Przypomniał, że 9 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań w Polsce, którzy zastanawiali się, jak udzielać pomocy duszpasterskiej osobom osieroconym i mocno doświadczonym działaniami II wojny światowej.
Ks. Glajcar dodał, że 20 stycznia 1945 r. w częstochowskiej świątyni ewangelickiej zorganizowano modlitewne skupienie. – Moglibyśmy powiedzieć, że Częstochowa stała się stolicą polskiej ekumenii. Myślę, że ten owoc jest cały czas widoczny w naszym działaniu. Jesteśmy kontynuatorami tego dzieła, ale zarazem wypełniamy też Chrystusowe polecenie z modlitwy arcykapłańskiej: „Ojcze, chcę, aby oni byli jedno jak Ja w Tobie” – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej zaprosił również na nabożeństwo ekumeniczne, „podczas którego chcemy dziękować Bogu za to, że możemy wszyscy razem, bez względu na wyznanie, stawać przed majestatem żywego Boga i oddawać Mu należną chwałę i cześć”.
Zaznaczył, że z powodu obostrzeń sanitarnych nie wszyscy będą mogli przyjść do świątyni, „ale to nie znaczy, że nie będziemy razem”. – Nabożeństwo będzie transmitowane on-line przez Niedzielę TV. Jak najserdeczniej zapraszam – zachęcił ks. Glajcar.
Nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w środę 20 stycznia o 17.30 w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie. Transmisja na stronie: www.niedziela.pl .