii loretańskiej, z pewnością były udziałem także jej matki, która wszczepiła je w życie swojej córki. Modlitewne spotkanie ubogaciła kapela góralska Janicki z Czarnego Boru, która, jak zaznacza bp Bałabuch, doskonale odnalazła się w repertuarze pieśni liturgicznych. Na zakończenie Mszy Św. wg zielenieckiej tradycji odbyło się poświęcenie ognia, zapalenie lampionów i rodzinnych watr (czyli dużych ognisk) zielenieckich. Po czym wszyscy wspólnie zeszli w dół przy góralskiej muzyce drogą palących się watr, na miejsce, gdzie rozpoczęło się wspólne biesiadowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Bałabuch

Kapela góralska Janicki z Czarnego Boru z bp. Adamem Bałabuchem

Kapela góralska Janicki z Czarnego Boru z bp. Adamem Bałabuchem

Odpowiedzialność za wiarę

Reklama

Drugiego dnia niedzielne świętowanie także rozpoczęło się od Eucharystii z bp Adamem Bałabuchem, który modlił się za wszystkich żyjących i zmarłych mieszkańców Zieleńca, a także za gości. W wygłoszonej homilii biskup zwrócił uwagę na konieczność dzielenia się wiarą, zwłaszcza w rodzinach, aby młode pokolenie mogło poznać Jezusa. - My chrześcijanie musimy czuć się odpowiedzialni za przekaz wiary i za dawanie jej radosnego świadectwa. Odkąd bowiem uwierzyliśmy w Jezusa Chrystusa musimy pamiętać, że wiara nie jest tylko naszą prywatną sprawą. Wiara oznacza zaangażowanie i publiczne świadectwo. Chrześcijanin nigdy nie może myśleć, że wiara jest sprawą prywatną. Jest to dar Ducha Świętego, który uzdalnia do misji i umacnia nasze świadectwo, czyniąc je śmiałym i odważnym. Musimy być wiernymi świadkami Chrystusa, aby wszyscy dzięki wierze, jak przez ciasne drzwi weszli do życia wiecznego – apelował hierarcha.

[zdjecie id="113744][/zdjecie]

Dalej biskup zachęcał współczesnych małżonków do kroczenia po drogach świętości, która jest celem każdego człowieka, a która nie polega na czynieniu cudów czy rzeczy nadzwyczajnych, ale na nadzwyczajnym przeżywaniu codzienności. - Niech rodzice przykładnie wychowują swoje dzieci, prowadząc je drogami wiary i miłości, bo to jest najlepszy kapitał, jaki mogą dać swoim dzieciom. A babcie i dziadkowie niech wspomagają swoich wnuków mądrym słowem i pięknym przykładem chrześcijańskiego życia. Niech wypraszają młodemu pokoleniu silną wiarę, dzięki której młodzi będą mogli mądrze i odpowiedzialnie ułożyć sobie życie, przede wszystkim to małżeńskie i rodzinne, a może podejmując powołanie kapłańskie czy zakonne – mówił.

Stanisław Bałabuch

Na stoku zapłonęły watry

Na stoku zapłonęły watry

Na zakończenie Mszy odpustowej zgromadzeni wierni przeszli w procesji Eucharystycznej. Po czym na stoku przed kościołem odbył się radosny piknik: „U naszej babci św. Anny”.

2021-07-27 23:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Modlitwę ułożył bł. Bartolo Longo, gorliwy czciciel Matki Bożej Różańcowej, który po swoim nawróceniu przyczynił się do wzniesienia sanktuarium ku Jej czci.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Jezus powiedział: «Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję