Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z USA

Przedstawiciel Episkopatu oskarża Izrael

Odmowa wiz i pozwoleń na pracę katolickim księżom i zakonnikom jest jawnym pogwałceniem wolności religijnej - napisał m.in. przewodniczący Komisji ds. Polityki Międzynarodowej Konferencji Biskupów USA - bp John H. Ricard w liście skierowanym do izraelskiego ambasadora w USA, Daniela Ayalona. Bp Richard wskazał, że odmowy dotyczą przede wszystkim duchownych patriarchatu łacińskiego Jerozolimy i że są one sprzeczne z umową zawartą między Stolicą Apostolską a Izraelem w 1993 r. "Ograniczenia tego typu są w praktyce pogwałceniem wolności religijnej" - napisał m.in. bp Ricard.
List bp. Ricarda jest odpowiedzią na protest patriarchy łacińskiego Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha, który niedawno w ostrych słowach napiętnował ograniczenia ze strony władz izraelskich, z jakimi coraz częściej spotyka się Kościół katolicki w tym kraju. Sam patriarcha Sabbah został poddany na lotnisku w Tel Awiwie ostrej kontroli. Na znak protestu zrezygnował on z wyjazdu do Rzymu, gdzie miał przemawiać na sympozjum pod hasłem: Duchowy wkład religii na rzecz pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Z Wietnamu

Komuniści odchodzą od "twardego kursu" wobec katolików

Komunistyczne władze Wietnamu coraz bardziej odchodzą od "twardego kursu" wobec Kościoła katolickiego. Świadczą o tym m.in. ostatnie oficjalne dowody uznania premiera rządu wietnamskiego skierowane pod adresem organizacji kościelnych: sióstr paulistek oraz Wspólnoty św. Jana Apostoła.
Paulistkom premier podziękował za ich działalność społeczną i edukacyjną. Prowadzą one w mieście My Tho w prowincji Tięn Giang przedszkole, które stało się wzorem dla innych tego typu placówek w całym Wietnamie). Natomiast Wspólnocie św. Jana Apostoła podziękował za działalność na polu opieki medycznej. Jej członkowie prowadzą w prowincji Dông Nai ośrodek pomocy medycznej dla ubogich i potrzebujących.
Potwierdzeniem zauważalnej zmiany "twardego kursu" wobec katolików w Wietnamie mogą być także: wizyta wicepremiera tego kraju w Watykanie (w listopadzie ub. r.) oraz zgoda władz wietnamskich na nominowanie nowych biskupów w tym kraju.

Reklama


Z Brazylii

Z otwartymi rękami na świat

Od połowy stycznia br. potroiła się liczba pielgrzymów i turystów odwiedzających gigantyczną figurę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, a to za sprawą nowo zainstalowanych wind i elektrycznych schodów, które ułatwiają dostęp do słynnego posągu. Obliczono, że w ciągu tego roku miejsce to odwiedzi ponad milion pielgrzymów i turystów z całego świata.
historia tego miejsca sięga 1921 r., kiedy to katolicy z Rio de Janeiro zorganizowali pierwszą kampanię na rzecz wybudowania pomnika Chrystusa Odkupiciela. Jednak od pomysłu do realizacji upłynęło prawie 10 lat. Inicjatorem przedsięwzięcia i wielkim entuzjastą projektu był abp Sebastiăo Leme. Projekty przyszłego pomnika zostały wykonane przez malarza Carlosa Oswaldo, który wyobrażał sobie Chrystusa niosącego krzyż i trzymającego w ręku kulę ziemską. Jednak mieszkańcy Rio wybrali postać Chrystusa z rozłożonymi rękami. Za realizację projektu odpowiedzialny został inżynier Heitor da Silva Costa. Prace trwały 5 lat. Niełatwo było je wykonać ze względu na trudny dostęp na wzgórze Corcovado. Niektórych części nie dało się wykonać w Brazylii, więc projekty zostały przesłane do Francji i pod kierownictwem polskiego rzeźbiarza Pawła Landowskiego wykonano odlewy. Gotowe części pomnika przewieziono do Rio de Janeiro, a następnie małą kolejką linową przetransportowano i zmontowano na wzgórzu Corcovado, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto.
Chrystus Odkupiciel z Rio to największa figura w Brazylii. Znajduje się na wysokości 740 m n.p.m., waży 1145 ton i ma 38 metrów wysokości. Figura stała się znakiem wiary i przywiązania do Chrystusa ludzi tamtego czasu. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano 12 października 1931 r. Od tej pory stał się on symbolem Rio de Janeiro, a z czasem całej Brazylii.

Reklama

O. Stanisław Wilczek CSsR


USA

Według najnowszych danych statystycznych, w USA żyje ponad 65 mln katolików, co stanowi 23 proc. ogółu społeczeństwa. Konferencja Biskupów USA opublikowała najnowszy rocznik statystyczny, w którym znalazły się informacje dotyczące amerykańskiego duchowieństwa, wiernych i działalności instytucji prowadzonych przez Kościół katolicki w tym kraju. Według rocznika, w USA pracuje blisko 46 tys. kapłanów, a w seminariach duchownych kształci się 4,7 tys. kleryków. Ponadto w amerykańskich zakonach żyje 75 tys. zakonników i 5,6 tys. sióstr.

Francja

Zakaz wszelkiego klonowania w celach reprodukcyjnych uchwalił jednogłośnie 29 stycznia Senat francuski. Zakaz umieszczono w rządowej poprawce do ustawy, a jego autorem jest minister zdrowia, prof. Jean-François Mattei. Zgodnie z uchwalonym tekstem - "zabronione są wszelkie działania mające na celu wywołanie narodzin dziecka genetycznie identycznego z inną osobą ludzką, żyjącą lub zmarłą". Rząd francuski zamierza także poddać pod debatę w Senacie propozycję nadania temu zakazowi prawnej kwalifikacji "zbrodni przeciw rodzajowi ludzkiemu" oraz obłożenia jej karą 20 lat pozbawienia wolności i 7,5 mln euro grzywny.

Włochy

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego Włoch, w niedzielnej Mszy św. bierze udział 25,8 proc. mieszkańców kraju. Ponadto 2,2 proc. Włochów chodzi do kościoła codziennie, 7,9 proc. - kilka razy w tygodniu, 16,7 proc. - kilka razy w roku, a 30 proc. - przynajmniej raz w roku, a tylko 14 proc. Włochów w ogóle nie chodzi do kościoła. Przypomniano o tym 28 stycznia br. podczas dorocznej konferencji na temat ewangelizacji, zorganizowanej przez włoską Unię Wyższych Przełożonych Zakonnych w podrzymskim sanktuarium Divino Amore.

Austria

"Nowa wojna w Iraku raz jeszcze dotknęłaby niewinnych ludzi, którzy już dziś w niemiłosiernych warunkach muszą prowadzić codzienną walkę o przeżycie" - stwierdził 27 stycznia br. w Wiedniu chaldejski arcybiskup Basry - Djibrail Kassab. Przebywał on w stolicy Austrii na zaproszenie arcybiskupa Wiednia - kard. Christopha Schönborna. W minionych tygodniach abp Kassab wielokrotnie apelował do wspólnoty międzynarodowej, by sprzeciwiła się kolejnej wojnie w Iraku. Wzywał też do zniesienia nałożonych 10 lat temu przez rząd USA sankcji gospodarczych. "Sankcje dotykają przede wszystkim najuboższych i najsłabszych. Pozwólcie nam żyć!" - prosił.

Węgry

Katoliccy i ewangeliccy biskupi Węgier wypowiedzieli się krytycznie na temat emitowanych przez komercyjne stacje telewizyjne ich kraju różnych wersji programu Big Brother. We wspólnym oświadczeniu hierarchowie napisali m. in., że programy te powodują wielkie szkody w osobowości człowieka. Jednocześnie wyrazili głębokie zaniepokojenie, że mają one tak wielu widzów.

Jednym zdaniiem

Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty odbędzie się w Rzymie 19 października br. - poinformował postulator procesu beatyfikacyjnego oraz przełożona generalna Misjonarek Miłości. Nastąpi to w Niedzielę Misyjną bezpośrednio po obchodach 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II i na zakończenie Roku Różańca Świętego.

Hiszpańska archidiecezja Walencja z wielką radością i entuzjazmem przyjęła podaną przez Jana Pawła II wiadomość, że za 3 lata będzie ona miejscem kolejnego - V Światowego Spotkania Rodzin.

Przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) - bp Amédée Grab wystosował przesłanie do uczestników obradującego w szwajcarskim kurorcie w Davos Światowego Forum Gospodarczego, wzywając ich do podjęcia wysiłków w celu powstrzymania wybuchu wojny w Zatoce Perskiej. W Davos tym razem nie doszło do wystąpień antyglobalistów.

Manifest jedności Europy ze Stanami Zjednoczonymi ogłosili premierzy: Polski, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Napisano w nim m. in., że reżim Saddama Husajna to zagrożenie dla bezpieczeństwa świata i należy wspólnie z USA go rozbroić.

Senat USA jednomyślnie odrzucił projekt wprowadzenia w życie opracowanego przez Pentagon systemu komputerowego wglądu w dane osobiste wszystkich Amerykanów. Krytycy porównali go do nadzoru Wielkiego Brata.

Przewodniczący Konwentu Europejskiego - Valery Giscard d´Estaing wypowiedział się przeciwko odniesieniu do Boga w preambule przyszłej konstytucji Unii Europejskiej. "Wprawdzie Europejczycy mają dziedzictwo religijne, jednak żyją w na wskroś świeckim systemie politycznym; w takiej sytuacji religia nie odgrywa żadnej roli, invocatio Dei nie jest więc potrzebne" - stwierdził m.in. były prezydent Francji w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Die Zeit.

Komisja Europejska wszczęła bezprecedensowe śledztwo w sprawie finansowania duńskiej telewizji publicznej. Sprawa dotyczy wykorzystania przez nią uprzywilejowanej pozycji do rozpoczęcia wojny cenowej na rynku reklam. Wynik tego śledztwa będzie miał duże znaczenia dla innych publicznych telewizji w Europie, w tym w Polsce.

Grupa Helsińska w Rosji, w raporcie nt. przestrzegania praw człowieka w tym kraju, oskarżyła rosyjskie władze o dyskryminowanie Kościoła katolickiego oraz o zbrodniczą politykę wobec Czeczenów. Wcześniej rosyjskie stowarzyszenie obrońców praw człowieka "Memoriał" skrytykowało za uległość wobec władz Rosji w sprawie Czeczenii przebywającą w Moskwie delegację Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W Rosji wszedł w życie kodeks ziemski. Rosjanie mogą teraz legalnie kupować, sprzedawać i dzierżawić ziemię uprawną. Ustawa, przyjęta przez Dumę w 2002 r., wywołała wielkie kontrowersje, znosi bowiem dekret wprowadzony przez przywódców rewolucji bolszewickiej w 1917 r.

Sąd rozpatrujący pozwy w sprawie śmierci zakładników w teatrze na Dubrowce w Moskwie uznał, że władze nie ponoszą odpowiedzialności za użycie śmiercionośnych gazów i za nieudolną akcję ratunkową. Dziennikarze twierdzą, że władze na Kremlu zabroniły nawet najmniejszej krytyki akcji antyterrorystycznej.

W Izraelu odbyły się przedterminowe wybory do Knesetu. Zwycięstwo prawicowej partii Likud dotychczasowego premiera Ariela Szarona, klęska socjaldemokratycznej Partii Pracy (Awoda) i sukces centrowej partii Szinui zmieniły w zasadniczy sposób układ sił politycznych w tym kraju.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję