Reklama

Polska

Jubileusz 75. urodzin ks. bp. Józefa Zawitkowskiego

[ TEMATY ]

bp Zawitkowski

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy łowicki obchodzi dziś swoje 75. urodziny. Z tej okazji w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za posługę księdza biskupa.

Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18. przewodniczył będzie i homilię wygłosi dostojny Jubilat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. bp Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 roku we wsi Wał, par. Żdżary w woj. mazowieckim. Przyszedł na świat na ziemi, która dała Polsce wielkie i święte postacie takie jak: Prymas Polski Marcin Dunin, obrońca narodu w czasach kulturkampfu; bł. Franciszka Siedliska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i bł. Florian Stępniak, męczennik prezbiter zamordowany w obozie koncentracyjnym Dachau.

Ksiądz biskup wychowywał się w patriotycznej rodzinie, dziadek był uczestnikiem wojny z Bolszewikami w 1920 roku, zaś ojciec Bronisław walczył w kampanii wrześniowej.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 roku w katedrze warszawskiej z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Ukończył również z tytułem magistra, muzykologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Swą posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia świętego Pawła w Warszawie, w parafii św. Zygmunta w Warszawie i w parafii katedralnej w Warszawie. W 1978 roku został proboszczem parafii Gołąbki, a w 1984 roku parafii kolegiackiej w Łowiczu. Od 1980 roku wygłaszał homilię w kościele św. Krzyża w Warszawie, transmitowane przez Program 1 Polskiego Radia.

26 maja 1990 roku na Starym Rynku w Łowiczu przyjął z polecenia papieża Jana Pawła II święcenia biskupie, których udzielił mu Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Servus et filius ancillae” („Jam sługa Twój, syn służebnicy”). Od 1992 roku jest biskupem pomocniczym nowopowstałej diecezji łowickiej.

Dzięki swym talentom artystycznym i ukończeniu muzykologii jest autorem wielu modlitewników oraz pieśni. Najsłynniejszym jego utworem jest pieśń „Panie dobry jak chleb”, napisana wspólnie z ks. Wiesławem Kądzielą jako hymn Kongresu Eucharystycznego w roku 1987.

Wielki wkład księdza biskupa w kulturę polską wspomina ks. Krzysztof Borucki, proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie - Nie dziwię się, że prof. Miodek we wstępie do 1 tomu Kazań Świętokrzyskich nazwał ks. bp. Zawitkowskiego „Kaznodzieją z Łowicza”, „Lirykiem z ziemi łowickiej”, a inni dali mu przydomek „Współczesny ksiądz Piotr Skarga”, „Złotousty kaznodzieja” – wspomina ks. Krzysztof Borucki.

Ks. bp Józef Zawitkowski za swe zasługi dla ojczyzny i kultury w 1995 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2007 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też honorowym obywatelem wielu miast oraz laureatem nagród.

2013-11-23 20:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zawitkowski: Księża kochani, mówicie głośno, głośniej, bo bezbożni krzyczą!

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Zawitkowski

Bożena Sztajner

- Księża kochani, mówicie głośno, głośniej, bo bezbożni krzyczą! - apelował biskup Józef Zawitkowski podczas jubileuszowej Eucharystii dziękczynnej za dar Mszy świętej Radiowej. Dziś, w Światowym Dniu Środków Masowego Przekazu, mija 35. rocznica wznowienia transmisji. Program I Polskiego Radia nadaje ją z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Wznowienie transmisji Mszy św. wywalczyli w sierpniu 1980 r. strajkujący w Gdańsku stoczniowcy. Wprowadzenie tej Mszy św. było postulatem podyktowanym międzyludzką solidarnością z chorymi, cierpiącymi, więzionymi, pełniącymi służbę wojskową – tymi, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w Eucharystii. Pierwszym kościołem, z którego zaczęto nadawać Mszę św., była bazylika Świętego Krzyża w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Wiara prowadzi człowieka przez życie

2025-07-17 14:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».
CZYTAJ DALEJ

Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku

2025-07-19 13:12

[ TEMATY ]

Wałbrzych

skauci europy

ks. Kamil Osiecki

Archiwum prywatne

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Trwa wakacyjna przygoda Skautów Europy, którzy przeżywają letni obóz w duchu przygody, wspólnoty i modlitwy. Chłopcy związani z drużyną działającą przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, pod opieką ks. Kamila Osieckiego – wikariusza tej parafii – spędzają czas z dala od zgiełku codzienności, w lesie, przy ognisku, w rytmie służby i braterstwa.

Obóz to nie tylko czas zabawy i wyzwań, ale przede wszystkim okazja do formacji charakteru oraz życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi. Skauci uczą się samodzielności, współpracy, odpowiedzialności i pogłębiają swoją relację z Bogiem poprzez codzienną modlitwę i obecność kapłana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję