Reklama

Włochy: film Wima Wendersa o papieżu Franciszku w programie resocjalizacji więźniów

Film dokumentalny „Papież Franciszek – człowiek swego Słowa” Wima Wendersa ma zostać włączony w proces resocjalizacji dla więźniów we Włoszech. W ramach kilkustopniowego projektu „Liberare lo sguardo” (Wyzwolić spojrzenie) więźniowie mają oglądać film, a następnie dyskutować w grupach o jego treści.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to jeden z elementów drogi powrotu więźniów do życia społecznego. Autorami projektu SA stowarzyszenie kulturalne Officina Cultura e Territorio oraz grupa fundacji lokalnych.

Niemiecki reżyser Wim Wenders w 2018 roku nakręcił film dokumentalny poświęcony obecnemu papieżowi: „Pope Francis. A Man of his Word” (Papież Franciszek – człowiek swego Słowa), pokazywany również na festiwalu filmowym w Cannes. Ojciec Święty wypowiedział się w nim m.in. na temat swych dążeń reformatorskich w łonie Kościoła i obecnych wyzwań stojących przed światem. Obraz ten telewizja włoska nadała wieczorem w Wielki Piątek 2 kwietnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

75-letni obecnie twórca filmu, który – zdaniem wielu krytyków – miał być zrobiony na zlecenie Watykanu, zapewnił, że nie było to bynajmniej „dzieło propagandowe”, lecz „portret odważnego reformatora”. Podkreślił, że nie chciał nakręcić obrazu o papieżu jako człowieku.

Podziel się cytatem

„To nie jest biografia Franciszka, ale jest to biografia jego idei, one zaś są bardzo bliskie mojemu sercu” – stwierdził autor takich filmów fabularnych, jak: „Paryż, Teksas”, „Niebo nad Berlinem”, „Lisbon Story” czy „Buena Vista Social Club”. Wyjaśnił przy tym, że nigdy nie było żadnej ingerencji w to, co robi i że nakręcił ten film, mając „pełną swobodę” działania.

Informując o „terapii więźniów” z pomocą filmu Wendersa niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że w filmie pojawiają się też sceny z więźniami.

Podziel się cytatem

Ponadto papież przy różnych okazjach stara się o kontakt z więźniami, o czym świadczy choćby rytuał obmywania nóg w Wielki Czwartek.

2021-06-29 16:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom nadziei dla byłych więźniów

Niedziela lubelska 18/2023, str. VI

[ TEMATY ]

resocjalizacja

Bartłomiej Strukowski

Bp Adam Bab pobłogosławił nowy Dom Nadziei

Bp Adam Bab pobłogosławił nowy Dom Nadziei

Ten dom to nie tylko ściany, to przede wszystkim ludzie, którzy pomogli mi odnaleźć się w nowej rzeczywistości – powiedział pan Grzegorz.

Osoby odbywające karę pozbawienia wolności mają w więzieniach zaspokojone podstawowe potrzeby: łóżko, umywalkę, posiłki, raz w miesiącu odwiedziny bliskich, mogą też podjąć pracę. Dla wielu skazanych najtrudniejsze chwile przychodzą po wyjściu; często stają się bezdomni, bezrobotni i bez środków do życia. Właśnie wtedy najbardziej potrzebują pomocy.
CZYTAJ DALEJ

Austria: Powrót do Kościoła możliwy przez internet

2025-02-19 08:04

[ TEMATY ]

Austria

Karol Porwich/Niedziela

Austriacka diecezja St. Poelten oferuje powrót na łono Kościoła przez internet. Osoby, które dokonały apostazji, mogą znów stać się członkami wspólnoty za pośrednictwem formularza online. Częścią procesu jest m. in. wyznanie wiary odmawiane przed ekranem.

Władze diecezji St. Poelten nie mają wątpliwości, że należy iść z duchem czasu i wykorzystywać w duszpasterstwie współczesne technologie. Dotyczy to również ponownego przyjęcia do Kościoła osób, które wcześniej dokonały aktu apostazji.
CZYTAJ DALEJ

Fala modlitwy na świecie w intencji zdrowia Papieża Franciszka

2025-02-19 08:25

[ TEMATY ]

papież

modlitwa

Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Do przebywającego w Klinice Gemelli Papieża Franciszka przesyłane są zapewnienia o modlitwie za jego zdrowie od ludzi i instytucji z całego świata. W jego rodzinnej Argentynie odprawione ma zostać triduum Mszy św. w intencji Ojca Świętego. Życzenia wsparcia przesłał główny rabin Rzymu. Modlitwy płyną też ze Stanów Zjednoczonych, Europy i krajów Ameryki Południowej.

W Santiago de Chile, w czwartek 20 lutego o godzinie 19:00 czasu lokalnego, odbędzie się publiczne odmawianie różańca w intencji zdrowia Ojca Świętego. Modlitwom będzie przewodniczył kard. Fernando Chomali, arcybiskup Santiago, który zaprasza wiernych do duchowego włączenia się w tę chwilę modlitwy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję