Reklama

II Dni Ewangelizacji poprzez muzykę

Śpiewające anioły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 25-26 maja pod patronatem bp. Edwarda Dajczaka odbyły się w Gorzowie Wlkp. II Dni Ewangelizacji poprzez muzykę. Niedzielny koncert Natalii Kukulskiej zgromadził w amfiteatrze około dwa tysiące osób.

Tegoroczna muzyczna ewangelizacja przebiegająca pod hasłem: " Aniołom swoim dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach", znacząco różniła się od poprzedniej. Zaproszono więcej zespołów, przeprowadzono konkurs plastyczny wśród dzieci i młodzieży i w końcu, młodzi ludzie głosili Dobrą Nowinę na ulicach miasta. Nie udało się co prawda zrealizować wszystkich planów... ale po kolei.

Muzyczna różnorodność

Reklama

W sobotnie popołudnie jako pierwszy na scenie przy placu Katedralnym pojawił się zespół "Łobuzy Jezusa" z Dębna. Sześćdziesiątka energicznych dzieciaków, pod przewodem grającego na gitarze akustycznej Radka, potrafiła pobudzić zgromadzoną publiczność nie tylko do zadumy, ale również do zabawy. Młodzi wykonawcy z pasją godną podziwu wyśpiewali własne utwory wychwalające Pana Boga. Pieśni uwielbienia zabrzmiały też za sprawą dwóch grup z Warszawy: "Jego Band" oraz "Kapela św. Wincentego". Mocniejszy, rockowy akord stanowił za to zespół "The Beaut". Członkowie grupy tworzą także sekcję muzyczną "Łobuzów Jezusa", ale jako "debiutanci" zaproponowali muzykę zbliżoną stylistycznie do "Armii" czy "Houka". Miłośnicy ostrzejszych dźwięków w mig rozpoczęli zabawę, ochoczo tańcząc i śpiewając. Kilka minut przed godziną 19.00 na scenie ustawił się poznański Teatr "Droga". Młodzi aktorzy, którzy na co dzień ćwiczą pod kierunkiem Ewy Nawrot, pokazali musical Zraniony Pasterz. Muzykę do przedstawienia opartego na książce Daniela Ange skomponował Grzegorz Kopala, członek niegdyś bardzo popularnej grupy " Just 5". Mylił się jednak ten, kto spodziewał się błahych melodyjek spod znaku wymienionego boysbandu. Historia o narkomanie, odnajdującym sens życia dzięki Jezusowi, opatrzona została pięknymi, niebanalnymi piosenkami. Ciekawy scenariusz i prosta, niezwykle wymowna scenografia to kolejne atuty spektaklu przypominającego, że samotnie bez Bożej miłości i akceptacji niezwykle trudno jest żyć.

Dużą sympatię wśród publiczności wzbudził Dziecięcy Zespół Góralski z Brennej. Regionalne śpiewy, tańce i zwyczaje opiekun grupy - Jacek Musioł zadedykował wszystkim mamom. Sobotnie spotkanie zakończono w hip-hopowym rytmie. "3-MIEL", czyli Jacek Jabłoński w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych znany był z występów w metalowych grupach ( np. "Turbo", "Ceti"). Dalej uważa się za buntownika ("Jestem po stronie tych, którzy buntują się przeciwko niesprawiedliwości"), choć obecnie prezentuje zupełnie odmienne oblicze. Występ "3-MIELa" przyciągnął grupkę oryginalnie wyglądających młodzieńców, ubranych w szerokie spodnie, rozciągłe bluzy i czapeczki z daszkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Deszczowe piosenki

Reklama

Mimo padającego deszczu w niedzielne popołudnie w amfiteatrze, gdzie odbywała się druga część ewangelizacyjnych koncertów, nie zabrakło publiczności. Najpierw wystąpił Saruel (Salezjański Ruch Ewangelizacyjny) . Ich opiekun - ks. Cezariusz Cieszyński wprost szalał na scenie gorzowskiego amfiteatru. Dynamiczne, śpiewane z niezwykłą mocą utwory z gatunku praise&worship (pieśni chwały i uwielbienia) mogły przypaść do gustu niemal wszystkim zgromadzonym. Prawdziwą ozdobą występów Saruela jest wokalistka zespołu, Violetta Brzezińska. Niektórzy zapewne pamiętają Violę jako laureatkę rocznej edycji "Szansy na sukces". Grupa zaprezentowała własne kompozycje oraz kilka znanych "kościelnych hitów" np. Kocham, więc nie muszę się bać, czy Jezus Chrystus Panem jest.

Następnie wystąpić miała Beata Kulma. Gorzowska piosenkarka nie wyszła jednak na scenę z powodu opóźnienia (problemy z nagłośnieniem) .

Czas niemiłosiernie upływał, a deszcz ciągle padał, więc po półgodzinnej przerwie od razu rozpoczął się koncert Natalii Kukulskiej. Córka Anny Jantar niezwykle rzadko bierze udział w akcjach ewangelizacyjnych i raczej nie jest kojarzona z tego typu działalnością. Trzeba jednak przyznać, że publicznie przyznaje się do swojej wiary, a kilka piosenek z repertuaru Natalii w wyraźny sposób nawiązuje do symboliki chrześcijańskiej. Występ Kukulskiej można określić mianem "cichej ewangelizacji". Artystka zaśpiewała swoje największe hity, spełniając oczekiwania jej licznie zgromadzonych fanów. Dała dobry koncert, co patrząc na skład towarzyszących jej muzyków (np. gitarzysta Ryszard Sygitowicz czy saksofonista Marcin Nowakowski) nie powinno nikogo dziwić.

Uliczna ewangelizacja

Równolegle z koncertami trwała uliczna ewangelizacja. Młodzież z różnych wspólnot głosiła przechodniom Dobrą Nowinę. Przygotowania do akcji ewangelizacyjnej trwały już od środy (22 maja). Liczne konferencje, codzienna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu wypełniły trzy dni poprzedzające wyjście na ulice. Ciekawą formę głoszenia słowa Bożego obrał w niedzielę Teatr "Droga". Podróżując samochodem ciężarowym ulicami Gorzowa, odgrywali 4-częściową dramę, w której anioły z diabłami walczyły o opiekę nad człowiekiem. Przypadkowi przechodnie nakłaniani byli przez czarnych akwizytorów do sprzedania swoich aniołów stróżów. Nie udało się niestety zrealizować wcześniejszych założeń, iż happening przerodzi się w wieloosobowy marsz.

Konkurs plastyczny

Sukcesem zakończył się za to trwający od początku kwietnia konkurs plastyczny na temat Radość anielska. - Łącznie złożono 760 prac w pięciu kategoriach wiekowych - powiedziała Anna Zacharczuk, nauczycielka ZSO nr 15, odpowiedzialna za konkurs. - Poziom prac był bardzo zróżnicowany, jednak przede wszystkim jestem oczarowana zaangażowaniem dzieci. Wcześniej podczas konkursów o tematyce religijnej wpływało mało prac. A tu, nie wiem co się stało!". Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: Ada Rybacka (grupa 5-6 lat), Amelia Fijałkowska (7-9 lat), Małgorzata Siewierska (10-12 lat), Joanna Zawada (13-15 lat) i Anna Modrzejewska (16-18 lat). Lista wszystkich laureatów podana zostanie w następnym numerze Aspektów.

Co dalej?

Nadzieją napawa fakt, że najprawdopodobniej Dni Ewangelizacji poprzez muzykę w Gorzowie Wlkp. staną się akcją cykliczną. Godne podziwu są olbrzymie starania organizatorów, zwłaszcza Henryki Miller i ks. Andrzeja Drutela. To głównie dzięki nim program Dni był tak bogaty i zróżnicowany. Nigdy jednak nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Raziły kilkudziesięciominutowe przerwy pomiędzy poszczególnymi koncertami. Zrażeni ciągnącym się niemiłosiernie oczekiwaniem ludzie opuszczali ze zdziwieniem i plac Katedralny, i amfiteatr. Wynajęta firma nagłaśniająca musi się jeszcze wiele nauczyć, by sprawnie obsługiwać imprezy o tak dużym rozmiarze. Warto też poszerzyć grono organizatorów o grupy, mające doświadczenie w zakresie ewangelizacji. Kieruję ten apel zarówno do obecnych odpowiedzialnych, jak i tych, których zabrakło. Łącząc siły można zdziałać o wiele więcej. Kolejna rzecz to rotacje programowe. Spora część przybyłej publiczności ze zdziwieniem (i rozczarowaniem) przyjęła wiadomość o braku występu zapowiadanego Tomka Kamińskiego oraz "Przystanku Jezus". Oczywiście taki stan rzeczy to nie jest tylko winna organizatorów, ale rozpoczęcie już teraz przygotowań do przyszłorocznej edycji Dni być może pozwoli uniknąć tego typu nieporozumień.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

Arkadiusz Bednarczyk

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W to wspomnienie pamiętajmy więc zarówno o naszych rodzicach, jak i dziadkach. Otoczmy ich naszą modlitwą i wdzięcznością.

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję