Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sumienie, mądrość i uczciwość lekarza

"Do zrozumienia chorego człowieka lekarzowi potrzebna jest nie maszyna, ale sumienie, mądrość i bezgraniczna uczciwość" - uważa arcybiskup łódzki Władysław Ziółek, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Spotkał się on 11 lutego z lekarzami i pacjentami odnowionego szpitala im. Madurowicza w Łodzi. Poświęcił też budynki właśnie odnowionej placówki.
Zdaniem krajowego duszpasterza służby zdrowia, "w dobie dzisiejszych sukcesów techniki istnieje pokusa, by pracę lekarza traktować jedynie jako zawód". Rozwój wiedzy i techniki medycznej ani nawet ustawa o zawodzie lekarza nie usprawiedliwiają zapominania o godności pacjentów.
Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że lekarz musi dostrzec zza medycznej aparatury "zagubionego w świecie, niepowtarzalnego człowieka". Również człowiek chory nie może mieć przed sobą tylko maszyny czy komputera, ale - drugiego człowieka, a tym człowiekiem jest lekarz. Tymczasem - według abp. Ziółka - "nie zawsze można tę nadzwyczajną, spektakularną technikę pogodzić z dobrem pojedynczego człowieka. (...) To tutaj jest potrzebna etyka, która reguluje to odniesienie. To tutaj trzeba bardzo dobrze rozumieć słowa przysięgi lekarskiej: "Będę służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu". Trzeba liczyć się z zasadami deontologii lekarskiej. W tym właśnie miejscu mamy do czynienia z powołaniem" - podkreślał.
Ordynariusz łódzki powiedział, że w realizowaniu powołania lekarskiego ogromną rolę odgrywają wartości religijne.

Organizacje i Ruchy Abstynenckie List Otwarty

Zwracamy się do organizacji i osób zaangażowanych w rozwiązywanie problemów wynikających z nadużywania alkoholu o zajęcie publicznego stanowiska w sprawie projektów zmian w ustawie O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zmierzają one do zliberalizowania przepisów o reklamie alkoholu.
W ubiegłej kadencji Parlamentu (we wrześniu 2001 r.) doprowadzono do ograniczenia reklamy i promocji alkoholu w telewizji i na billboardach. Zmiany te, popierane jednoznacznie przez ruchy i organizacje abstynenckie, spowodowane zostały udokumentowanymi wynikami badań wskazujących na gwałtowny wzrost picia piwa przez dzieci i młodzież oraz obniżanie wieku inicjacji alkoholowej, co wiązano z szeroką akcją promocji i reklamy piwa. Warto przypomnieć, że w ciągu 10 lat nastąpił znaczący wzrost spożycia piwa na statystycznego Polaka - z 33 litrów w roku 1993 do 69 litrów w roku 2002 r. Ograniczenie reklamy piwa miało na celu m.in. ochronę zdrowia szczególnie dzieci i młodzieży i przeciwdziałanie patologiom społecznym.
Tymczasem niedawno komisje sejmowe zaproponowały zniesienie ograniczeń dotyczących reklamy tego alkoholu. Zmierzają do tego, by m. in.:
- zezwolić na reklamę piwa w radiu, telewizji, kinach i teatrach od godziny 20.00, a nie jak obecnie od 23.00, a w niektórych przypadkach bez żadnych ograniczeń - gdy reklamy towarzyszą imprezom sportowym sponsorowanym przez producentów piwa;
- zezwolić na informowanie o sponsorowaniu przez browary i dystrybutorów piwa imprez sportowych i wszelkich innych;
- zezwolić na reklamę piwa na billboardach.
Zniesienie dotychczasowych ograniczeń przyniesie niekorzystne skutki zdrowotne i społeczne. W tej sytuacji głos środowiska szczególnie rozumiejącego te problemy może mieć wpływ na kształt stanowionego prawa. Silnemu lobby na rzecz niekorzystnych zmian trzeba przeciwstawić racjonalne argumenty i sprzeciw środowisk rozumiejących konsekwencje niepohamowanej reklamy alkoholu.
O naszych zastrzeżeniach do projektu zmian informowaliśmy w ubiegłym miesiącu Marszałka Sejmu RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Antoni Szymański - Przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny Sejmu RP III Kadencji
Dariusz Kłeczek - Przewodniczący Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP IV Kadencji

Gdańsk - Tarnobrzeg, 13 lutego 2003 r.

Peregrynacja różańca świętego w rodzinach

Ojciec Święty w liście apostolskim Różaniec Najświętszej Maryi Panny zaprosił Kościół do pogłębienia modlitwy różańcowej. W Roku Różańca Świętego i Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II podejmujemy peregrynację różańcową w rodzinach, by przyjąć nauczanie Ojca Świętego i nadal wspierać modlitwą jego apostolską posługę.
Różaniec prowadzony przez Ojca Świętego w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 r. zobowiązuje nas do podjęcia orędzia różańcowego.
W 93 parafiach dekanatów: Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Niedzica, Nowy Targ, Rabka, Zakopane - będzie realizowany ten program duszpasterski i w Wielkim Poście rozpocznie się peregrynacja różańcowa.
W bazylice w Ludźmierzu 1 marca o godz. 12.00 podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Nycza zostanie poświęconych 400 różańców, które będą przekazane delegacjom poszczególnych parafii. Następnie w parafiach na początku Wielkiego Postu rozpocznie się modlitwa. Przygotowywany jest też specjalny modlitewnik, z rytuałem i modlitwami na tę okazję. Przez dobę w rodzinie będzie czas wspólnej modlitwy i lektury nauczania apostolskiego - Wielki Post daje ku temu dobrą sposobność.
W Ludźmierzu w pierwsze soboty marca, kwietnia i maja o godz. 10.00 w Domu Pielgrzyma odbędą się dni skupienia dla pragnących pogłębić modlitwę różańcową, a więc dla zelatorów Różańca św., członków Kół Różańcowych, a także dla każdego wierzącego.
Duszpasterze sanktuarium serdecznie zapraszają do szkoły najlepszej - różańcowej.

Reklama

Ks. Tadeusz Juchas - Kustosz z Ludźmierza

Polsko-niemiecka modlitwa

3 lutego Niemcy i Polacy dziękowali na Jasnej Górze za dwuletnią obecność obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafii Świętego Krzyża w Görlitz. Mszy św. koncelebrowanej o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup diecezji Görlitz Rudolf Müller, z którym koncelebrowali: biskup sąsiadującej diecezji legnickiej Tadeusz Rybak, ks. Heinz Grimm - były proboszcz parafii Świętego Krzyża w Görlitz, ks. Hubert Seewal - jej obecny proboszcz, ks. prał. Jan Mycek - proboszcz parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, o. Dariusz Szuba - tłumacz i ks. Andrzej Jarosiewicz - kapelan biskupi. W pielgrzymce wzięło udział 80 osób z Polski i Niemiec. W powitaniu przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, nawiązując do comiesięcznej modlitwy różańcowej w kościele w Görlitz, powiedział: "Niech Wasza modlitwa stanie się również wielkim wołaniem o dar Chrystusowego pokoju między narodami oraz o sprawiedliwość i miłość społeczną". W homilii bp Müller przypomniał o swoich spotkaniach z Matką Bożą Jasnogórską. Na zakończenie, nawiązując do uroczystości, powiedział: "Mogę Ją dzisiaj tak kochać, jak kocha i czci Ją polski naród (...). W Görlitz pomaga nam Matka Boża budować mosty i chce pogodzić nasze narody". Na zakończenie Mszy św. bp Rybak powiedział: "Dzisiaj jest dla nas wielkim przeżyciem, że biskupi dwóch sąsiednich diecezji razem z przedstawicielami wiernych tych diecezji są tutaj - przed Maryją Matką Kościoła jako dzieci tego samego Kościoła".
Jednym z inicjatorów zjednoczenia polsko-niemieckiego w miastach Görlitz i Zgorzelec jest Dariusz Kowalak. "Gdy zobaczyliśmy w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie Kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej - mówił o początkach idei instalacji Obrazu Jasnogórskiego w Görlitz - przyszło nam na myśl, żeby parafii przy samej granicy, do której uczęszczają zarówno Niemcy, jak i Polacy, podarować kawałek polskiej duszy". Co tydzień przed ołtarzem Matki Bożej Jasnogórskiej w kościele Świętego Krzyża w Görlitz Polacy i Niemcy łączą się we wspólnej modlitwie. "Odmawiamy razem Różaniec po niemiecku i po polsku i staramy się pielęgnować kult maryjny" - stwierdził. Po Mszy św. biskupi otrzymali ryngrafy Matki Bożej Jasnogórskiej.

Rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy

W dniach 3-6 lutego trwały na Jasnej Górze 22. rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy z udziałem ok. 70 kapłanów. Spotkaniu przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski - krajowy duszpasterz ludzi pracy. "Zawsze tematyka rekolekcji jest podwójna - tłumaczył abp Gocłowski. - Jest ona refleksją nad kapłaństwem, bo przecież duszpasterze ludzi pracy niczym się nie różnią jako kapłani od innych duszpasterzy. Przede wszystkim jednak myślimy o wielkich liczbach bezrobotnych". Tegoroczne nauki rekolekcyjne głosił o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca. Tematem konferencji były słowa: Z Chrystusem w Nowym Tysiącleciu. O. Knabit podkreślił, że duszpasterza działającego w środowisku ludzi pracy powinna charakteryzować "wyobraźnia miłosierdzia". "Duch nasz musi być blisko Boga, abyśmy mogli stanąć przed bezrobotnym i głosić Chrystusa, abyśmy mogli dostrzec tych, którzy nie mają nic" - mówił. Na codzienny program rekolekcji złożyły się także: Msza św. pod przewodnictwem abp. Gocłowskiego, wspólna Liturgia Godzin i Apel Jasnogórski.

W skrócie

W dniach 3-5 lutego trwała druga tura paulińskich rekolekcji powołaniowych. Uczestniczyło w nich ok. 70 chłopców z całej Polski. Rekolekcje prowadzili: o. Patrycjusz Kubiak, referent powołań, oraz o. Dariusz Szuba.

7 lutego w nocnym czuwaniu wzięło udział 440 pielgrzymów wraz z czterema duszpasterzami z Sochaczewa i Domaniewic. Mszy św. o północy przewodniczył ks. Roman Wawrzyniec.

W dniach 7-9 lutego w Domu Pielgrzyma trwały Jasnogórskie Dni Skupienia. Hasłem przewodnim były słowa: Z Maryją poznajemy oblicze Chrystusa. W spotkaniach wzięło udział 15 osób z całej Polski. Dni skupienia poprowadził o. Dariusz Szuba. Była to druga seria spotkań w tym roku.

8 lutego podczas Mszy św. sprawowanej przez o. Bolesława Kanacha, franciszkanina, 15 sióstr westiarek dziękowało za dar profesji zakonnej. W uroczystości wzięła udział wikaria generalna Zgromadzenia - s. Kazimiera Dybczyńska z Warszawy.

9 lutego o. Mieczysław Łacek, krajowy moderator Federacji Sodalicji Mariańskich, odprawił Mszę św. dla ok. 20-osobowej grupy Sodalicji Mariańskiej. Spotkania Sodalicji na Jasnej Górze odbywają się w drugą niedzielę miesiąca.

Zapowiedzi

24-25 lutego - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej (dwie serie)

28 lutego - 1 marca - Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu "Światło--Życie"

1 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Toruńskiej

2 marca - Początek 40-dniowego Nabożeństwa Adoracji Najświętszego Sakramentu

Tydzień w Polsce

Kard. Christoph Schönborn, wybitny teolog, przyjechał do Warszawy na prezentację polskiego przekładu swojej najnowszej książki - podręcznika teologii katolickiej pt. Bóg zesłał Syna swego. Chrystologia. Książkę przedstawili: ks. prof. Henryk Seweryniak z UKSW w Warszawie i ks. prof. Tomasz Węcławski z Papieskiej Komisji Teologicznej. Spotkanie, z udziałem m.in.: Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa i nuncjusza apostolskiego w Polsce - abp. Józefa Kowalczyka, odbyło się w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Ok. 14 mln zł zebrały podczas ubiegłorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Kościoła katolickiego wraz z Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego, sprzedając ok. 4,5 mln wigilijnych świec.

TV Trwam, prowadzona przez Fundację "Lux Veritatis", otrzymała 13 lutego koncesję na nadawanie programu drogą satelitarną. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję przy trzech głosach wstrzymujących się oraz skierowała wniosek o przyznanie koncesji do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w celu uzgodnień technicznych. Dopiero wtedy TV Trwam będzie mogła rozpocząć nadawanie. Zwykle procedura ta trwa ponad miesiąc.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Jerzemu Urbanowi zarzut znieważenia Papieża jako głowy Państwa Watykańskiego. Według prokuratury, Urban użył względem Papieża zwrotów obraźliwych, lekceważących, ośmieszających, mających na celu zniesławienie i poniżenie Jana Pawła II. Grożą mu za to 3 lata więzienia. Zarzut dotyczy artykułu, który został opublikowany w tygodniku Nie w sierpniu 2002 r.

Ponad 100 filmów i 30 audycji radiowych z Polski i z całego świata zgłoszono na XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2003.

Reprezentujący interesy USA w Iraku polski dyplomata Krzysztof Bernacki powrócił do Warszawy - podobnie jak większość zachodnich dyplomatów, którzy w obawie przed wojną wyjechali z Bagdadu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło polskim obywatelom powstrzymanie się od wyjazdów do Iraku, Jordanii, Kuwejtu, Libanu i Jemenu oraz zachowanie szczególnej ostrożności przy planowaniu wyjazdów do Izraela, w rejon Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy.

Komisje sejmowe nowelizujące ustawę "o wychowaniu w trzeźwości" opowiedziały się za reklamą alkoholu w radiu, kinie i telewizji po godz. 20. Zgodziły się też, aby producenci piwa mogli sponsorować imprezy sportowe.

W związku z falą antyrządowych wystąpień rolników, minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski stwierdził m.in., że "będzie potrzebny program informacyjny o Unii Europejskiej skierowany specjalnie dla rolników".

Marcin Palade z Ośrodka Badań Wyborczych zapowiedział, że dwa równoległe prareferenda europejskie odbędą się 24 i 25 maja br. w Głuchołazach i Jeseniku po czeskiej stronie granicy.

Pracownicy służby zdrowia pikietowali Urząd Wojewódzki i Marszałkowski we Wrocławiu, wzywając do natychmiastowego wdrożenia kryzysowego programu ratunkowego, który umożliwiłby przetrwanie placówek służby zdrowia na Śląsku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał m.in., że "pomoc publiczna w Polsce jest w większości przejadana przez nierentowne molochy, które żyją za państwowe pieniądze".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Izabela Hryciuk (IH): Mówi się, że Pier Giorgio miał trudne relacje z ojcem. Czy wiadomo, jak ojciec przeżył śmierć syna?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Po dzień dzisiejszy osoby konsekrowane przybywają do tego miejsca

2024-07-05 00:15

Br. Kacper Grabowski CSsR

    Dobiegł końca piąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który przyniósł wiele niezwykłych wrażeń.

    Wśród wielu gości, którzy nawiedzili sanktuarium, był m.in. bp Ignacy Dec, biskup seniora diecezji świdnickiej. Pierwszy czwartek miesiąca zgromadził przy ołtarzu polowym wiele pielgrzymek, m.in. księży diecezjalnych i zakonnych przeżywających jubileusz 50 oraz 25 lat kapłaństwa, rodziców kapłanów i kleryków oraz pielgrzymkę młynarzy, piekarzy i cukierników. Do tronu Matki Tuchowskiej przybyła także niezwykła pielgrzymka rowerowa z Torunia i Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję