Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W epoce, gdy często nie docenia się życia, a nawet nim pogardza, gdy egoizm, własny interes i chęć zysku zdają się być dominującym kryterium postępowania, gdy niebezpiecznie poszerza się na naszej planecie przepaść między biednymi a bogatymi, czego ofiarą padają szczególnie najmniejsi, osoby najbardziej kruche i słabe, należy bezzwłocznie głosić Ewangelię miłości i solidarności i dawać jej świadectwo. Miłosierdzie jest najcenniejszym skarbem Kościoła, który przez swe dzieła charytatywne przemawia nawet do najtwardszych i pozornie niewzruszonych serc.

Jan Paweł II

(Z listu do przełożonego generalnego wspólnoty św. Józefa Cottolengo - 2 września 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Pieśń o górze świątyni Pańskiej - Syjonie, gdzie znajduje się świątynia Boga Jakuba, z początku 2. rozdziału Księgi Izajasza, była przedmiotem katechezy Jana Pawła II podczas audiencji ogólnej 4 września w Auli Pawła VI w Watykanie. Było to kolejne nauczanie papieskie z rozpoczętego ponad półtora roku temu cyklu poświęconego modlitwie Kościoła słowami Psałterza. Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach, Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z całego świata, odśpiewał wraz z nimi po łacinie Modlitwę Pańską i udzielił wszystkim błogosławieństwa apos-tolskiego. Do Polaków Jan Paweł II powiedział:
"Witam pielgrzymów z Polski - Księdza Kardynała Prymasa, Kardynała Metropolitę Krakowskiego, Metropolitę Przemyskiego, Biskupa Piotra Liberę, sekretarza Konferencji. Dziękuję za Wasze odwiedziny w imieniu Episkopatu Polski po tej niezapomnianej pielgrzymce do Ojczyzny, do Krakowa, Kalwarii, za którą wszyscy wspólnie dziękujemy Panu Bogu".

"Anioł Pański" z papieżem

1 września br. Jan Paweł II podczas przemówienia przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo nawiązał do 63. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Dzień 1 września przypomina nam wybuch II wojny światowej oraz wszystkie tragiczne wydarzenia tej wojny. Obejmujemy myślą i modlitwą miliony ofiar terroru wojennego. Także tych, którzy bohatersko walczyli o wolność Ojczyzny. Niech cierpienie i smutne doświadczenia tych wszystkich, którzy przeżyli wojnę, przyczynią się do trwałego pokoju, który jest prawem i dobrem wszystkich ludzi" - powiedział po polsku Ojciec Święty.
Zgromadzeni na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo Polacy odpowiedzieli odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Po wysłuchaniu hymnu narodowego Papież odmówił po polsku modlitwę: " Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas, Panie", na co pielgrzymi z Polski odpowiedzieli, kilkakrotnie powtarzając: "Wybaw nas, Panie!" , a następnie skandowali: "Niech żyje Papież!".
W krótkim przemówieniu, wygłoszonym w języku włoskim, Jan Paweł II nawiązał do zakończonych właśnie w wielu krajach wakacji i powrotu do codziennej nauki i pracy. Wyraził nadzieję, że wakacje wszystkim minęły owocnie i spokojnie. "Teraz nadszedł czas dzielenia się przeżytymi doświadczeniami z rodzinami, przyjaciółmi, grupami, stowarzyszeniami i wnoszenia w codzienne życie entuzjazmu, spokoju i radości" - powiedział Papież. "To właśnie jest sposób, żeby być " solą ziemi i światłem świata" - dodał, nawiązując do hasła XVII Światowych Dni Młodzieży w Toronto.
Jan Paweł II podkreślił, że "z punktu widzenia psychologii, powrót do codziennego życia nie zawsze jest łatwy". "Wprost przeciwnie, niejednokrotnie może wiązać się z trudnościami ponownego przystosowania się do codziennych zajęć" - powiedział.
Jan Paweł II przypomniał także znaczenie świętości w życiu codziennym. "To jednak w życiu codziennym Bóg wzywa nas do osiągnięcia dojrzałości życia duchowego, polegającej na przeżywaniu w sposób nadzwyczajny rzeczy codziennych, zwyczajnych. Świętość osiąga się, idąc za Jezusem, nie uciekając przed rzeczywistością i doświadczeniami, jakie niesie codzienne życie, ale stawiając im czoła dzięki światłu i pomocy Ducha Świętego" - powiedział Ojciec Święty, nawiązując do słów Ewangelii. "To się ukazuje właśnie w tajemnicy Krzyża i to jest bardzo podkreślane w liturgii dzisiejszej niedzieli - Jezus zaprasza wszystkich wierzących do wzięcia każdego dnia swego krzyża i pójścia za Nim, naśladowania Go aż po całkowity dar z siebie dla Boga i braci".

Orędzie do Katolickiej Federacji Biblijnej

Reklama

"Wasze zaangażowanie na rzecz nowego odczytania Słowa Bożego, będącego niezbędnym elementem nowej ewangelizacji, wzmacnia także zobowiązanie do jedności, która zawsze istnieje między wszystkimi chrześcijanami". Przypomniał o tym Jan Paweł II w orędziu do bp. Vincenzo Paglia, przewodniczącego Katolickiej Federacji Biblijnej, w związku z VI Zgromadzeniem Plenarnym tej organizacji, które rozpoczęło się 3 września br. w Bejrucie.
Ojciec Święty podkreślił wielką odpowiedzialność ciążącą na Federacji, podobnie zresztą jak na całym Kościele, uprzystępniania Słowa Bożego narodom we wszystkich częściach świata, tak aby mogło ono zapuścić korzenie i rozkwitnąć w ich sercach. "Kościół zawsze otaczał czcią Boże Pisma, podobnie jak i samo Ciało Pańskie (...) . Pisma te w połączeniu ze świętą Tradycją uważał i uważa zawsze za najwyższą regułę swej wiary" (konstytucja soborowa Dei Verbum, 26) - przypomniał Papież.
Ojciec Święty zwrócił następnie uwagę na znaczenie Pisma Świętego dla dialogu ekumenicznego, w którym Słowo Boże jest "w potężnym ręku Boga znakomitym narzędziem do osiągnięcia tej jedności, którą Zbawca ukazuje wszystkim ludziom" (Dekret o ekumenizmie, 21).
Nawiązując do miejsca spotkania, Jan Paweł II zauważył, że "Liban jest jednym z krajów Biblii, skąd Słowo, będące wypełnieniem obietnicy błogosławieństwa dla wszystkich ludów, rozpoczęło swą drogę przez zróżnicowany i pluralistyczny świat".
Ojciec Święty zapewnił na zakończenie o swych modlitwach, aby VI Zgromadzenie Plenarne Katolickiej Federacji Biblijnej stało się owocną okazją oceny tego, co już osiągnięto, i aby umiało odpowiedzieć na głód Słowa Bożego w świecie spragnionym prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie "Ludzie i Religie" w Palermo

Nasze czasy potrzebują "ducha Asyżu", czyli dialogu i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii. Przypomina o tym Jan Paweł II w orędziu skierowanym do uczestników międzynarodowego spotkania z cyklu "Ludzie i religie", odbywającego się w Palermo z inicjatywy rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.
List nieprzypadkowo adresowany jest do kard. Rogera Etchegaray´a, który był jednym z organizatorów historycznego spotkania w mieście św. Franciszka 27 października 1986 r., kiedy - jak pisze Ojciec Święty - "po raz pierwszy zaprosiłem przedstawicieli Kościołów, wspólnot chrześcijańskich i wielkich religii do modlitwy o pokój, jeden u boku drugiego".
"Ten niezapomniany dzień - uważa Papież - wyznaczył początek nowego sposobu spotykania się wierzących odmiennych religii: nie we wzajemnym przeciwstawianiu się sobie ani tym bardziej w pogardzie, lecz poszukując konstruktywnego dialogu, w którym bez ulegania relatywizmowi czy synkretyzmowi każdy otworzy się na drugiego z szacunkiem, zdając sobie sprawę, że Bóg jest źródłem pokoju".
Jan Paweł II pochwala inicjatywę Wspólnoty św. Idziego, by organizować co roku podobne spotkania w różnych miastach i w ten sposób "przedłużać niejako «ducha Asyżu»".
Papież wspomina również styczniowe spotkanie w Asyżu, związane z "tragicznymi wydarzeniami 11 września 2001 r. i słowa, jakie wówczas wypowiedział o potrzebie "rozwiania mgieł podejrzenia i niezrozumienia, jednak nie przy pomocy broni, lecz zapalając światło".
Ojciec Święty ma nadzieję, że spotkanie w Palermo będzie takim zapaleniem świateł i skierowaniem uwagi opinii publicznej na wiele miejsc na świecie, poczynając od Ziemi Świętej, "pogrążonej w niezahamowanej spirali przemocy".
Na zakończenie Papież wyraża nadzieję, że spotkanie w Palermo przyczyni się do lepszego uświadomienia sobie, iż "tylko w obliczu Boga możemy odnaleźć rację naszego bytu i źródło naszej nadziei".

Jubileuszowe gratulacje dla kard. Franza Königa

Ojciec Święty Jan Paweł II przesłał telegram gratulacyjny austriackiemu kard. Franzowi Königowi z okazji
50. rocznicy jego sakry biskupiej. W telegramie Ojciec Święty nawiązuje do wspólnego z Jubilatem udziału w pracach Soboru Watykańskiego II. Kard. König przyjął sakrę biskupią
31 sierpnia 1952 r. w katedrze w St. Pölten. Uroczystości jubileuszowe będzie świętował 15 września w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana wraz z miejscowym biskupem pomocniczym Helmutem Krä tzlem, który obchodzi 25-lecie swojej sakry biskupiej.
"Zawsze mile wspominamy Twoją przynoszącą niezwykle obfite owoce posługę w licznych Świętych Kongregacjach i Radach Papieskich, a także niezliczone działania, jakich przez wszystkie lata dokonywałeś dla Stolicy Apostolskiej" - napisał Jan Paweł II. W liście gratulacyjnym, napisanym po łacinie, Ojciec Święty nawiązuje również do licznych słów pochwały i najlepszych życzeń, jakimi obdarzają kard. Königa wierni z diecezji St. Pölten i archidiecezji wiedeńskiej. Przypomina, że kard. König jest, zwłaszcza dla Wiednia, "od 45 lat światłem i filarem, radością i ozdobą".
Życzenia od Papieża, podobnie jak innych wybitnych przedstawicieli życia kościelnego i politycznego w Austrii, znalazły się w Księdze Pamiątkowej, odświętnie wydanej przez Archiwum Archidiecezji Wiedeńskiej. Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie oraz braterskiej łączności, zwłaszcza w dniu, kiedy Kościół Austrii będzie świętował jubileusz swego dostojnego Hierarchy.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

[ TEMATY ]

Warszawa

Abp Adrian Galbas

rocznica katastrofy

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

- Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości. „W cierpieniu jesteśmy najbardziej sobą, pisał ks. Józef Tischner. Tam się kończy polityka, a zaczyna człowiek.” Byłem parę lat temu na cmentarzu w Katyniu, a potem pojechałem na miejsce lotniczej katastrofy. To było jedno z tych zdarzeń, które wbiły się w moje serce i w moją pamięć w sposób głęboki i niezatarty. Nie chcą stamtąd wyjść - mówił w kazaniu abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Święta Faustyna. Ciche serce wielkiej misji

2025-04-09 17:28

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Nie miała wykształcenia. Nie miała znajomości. Co oczywiste, nie miała smartfona, zasięgów w mediach społecznościowych czy po prostu platformy, dzięki której przebiłaby się ze swoim przekazem. A jednak. To właśnie jej - Helenie Kowalskiej, prostej dziewczynie z ziemi łęczyckiej, późniejszej siostrze Faustynie, Jezus powierzył jedną z najważniejszych misji XX wieku. Misję Bożego Miłosierdzia.

Już 26 kwietnia odbędzie się wielkie wydarzenie artystyczno-modlitewne Symfonia Miłosierdzia. Z nowoczesnej sceny usytuowanej niedaleko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach popłynie na świat w 16 językach utwór, wykonywany przez około 200 artystów, w pełni złożony ze słów siostry Faustyny i sławiący Boże Miłosierdzie. Będzie to nie tylko modlitwa o Miłosierdzie, ale też wielkie wołanie o pokój, które za pośrednictwem telemostu jednocześnie będzie płynąć z sześciu kontynentów.
CZYTAJ DALEJ

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która podtrzymuje wiarę w czasach kryzysu

2025-04-11 21:14

[ TEMATY ]

zakon

Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji

Od 1915 roku w Filadelfii grupa zakonnic poświęciła swoje życie nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu. Te różowe zakonnice, zrodzone z charyzmatu niemieckiego świętego Arnolda Janssena, nadal stanowią duchowy filar, który wspiera misję Kościoła swoimi modlitwami i towarzyszy cierpieniom świata.

Janssen urodził się w 1837 roku i zmarł w 1909 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 24 lat. Szybko zrozumiał, zwłaszcza podczas modlitwy i nabożeństw, że jego misją jest kształcenie księży do ewangelizacji w krajach obcych. W 1875 roku założył seminarium misyjne w małym miasteczku w Holandii, co dało początek Towarzystwu Słowa Bożego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję