Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w rocznicę śmierci

We wtorek 6 lipca będziemy obchodzić 58. rocznicę śmierci bp. Zdzisława Golińskiego, biskupa diecezji częstochowskiej w latach 1951-63.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za zmarłego pasterza naszego Kościoła lokalnego będziemy się modlić tego dnia podczas Mszy św. o godz. 18 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Eucharystii będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Biskup Zdzisław Goliński (1908-63)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urodził się w Urzędowie k. Kraśnika. Studia seminaryjne odbył w latach 1926-30 w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1931 r. W latach 1930-33 specjalizował się w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym KUL. Studia specjalistyczne z teologii moralnej odbył w Rzymie na Gregorianum i Angelicum w latach 1933-34. W tym czasie studiował również pedagogikę i psychologię wychowania.

Po powrocie do diecezji lubelskiej został mianowany kierownikiem życia religijnego i ojcem duchownym w Gimnazjum Biskupim w Lublinie. Podjął też prace naukową w Katedrze Teologii Moralnej na Wydziale Teologicznym KUL.

Na początku II wojny światowej został aresztowany przez hitlerowców i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. W marcu 1940 r. został uwolniony. Przez prawie 2 lata pomagał w duszpasterstwie parafialnym. Następnie pracował w Lubelskim Seminarium Duchownym, które zostało przeniesione do Krężnicy Jarej.

Reklama

Po zakończeniu wojny podjął badania naukowe i przygotował rozprawę habilitacyjną pt. „Nauka św. Augustyna o kłamstwie”. Kolokwium habilitacyjne odbyło się 22 czerwca 1945 r. Od tej pory jego kariera naukowa zaczęła nabierać tempa. Stał na czele Katedry Teologii Moralnej Wydziału Teologicznego KUL. Oprócz tego prowadził wykłady w Seminarium Duchownym w Lublinie i Instytucie Wyższej Kultury Religijnej KUL. Włączał się także w działalność duszpasterską na szczeblu diecezjalnym: jako redaktor „Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich” (1945-47) i prezes Związku Kapłanów „Unitas”.

28 marca 1947 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej. Wówczas w swoim herbie biskupim umieścił krzyż i zawołanie: „Crux victoria”. 22 kwietnia 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem diecezji częstochowskiej.

Wśród jego dokonań można wskazać m.in.: ustanowienie kapituły katedralnej, zorganizowanie dla kleryków tzw. studium domesticum, organizację Niższego Seminarium Duchownego, rozbudowę struktury Kurii Diecezjalnej, ustanowienie katedry częstochowskiej bazyliką mniejszą, powołanie dwóch nowych dekanatów i 56 nowych placówek duszpasterskich.

Pod jego przewodnictwem w dniach 28-29 września 1954 r. odbył się I Synod Diecezji Częstochowskiej. Od października do grudnia 1962 r. bp Goliński brał udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II.

Lata jego posługi przypadają na wzmożoną antykościelną działalność reżimu komunistycznego, który usuwał nauczanie religii ze szkół i utrudniał tworzenie nowych parafii, a w 1953 r. doprowadził do zamknięcia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, którego, mimo starań księdza biskupa, nie udało się wówczas reaktywować.

Bp Zdzisław Goliński zmarł nagle 6 lipca 1963 r. w Częstochowie, w wieku 55 lat. (Na podstawie tekstu ks. Jacka Kapuścińskiego).

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz biskup Zdzisław, któremu powierzyłeś troskę o Kościół częstochowski, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

2021-07-05 15:42

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica śmierci prof. Jana Szyszko

[ TEMATY ]

rocznica

rocznica śmierci

prof. Jan Szyszko

Grażyna Kołek

W październiku przypada kolejna, piąta już rocznica śmierci Jana Szyszko – ministra środowiska, nauczyciela akademickiego, polityka. Profesor, określany jako nieustępliwy strażnik polskich lasów i rodzimej przyrody, ma na swoim koncie wiele zasług.

Z tej okazji 9 października o godz. 18.00 w Kościele Najswietszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej (Borkowska 1) odprawiona zostanie Msza Św. w intencji ś. p. prof. Jana Szyszko w piątą rocznicę śmierci. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Włoski rząd planuje gigantyczne wsparcie dla rolników, szef ludowców myśli o aborcji i rozwodach

2025-07-27 20:59

[ TEMATY ]

polityka

rolnictwo

Studio Gi/fotolia.com

W Brukseli Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Trzy najważniejsze zmiany względem poprzedniego budżetu, to solidne zwiększenie wydatków na obronność, ogromne zmniejszenie wydatków na rolnictwo i całą Wspólna Politykę Rolną oraz nowe unijne podatki, które pozwolą sfinansować zakładane wydatki budżetowe.

Rolnicy są najbardziej dotknięci planem Unii Europejskiej, który zakłada ograniczenie Wspólnej Polityki Rolnej i likwidację Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Komisja chce obciąć o 20% finansowanie sektora rolnego - w nowym budżecie na rolnictwo przewidziano 302 mld euro, gdy w poprzednim budżecie było to 387 mld euro. Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, cięcia te będą jeszcze bardziej dotkliwe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję