Reklama

Radio Watykańskie obchodzi 90-lecie istnienia – od 12 lutego także w wersji web

Prawie 12 tysięcy godzin audycji: dzienników, programów informacyjnych, liturgicznych i muzycznych, nadawanych w 43 językach na cały świat – to tylko część dzisiejszego dorobku Radia Watykańskiego (RV), obchodzącego obecnie 90 lat istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 12 lutego i od tego dnia rozgłośnia papieska stanie się dostępna także na stronie internetowej:

Reklama

https://www.vaticannews.va/it/epg.html – na początek w 7 językach, w tym po ormiańsku.

Podziel się cytatem

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini nazwał tę radiostację "delikatną siłą słowa mówionego i słuchanego" i "głosem papieża dla całego świata". Mimo upływu 90 lat jest ona nadal "zwrócona w przyszłość", zachowując przy tym "swą oryginalność i tożsamość". W jej DNA jest zapisana "służba Kościołowi, Ojcu Świętemu i człowiekowi niezależnie od tego, gdzie się znajduje oraz do jakiej religii czy kultury należy". Radio ma poczucie "historii, która obejmuje niemal cały XX wiek, przeciwstawiało się faszyzmowi i komunizmowi, przezwyciężyło II wojnę światową i zimną wojnę". Stanowi "silny korzeń", na którym "wzrasta drzewo Vatican News, strona internetowa, opowiadająca dzieje Kościoła i nauczanie papieża w 43 językach i które w 2020 zapisało 250 mln stron czytanych na całym świecie" – podkreślił prefekt.

Reklama

Radio Watykańskie powołał do życia 12 lutego 1931 Pius XI, powierzając jego kierownictwo jezuitom, którzy zarządzają nim do dzisiaj. Z czasem do pracy w rozgłośni zaczęli się włączać także księża diecezjalni i zakonni, siostry i przede wszystkim świeccy, stanowiący obecnie większość zatrudnionego w niej personelu. Mimo różnych zmian, jakie przynosił czas – postępu technicznego, coraz lepszego sprzętu, rozszerzania oferty tematycznej itp. – podstawowe zadanie Radia pozostaje takie samo: głoszenie światu Ewangelii oraz informowanie o działalności papieża i życiu Kościoła na naszej planecie.

Obecne obchody 90-lecia odbywają się w wyjątkowych warunkach globalnej pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń i wyzwań. Okoliczności te nakładają szczególną odpowiedzialność na rozgłośnię papieską – niesienia ludziom nadziei i orędzia chrześcijańskiego, przedstawiania istniejącej rzeczywistości, więc także tej trudnej, w świetle Ewangelii i nauczania Kościoła.

Reklama

Na przykład gdy tylko rozpoczęły się restrykcje, spowodowane zarazą, od 9 marca 2020 radio papieskie transmituje na żywo codziennie Msze św., sprawowane przez Franciszka w kaplicy Domu św. Marty.

Podziel się cytatem

W ten sposób niemal cały świat może się obecnie modlić razem z nim, co ma ogromne znaczenie w warunkach mocno ograniczonego, a często wręcz zakazanego udziału wiernych w codziennej liturgii. Nakłada to oczywiście jeszcze większą odpowiedzialność techniczną i wydawniczą na rozgłośnię.

W ciągu minionych lat rozszerzała one swe możliwości techniczne i dziś jest obecna na podcastach i w internecie, wydaje książki audio, aby być jak najbliżej swych słuchaczy w różnych krajach. Pandemia sprawiła, że ludzie są szczególnie spragnieni bliskości i solidarności, ale też wiadomości z całego świata, gdy sami nie mogą się przemieszczać lub mają duże trudności z tym. Radio pokazuje "oblicze Kościoła i tej części społeczeństwa, która buduje mosty, często w milczeniu, pomaga i włącza innych" – zapewniają pracownicy rozgłośni.

Według różnych badań i statystyk radio jako takie cieszy się dziś "dobrym zdrowiem", tym bardziej że oprócz swej tradycyjnej misji dźwiękowej może obecnie przekazywać także obrazy, przesłania, wchodzić w interakcje ze słuchaczami czy zaproszonymi gośćmi. Jest obecne w mediach społecznych, których samo jest częścią. Bardzo ważną jego zaletą jest i musi być szybkość, wręcz natychmiastowość działania i reagowania na wydarzenia.

Reklama

Reforma Kurii Rzymskiej, zapowiedziana i wprowadzana stopniowo w życie przez Franciszka, objęła także środki przekazu – pisane i mówione – które odtąd tworzą jedną dykasterię. Zróżnicowana załoga Radia Watykańskiego, pochodząca z 69 krajów, umożliwiła utworzenie nowego portalu Vatican News, obejmującego służbę wideo, zdjęcia, programy audio i teksty pisane. Na przykład podcasty RV są rozpowszechniane za pośrednictwem mediów społecznościowych Dykasterii ds. Komunikacji, często towarzyszą im zdjęcia i grafika. A dzienniki i programy radiowe stają się nierzadko stronami web lub trafiają jako artykuły do "L'Osservatore Romano".

Radio Watykańskie prawie od samego początku przemawiało w różnych językach, dziś jest ich 43, choć oczywiście są one w różnym stopniu czasowym obecne na falach. 12 bm. ruszą nowa strona web RV, która początkowo będzie dostępna w siedmiu językach: włoskim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i ormiańskim. Ale do końca br. winno powstać prawie 30 kanałów nadających bezpośrednio w tyluż językach. Można będzie również zapoznać się z nimi na stronie internetowej RV, rozwijanej równolegle z portalem Vatican News, jak również w systemie App Radia Watykańskiego. Wiele miejsca ma być też poświęcone muzyce i liturgii sprawowanej po łacinie.

Reklama

Radiostacja nadaje swe programy za pośrednictwem satelity DAB+, platformy cyfrowej naziemnej, internetu i oczywiście fal ultrakrótkich. Szczególnie te ostatnie odgrywają szczególną rolę w pełnieniu tej roli, na której tak bardzo zależy papieżowi, a więc w docieraniu na peryferie świata. Bardzo wymowne było pod tym względem świadectwo włoskiego misjonarza o. Pierluigiego Maccallego, uprowadzonego w Nigrze w 2018 i zwolnionego a październiku 2020. Po swym uwolnieniu opowiedział on dziennikarzom RV, że w czasie swego uwięzienia gdzieś na Saharze pozwolono mu słuchać audycji na falach ultrakrótkich, które były jego "oknem na świat". Dzięki nim mógł uczestniczyć np. we Mszy św. z papieżem w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Odtąd personel RV, nadający dla Afryki, nazywa potocznie swe transmisje "Audycjami Maccallego".

Pracownicy Radia mają świadomość jego pochodzenia i kierunku jego działania. Jest to wielka historia służby, wspierania wiary, wolności, prawdy, wreszcie Kościoła, mierzona dziesięcioleciami zarządzania przez jezuitów, którzy po dziś dzień kierują wieloma redakcjami językowymi (m.in. polską, powstałą 24 listopada 1938). 90 lat temu Pius XI w swym pierwszym orędziu po rozpoczęciu działalności rozgłośni, zwrócił się "do wszystkich narodów i do każdego stworzenia". Za pośrednictwem Statio Radiophonica Vaticana Pius XII zaapelował na początku swego pontyfikatu (w marcu 1939), aby ówczesne napięcia nie przeistoczyły się w otchłań II Wielkiej Wojny a gdy ona mimo wszystko wybuchła, rozgłośnia papieska stawała się swego rodzaju pomostem, pomagając uzyskiwać i przekazywać wiadomości o losach tysięcy rozproszonych bądź uwięzionych ludzi.

W czasie zimnej wojny i totalitaryzmów Radio Watykańskie przekraczało wszelkie mury, docierając do ludzi za "żelazną kurtyną", którzy słuchali go potajemnie, ryzykując niekiedy nawet własnym życiem; dla wielu było wówczas jedyną możliwością uczestniczenia we Mszy św. W okresie Soboru Watykańskiego II nadano prawie 3 tys. godzin transmisji a później z podróży papieskich.

Podziel się cytatem

W 1950 RV było współzałożycielem Europejskiej Unii Nadawców (EBU, czyli Eurowizji) a obecnie należy także do podobnej organizacji w Afryce. Rozgłośnia przeżyła rewolucję cyfrową, jaka nastąpiła po transmisjach satelitarnych i nadal stara się docierać do jak najszerszego grona odbiorców, którzy – mimo pandemii – nadal szukają kontaktu i chcą jej słuchać.

2021-02-10 16:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat katolickiego Radia Via

Niedziela rzeszowska 49/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

radio

ks. Tomasz Nowak

Ks. Witold Wójcik – dyrektor i Paweł Maciej – realizator

Ks. Witold Wójcik – dyrektor i Paweł Maciej – realizator

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tymi słowami o godz. 6 rozpoczyna się codzienny program Katolickiego Radia Via z Rzeszowa. Krótka modlitwa daje początek radiowej sztafecie, w której uczestniczą prezenterzy, realizatorzy, goście, modlitwy, piosenki i audycje. I tak od dwudziestu lat. Pierwszy program został nadany 8 grudnia 1994 r.

Z okazji 10. rocznicy istnienia Radia Via opublikowałem artykuł w tygodniku „Źródło”, pt. „Radio to żywi ludzie: Dorota, Iwona, Grzegorz”. Z okazji 20. rocznicy działalności rozgłośni można powtórzyć ten sam tytuł. Tylko nieznacznie zmieniły się imiona. Nadal istotą funkcjonowania radia są osobiste spotkania dziennikarzy z słuchaczami. W porównaniu z okresem sprzed 20 lat tych ostatnich jest znacznie więcej. Trudno powiedzieć, czy to zasługa programu czy nowych nadajników. W pierwszych latach sygnał ze studia emisyjnego w organistówce w pobliżu kościoła parafialnego w Malawie był przekazywany do oddalonej o 2 km anteny na wzgórzu Magdalenka (394 m n.p.m.), a stamtąd rozchodził się w promieniu 50 km. Program obejmował zaledwie dwie godziny. Pozostały czas doby wypełniały audycje Radia Maryja z Torunia. Od 1998 r. radio rozpoczęło nadawanie programu całodobowego. Dwa lata później nastąpiła przeprowadzka z Malawy do Rzeszowa. Obecnie studio emisyjne, studia nagrań i pomieszczenia biurowe mieszczą się w budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej w Rzeszowie. Stamtąd sygnał jest wysyłany radiolinią na Magdalenkę oraz na górę Liwocz k. Jasła, gdzie od 2007 r. znajduje się drugi nadajnik rozgłośni. Dzięki zwiększeniu mocy nadajnika na Magdalence oraz nadajnikowi na Liwoczu sygnał Radia Via obejmuje teren w promieniu 150 km i dociera nawet na wschodnie tereny województwa małopolskiego.
CZYTAJ DALEJ

8 kwietnia wspominamy św. Dionizego z Koryntu

2025-04-08 07:54

[ TEMATY ]

patron dnia

aciprensa.com

Co roku 8 kwietnia wspominamy świętego Dionizego z Koryntu, biskupa pierwszych wieków Kościoła, którego nie należy mylić ze świętym Dionizym Areopagitą, pierwszym biskupem Aten.

Dokładna data jego narodzin nie jest znana, wiadomo jednak, że był już dojrzałym mężczyzną około 171 roku, jedenastego roku panowania cesarza rzymskiego Marka Aureliusza. Dionizjusz mieszkał w mieście Korynt w Grecji i został biskupem tej metropolii, co odnotowano w Martyrologium Rzymskim.
CZYTAJ DALEJ

USA: Weszły w życie dodatkowe cła na towary z 57 państw, w tym 84-proc. cło na Chiny

2025-04-09 07:16

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/ALLISON DINNER

Minutę po północy czasu wschodnioamerykańskiego weszły w życie podwyższone stawki ceł na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy. Wśród nich jest 20-proc. cło na produkty z UE oraz 84 proc. na Chiny, które zwiększy stawkę dla Chin do 104 proc.

Wchodzące w życie cła są drugą częścią ogłoszonych przez Trumpa taryf w ubiegłym tygodniu, po tym jak w sobotę wdrożona została minimalna 10-proc. stawka na import niemal wszystkich towarów z niemal wszystkich krajów. W środę stawka ta zostaje podwyższona dla 57 państw, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję