Reklama

Niedziela Częstochowska

Dla matki pieśń

Jeden z najstarszych chórów męskich w Polsce – Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” wystąpił w gościnnej parafii św. Jana Chrzciciela w Choroniu 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

[ TEMATY ]

koncert

Choroń

chór Pochodnia

Beata Pieczykura/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Cieszymy się, że w czerwcu możemy wreszcie pokazać się publiczności. Ten koncert z miesięcznym opóźnieniem był dedykowany głównie matkom – mówił Jarosław Łyczba, dyrygent Rzemieślniczego Chóru Męskiego „Pochodnia”, podczas koncertu „Dla matki pieśń”, który odbył się w Choroniu. Chórzyści zaprezentowali pieśni polskie i innych narodów, utwory sakralne i świeckie, a przede wszystkim te śpiewane z głębi serc dla matek. Koncert „Dla matki pieśń” zorganizowało Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater Częstochowa pod honorowym patronatem wójta gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak. Jednym z patronów medialnych był Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Partnerzy projektu to Urząd Gminy w Poraju i Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju.

O koncercie, który odbył się w uroczystość odpustową, powiedział „Niedzieli” proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Choroniu ks. Jan Lisiecki: – Muzyka ubogaca człowieka. Stąd każdy występ muzyczny dla parafii jest szczęściem i wielkim wydarzeniem. Dlatego staramy się cyklicznie, kiedy jest to możliwe, organizować koncerty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Występ miał miejsce w 91. roku działalności chóru i przypomniał, że w ubiegłym roku chór nie mógł świętować 90. rocznicy działalności wraz z publicznością. Mówił o tym Marek Wojtal, prezes Zarządu Stowarzyszenia Śpiewaczego „Pochodnia” przy Rzemiośle Częstochowskim: – W 2020 r. chór miał hucznie obchodzić jubileusz 90-lecia działalności, ale niestety pandemia pokrzyżowała wielkie plany, wielkie zamierzenia, piękny koncert. Czekamy, aby chór mógł jak co roku dawać koncerty dla wielkiej rzeszy publiczności, bo próby nie dają takiej satysfakcji, jak występ przed publicznością.

Mężczyźni w każdym wieku, którzy chcą dołączyć do chóru, są zaproszeni na próby chóru „Pochodnia”. Odbywają się one we wtorki i czwartki o godz. 18.00 w Domu Rzemiosła w Częstochowie.

Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy

Reklama

Chór Męski „Pochodnia” rozpoczął swą działalność w listopadzie 1930 r. Podczas wojny prężnie kontynuował ją jako chór partyzancki, by w 1954 r. związać się z Rzemiosłem Częstochowskim. W chwili obecnej pełna nazwa chóru to: „Stowarzyszenie Śpiewacze Pochodnia przy Rzemiośle Częstochowskim”. Zespół jest tym samym jednym z najstarszych chórów męskich w Polsce. Wykonuje utwory słynnych kompozytorów krajowych i zagranicznych, śpiewając utwory ludowe, muzykę współczesną oraz sakralną. Przez ten czas zespół nie tylko zrósł się z Częstochową w jeden spójny organizm, nie tylko połączył wysiłki kilku pokoleń niemal 1000 mężczyzn w pasji wspólnego śpiewu, ale przede wszystkim dał przykład trwałości i historycznego kontinuum, wartości tak cenionej we współczesnym świecie. Niezmiennym pozostało jedno - widniejąca na piersi każdego śpiewaka biało-czerwona tarcza z napisem: „Częstochowa”. Nosiliśmy ten emblemat podczas koncertów na scenach niemal wszystkich krajów Europy, a także w Ameryce Północnej. W historii naszego zespołu odnajdujemy relacje, jak Pochodniacy wydawali bezpłatne posiłki dla ubogich dzieci, fundowali pomnik Moniuszki w parku 3 Maja czy uświetniali uroczystości miejskie. Może dlatego większość częstochowskich muzyków mówi o chórze: „nasza Pochodnia”. Takich słów używali nieżyjący już: Edward Mąkosza, Krzysztof Pośpiech czy Bolesław Ocias. Każdy z nich oddał naszemu miastu część swego talentu, dedykując właśnie „Pochodni” swoje utwory. Szczycimy się także tym, że w naszym gronie występowali muzycy młodszego pokolenia, którzy znani są z innych muzycznych przedsięwzięć, jak: Aleksander Klepacz, Zespół Schamboo, Paweł Łowicki. Po raz pierwszy „Pochodniacy” dumni byli ze swojej małej ojczyzny, śpiewając w 1935 r. podczas Dni Morza w Gdyni. Niemal 60 lat później koncertowali dla Królowej Elżbiety II podczas Święta Maków w walijskim Cardif, będąc jedynymi cudzoziemcami wspominającymi żołnierzy obu wojen światowych – w tym naszych polskich weteranów.

Podczas swojej 90-letniej działalności Chór koncertował w wielu miastach Polski oraz w 27 krajach świata, uczestnicząc w wielu konkursach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody oraz wyróżnienia. W ostatnich latach zdobyliśmy m.in.: wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto we Włoszech 2008 r., wyróżnienie w III Międzynarodowym Festiwalu im. Edwarda Griega w Bergen w Norwegii 2009 r., I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 2010 r., Grand Prix Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej - Lgota Górna – Koziegłówki 2010 r., I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej – Lgota Górna – Koziegłówki 2011 r., III miejsce w Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Chóralnym Vratislavia Sacra 2011 r.

Polski Związek Chórów i Orkiestr odznaczył Chór „Pochodnia” Honorowym Złotym Medalem. W roku 2005 z okazji jubileuszu 75-lecia Chór został odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego, nagrodą im. Wł. Reymonta za zasługi dla kultury polskiej oraz Listem Gratulacyjnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W listopadzie 2010 r. chór obchodził jubileusz 80-lecia i został wyróżniony Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla Kultury Polskiej, a 5 członków chóru otrzymało Medale Zasłużonych dla Kultury Polskiej.

Reklama

Od 2007 r. „Pochodnia” jest organizatorem Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej. W 2010 r. festiwal uzyskał rangę imprezy międzynarodowej. Kilka lat temu staliśmy na scenie Konserwatorium w Petersburgu, zdobywając zaszczytny srebrny medal wśród chórów męskich z całego świata. W przeszłości zespól koncertował w Kanadzie oraz dwukrotnie na audiencji u św. Jana Pawła II w Watykanie.

Aktualnie Chór liczy 25 członków, dyrygentem jest Jarosław Łyczba, a akompaniatorem Wanda Dudek-Kołodziejczyk. Stowarzyszeniem Śpiewaczym „Pochodnia” kieruje zarząd pod przewodnictwem Marka Wojtala.

źródło http://www.pochodnia.com.pl

2021-06-24 22:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Chwały

Niedziela lubelska 21/2018, str. I

[ TEMATY ]

koncert

Boże Ciało

Marek Kuś

Najważniejszą częścią koncertu jest adoracja Najświętszego Sakramentu

Najważniejszą częścią koncertu jest adoracja Najświętszego Sakramentu

W wieczór Bożego Ciała w Lublinie już po raz 16. odbędzie się Koncert Chwały. Po raz 2. kilkunastotysięczna publiczność, a właściwie rozmodlona rzesza wiernych, zgromadzi się na pl. Zamkowym. Artystyczno-modlitewne spotkanie 31 maja rozpocznie się o godz. 19.30 pod hasłem: „Owocem Ducha jest Miłość”

Koncert Chwały, tym razem poświęcony Duchowi Świętemu, rozpocznie się od występu zespołu Good God, grupy założonej kilka lat temu w lubelskim seminarium duchownym. Niegdyś klerycy, a dziś kapłani zafascynowani muzyką reggae, w radosnym klimacie zagrają utwory z nowej płyty „On jest”, jak i piosenki pielgrzymkowe. Nawiązanie do sierpniowej pieszej wędrówki z Lublina na Jasną Górę będzie muzycznym zaproszeniem do udziału w jubileuszowej, 40. pielgrzymce. Na scenie na pl. Zamkowym tradycyjnie już pojawi się zespół Gospel Rain oraz 100-osobowy Chór dla Jezusa pod dyrekcją Grzegorza Głucha. Gośćmi wieczoru będzie rodzina Cugowskich; zaśpiewają Krzysztof, Piotr i Wojciech. Najważniejszym jednak będzie finał, czyli adoracja Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. – Gdy na naszej scenie pojawia się Najświętszy Sakrament, kilkanaście tysięcy ludzi milknie i zatapia się w modlitwie. Zapada cisza, przez którą przebija się ogromna wiara i nadzieja – mówi ks. Mirosław Ładniak, pomysłodawca i główny organizator koncertu. Niezwykle ważnym elementem koncertu jest oprawa artystyczna, która nawiązuje do głębokich religijnych treści. Tym razem organizatorzy skupią się na czterech żywiołach Ducha Świętego, którymi są ogień, woda, światło i powietrze. Każda z tych części będzie nawiązywała do doświadczeń przeżywanych w Liturgii Kościoła. Jak wyjaśnia ks. Ładniak, będzie to m.in. wyznanie wiary i pokropienie odnoszące się do sakramentu chrztu. Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu na pl. Zamkowym, mają możliwość udziału za pośrednictwem transmisji w Internecie. Organizatorem koncertu, któremu patronuje abp Stanisław Budzik, jest Archidiecezja Lubelska i Stowarzyszenie Artystyczne „GR”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

2025-02-09 08:42

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Białków

illionPhotos.com/fotolia.com

9 lutego 2025, w 54. roku życia i 29. roku kapłaństwa odszedł do wieczności ks. Krzysztof Sudziński, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie koło Cybinki (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

Urodził się 29 marca 1971 r. w Zielonej Górze w rodzinie Zenona i Magdaleny z d. Sznajder. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w zielonogórskim Liceum Ogólnokształcącym nr 7 w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. W tym czasie związał się z ruchem Światło-Życie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. 
CZYTAJ DALEJ

Do Francji przybył z innymi nielegalnymi imigrantami - chwilę potem dokonał zamachu w bazylice w Nicei

2025-02-10 17:37

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.stock.pl

W Paryżu rozpoczął się w poniedziałek proces sprawcy ataku terrorystycznego, dokonanego 29 października 2020 roku w bazylice w Nicei, w którym zginęły trzy osoby. Oskarżony, obywatel Tunezji Brahim Aouissaoui oświadczył przed sądem, że ma amnezję i nie pamięta swych działań.

"Nie pamiętam faktów, nie mam nic do powiedzenia, bo nic nie pamiętam" - oświadczył Aouissaoui. Od początku śledztwa przekonywał on, że nie pamięta ani ataku, ani swojego wcześniejszego życia w Tunezji. Podczas przesłuchania przed sądem w poniedziałek powiedział też, że nie zna nazwiska swojego adwokata. Potwierdził zaś swoją tożsamość.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję