Reklama

List Pasterski

Niedziela legnicka 29/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie,

obecny rok, w którym przypada 10. rocznica ustanowienia przez Papieża Jana Pawła II naszej diecezji i 5. rocznica apostolskiej wizyty Ojca Świętego w Legnicy, przynosi nam wydarzenia, jakie stanowią dla nas nowe wyzwania do przeżycia tajemnicy Kościoła i jedności z Następcą św. Piotra, naszym wielkim Rodakiem.

Już w lipcu takim wyzwaniem jest dla nas Światowy Dzień Młodzieży, jaki odbywa się w Toronto z udziałem Ojca Świętego. Przyszłość świata zależy od młodzieży, dlatego Jan Paweł II pragnie młodym pomóc w uświadomieniu ich odpowiedzialności i w przygotowaniu do ważnych zadań w Kościele i świecie. Czyni to na wielu spotkaniach, a zwłaszcza podczas Światowych Dni Młodzieży. W tym roku na takie spotkanie zaprosił przedstawicieli młodzieży do Kanady, do Toronto. Hasłem XVII Światowego Dnia Młodzieży, jaki odbywa się w Toronto w dniach 22-28 lipca, są słowa Pana Jezusa skierowane do uczniów: "Wy jesteście solą ziemi... Wy jesteście światłością świata" (Mt 5,13-14). W spotkaniu w Toronto uczestniczy również młodzież z Polski, w tym grupa młodych z diecezji legnickiej. Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan, a zwłaszcza naszą młodzież, do duchowej jedności z przedstawicielami młodzieży świata zgromadzonymi przy Piotrze naszych czasów. Wsłuchujmy się w słowa Jana Pawła II tam wypowiadane i szczególnie bądźmy zjednoczeni z Ojcem Świętym i młodzieżą w modlitwie.

My, Polacy, oczekujemy na kolejną pielgrzymkę Ojca Świętego do naszego kraju. Jan Paweł II ponownie stanie na polskiej ziemi wśród swoich umiłowanych rodaków 16 sierpnia br. Wielu z nas wybiera się na spotkanie w Ojcem Świętym w Krakowie w niedzielę 18 sierpnia. Wszyscy jednak starajmy się uczestniczyć w pielgrzymce Ojca Świętego poprzez udział w transmisji telewizyjnej i radiowej. Bądźmy przy Janie Pawle II sercem i modlitwą; słuchajmy pilnie nauczania Piotra naszych czasów, który będzie głosił Dobrą Nowinę o Bogu bogatym w miłosierdzie. W okresie poprzedzającym pielgrzymkę do naszej Ojczyzny, a zwłaszcza w przeddzień przyjazdu Jana Pawła II, to jest w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gorąco prośmy Chrystusa Miłosiernego, by słowa Papieża dotarły do wszystkich Polaków, otworzyły nas na nieskończone Boże Miłosierdzie, pogłębiły naszą jedność z Kościołem Chrystusowym i dodały odwagi do kształtowania życia osobistego, rodzinnego i społecznego w oparciu o prawdę Ewangelii i do umacniania wartości chrześcijańskich w naszym narodzie i jednoczącej się Europie.

Drodzy Diecezjanie ! Pragnę Was także zachęcić do udziału w naszych diecezjalnych uroczystościach, które również prowadzą nas do przeżycia tajemnicy Kościoła i umacniają w wierności naszemu chrześcijańskiemu posłannictwu.

W czwartek 1 sierpnia, o godz. 7.00, wyrusza z naszej katedry tradycyjna piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zakończy się ona w sobotę 10 sierpnia uroczystą Msza św. o godz. 15.00 przed jasnogórskim szczytem. Serdecznie zapraszam do udziału w tej pielgrzymce. Jeśli ktoś nie będzie mógł w niej uczestniczyć idąc pieszo, to niech pielgrzymuje duchowo, jednocząc się z pielgrzymami w modlitwie w intencji Ojca Świętego, naszej diecezji i Ojczyzny. Zapraszam do przybycia na Jasną Górę 10 sierpnia br. także tych, którzy pragną uczestniczyć w corocznej diecezjalnej pielgrzymce do Tronu Królowej Polski.

W obecnym roku obchodzimy 760-lecie fundacji Krzeszowa. O rocznicy tej pamiętamy podczas wszystkich uroczystości obchodzonych w tym roku przed obliczem Matki Bożej Łaskawej w krzeszowskim sanktuarium maryjnym. Rocznice te pragniemy szczególnie zaznaczyć 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas obchodów głównego odpustu krzeszowskiego. Uroczystości będzie przewodniczył Jego Eminencja, kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Wyrażam radość, że Ksiądz Kardynał Metropolita Lwowski przyjął moje zaproszenie do odwiedzenia diecezji legnickiej i do udziału w odpuście krzeszowskim. Na uroczystości te zapraszam serdecznie Was wszystkich, Umiłowani Diecezjanie. Niech do Krzeszowa przybędą przedstawiciele każdej parafii, rodziny katolickie, a zwłaszcza członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jestem przekonany, że w spotkaniu z Księdzem Kardynałem Metropolitą umiłowanego Lwowa stawią się licznie ci, dla których to miasto jest drogie i którzy swoimi korzeniami są związani z metropolią lwowską. Będziemy mieli także okazję, by przez swoje ofiary składane tego dnia podczas Mszy św. przyjść z pomocą archidiecezji lwowskiej w odbudowie świątyń zniszczonych w czasach komunistycznych.

Następne zaproszenie dotyczy naszego spotkania i modlitw na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen w Rogoźnicy. Modlitwy te odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 w pierwszą niedzielę września, w miesiącu, w którym wspominamy początek drugiej wojny światowej i modlimy się za naszą Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy zginęli podczas tej okrutnej wojny na frontach, w partyzantce, w hitlerowskich obozach i sowieckich łagrach oraz w innych miejscach męczeństwa.

Już teraz proszę także, byśmy przygotowali się do ważnego wydarzenia, jakim będzie uroczyste ogłoszenie nadania tytułu bazyliki mniejszej wspaniałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Odbędzie się to w niedzielę 15 września o godz. 14.00, a weźmie w tym wydarzeniu udział specjalnie przybyły przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, abp Tamburrino, sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jestem przekonany, że na tę uroczystość przybędą licznie nie tylko mieszkańcy Strzegomia i okolic, ale duchowieństwo i wierni z wielu parafii naszej diecezji.

Umiłowani Diecezjanie! Niech wszystkie wydarzenia religijne, jakie będziemy przeżywać w roku 10-lecia naszej diecezji, wyrażą naszą wiarę i pomogą nam wejść głębiej w misterium Chrystusa i Kościoła. Niech za przyczyną Matki Bożej Łaskawej staną się wielką modlitwą w intencji Ojca Świętego i Kościoła powszechnego, w intencji naszej diecezji i całego naszego narodu. Niech będą wołaniem o Miłosierdzie Boże dla świata, o zwycięstwo dobra, prawdy i miłości w życiu naszej Ojczyzny, Europy i świata.

Proszę Pana Boga, Ojca Nieskończonego Miłosierdzia, aby Jego błogosławieństwo wspomagało nas w godnym i owocnym uczestnictwie w wymienionych wydarzeniach, by przyniosły one trwałe skutki dla naszego życia chrześcijańskiego, dla naszej diecezji, Ojczyzny i dla całego Kościoła.

Polecam wszystkich opiece Matki Bożej Łaskawej.

Wasz Pasterz

Legnica, dnia 29 czerwca 2002, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Patronów Diecezji Legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

2025-05-06 14:16

[ TEMATY ]

ustawa

Prezydent Andrzej Duda

weto prezydenta

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - poinformowała we wtorek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka.

Paprocka uzasadniając decyzję prezydenta wskazała m.in. że ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję