Reklama

Kościół

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

Na szarfie wieńca pogrzebowego kardynała Stefana Wyszyńskiego napisano "Niekoronowanemu Królowi Polski". Ale gdy przychodził na świat 3 sierpnia 1901 roku jego rodzinna Zuzela leżała w granicach Imperium Rosyjskiego. "Nawet jego akt chrztu został spisany w cyrylicy. Symboliczne było to, że jego ojciec jako jedyny podpisał się pod tym aktem łacińskimi literami" - mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Historyk zwraca uwagę właśnie na postawę ojca, który w obliczu przedwczesnej śmierci matki Julianny wychowywał młodego Stefana w duchu patriotyzmu. Piotr Dmitrowicz podkreśla, że Stanisław Wyszyński zabierał syna na potajemne wyprawy z innymi mieszkańcami Zuzeli, by naprawiać krzyże powstańców styczniowych. Ważną lekturą w domu Wyszyńskich były "24 obrazków z dziejów polskich".

Robert Wielgórski - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Muzeum lat dziecięcych Stefana Wyszyńskiego

Muzeum lat dziecięcych Stefana Wyszyńskiego

Reklama

"Oczywiście była zabroniona, nie wolno jej było przechowywać w domu, ale mój ojciec był człowiekiem tak oddanym sprawom Narodu, że narażając się na prześladowania, nie lękał się uczyć swoich dzieci historii Polski, choćby potajemnie. W tej właśnie książce znalazłem elewację bazyliki Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Już wtedy się w niej rozkochałem, chociaż nie wiedziałem, co będzie dalej" - wspominał później kard. Wyszyński.

W 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia - uchwałami Sejmu i Senatu rok 2021 ustanowiono Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało plenerową wystawę "Czas to miłość". Do połowy sierpnia można ją oglądać przy pomniku kardynała Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Następnie będzie eksponowana przy Świątyni Opatrzności Bożej, siedzibie Muzeum. "Wystawa odnosi się głównie do nauczania Prymasa na temat relacji międzyludzkich, na temat tego, co jest fundamentem nie tylko chrześcijaństwa, czyli miłości do drugiego człowieka, szczególnie w tych czasach nienawiści, czasach pogardy, kiedy przyszło żyć prymasowi. Mówię tu o czasach PRL, kiedy kardynał doświadczył ogromu tej nienawiści, począwszy od inwigilacji, poprzez trzyletnie uwięzienie i różnego rodzaju szykany. To ma pokazać ten wymiar uniwersalny Prymasa Wyszyńskiego i to, że jego nauka przekazywana wielu pokoleniom jest ważna szczególnie dzisiaj w kontekście budowania wspólnoty" - zaznacza dyrektor Piotr Dmitrowicz.

Dziś (3 sierpnia od godziny 14:00) także na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku prymasa Muzeum organizuje piknik urodzinowy. Dla najmłodszych przewidziano warsztaty edukacyjne, oparte o nauczanie kard. Wyszyńskiego dotyczące tolerancji czy miłości do przyrody. Dla starszych dzieci przygotowano dwa przedstawienia teatralne przypominające dzieciństwo urodzonego w Zuzeli późniejszego duchownego. Dla nieco starszych wolontariusze Muzeum przygotowali varsavianistyczny spacer śladami kard. Stefana Wyszyńskiego – zbiórka przy pomniku Prymasa Tysiąclecia o godz. 18:00.

Reklama

W związku z Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstaje również film o nieznanych wojennych losach przyszłego prymasa. "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" to opowieść o księdzu poruczniku Stefanie Wyszyńskim, kapelanie Armii Krajowej pod pseudonimem „Radwan III”, służącym w powstańczym szpitalu w Laskach. Premiera ma odbyć się w okresie beatyfikacji prymasa i Matki Róży Czackiej. Kulisy filmu zostaną przedstawione mediom podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Za nami niedzielne uroczystości w Zuzeli. We mszy świętej pontyfikalnej w 120. rocznicę narodzin kard. Wyszyńskiego wziął udział m. in. premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu powiedział, że Prymas Tysiąclecia pomógł zachować ducha niepodległości Polski. "Jego słowa podtrzymywały polski zew wolności (...) był niekoronowanym Królem Polski - za takiego uważali go Polacy, ale też władze komunistyczne, które obawiały się jego potężnej siły woli" - dodał premier.

2021-08-03 11:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogowskazy dla polskiej dziewczyny od Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Dzień Kobiet

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak patrzeć, jak mówić, jak się ubierać, jak kochać? To niezwykłe, że ksiądz, kardynał, prymas, zostawił tak szczegółowe rady w tak bardzo kobiecych sprawach.

„7 drogowskazów dla polskiej dziewczyny od Prymasa Wyszyńskiego” - m.in. o tym mowa będzie na Jasnej Górze na XIII Święcie Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Spotkanie odbędzie się 8 marca.

CZYTAJ DALEJ

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję