Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Tryb.: Pielgrzmi z Piotrkowa na Jasnej Górze

W środę, po czterech dniach pielgrzymowania, 480 pielgrzymów z Piotrkowa Trybunalskiego i okolicznych miejscowości dotarło na Jasną Górę.

Wyruszyli oni na pątniczy szlak w niedzielę, 11 lipca, po Mszy św. w piotrkowskiej Farze. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego” i nawiązuje ono do 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej. – Jak co roku pielgrzymujemy na święto Matki Bożej z Góry Karmel. Szliśmy w trzech grupach. Najmłodszy pielgrzym ma 1,5 roku, zaś najstarszy pątnik - 75 lat.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne pielgrzymi codziennie po dojściu na noclegi wracali autokarami do swoich domów, zaś następnego dnia byli dowożeni na miejsce rozpoczęcia kolejnego etapu pielgrzymowania – wyjaśnia ks. Paweł Słabaszewski, kierownik pielgrzymki. W dniu wczorajszym, porannej Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Reklama

Nawiązując do hasła pielgrzymki, Biskup mówił w homilii o Maryi jako Tej, która jest źródłem nadziei i zachęcał wszystkich do zawierzenia się Jezusowi, a więc do okazania takiej ufności, jaką miała w sobie Maryja. Za wzór całkowitego zawierzenia kaznodzieja podał kard. Stefana Wyszyńskiego - wielkiego Prymasa Tysiąclecia, który we wrześniu zostanie ogłoszony błogosławionym. Po Mszy św. pątnicy uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej, które odbyło się na wałach jasnogórskich, natomiast o godz. 15.00 wzięli udział w nabożeństwie ku czci Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia. W godzinach wieczornych każda z trzech grup uczestniczyła w czuwaniu, które zakończyła Mszą św. z obrzędem przyjęcia szkaplerza.

W dniu dzisiejszym, tj. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, pielgrzymi wezmą udział w uroczystej Mszy św. na szczycie jasnogórskiego klasztoru, po czym wrócą do Piotrkowa Trybunalskiego. 152. pielgrzymkę zakończy wspólna liturgia Mszy św. w sobotę, 17 lipca, w piotrkowskiej Farze.

2021-07-16 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stańcie się jak dzieci

Niedziela łódzka 31/2022, str. VI

[ TEMATY ]

różaniec

Piotrków Trybunalski

Archiwum parafii

Nieoceniona radość i zaangażowanie dzieci

Nieoceniona radość i zaangażowanie dzieci

W Piotrkowie Trybunalskim od prawie 7 lat powstają inicjatywy łączące ludzi wokół modlitwy różańcowej oraz kultu Matki Bożej.

Są nimi m.in, pierwszosobotnie Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski, Męski Różaniec ulicami miasta, wspólnota duchowa Niewolników Jezusa i Maryi wg Traktatu św. Ludwika Grigniona de Montfort oraz od niedawna – Armia Małych Wojowników Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Czy pamiętam o moim bilecie do nieba?

2022-09-23 13:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

s. Amata

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Życie daje okazje do czynienia dobra. Jeśli je stracimy, możemy znaleźć się w takich tarapatach jak bogacz. Gdy prosi o interwencję na rzecz swoich braci, nie zostaje wysłuchany. Jest za późno. Właśnie kwestia mądrego życia jest jedną z głównych do przemodlenia w związku Ewangelią tej niedzieli – wskazuje o. Innocenzo Gargano w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 25 września.

Umarł żebrak, umarł także bogacz

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję