Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bp Wątroba: rozpoznać i zdemaskować współczesnych Herodów

„Ludzie typu Heroda byli, są i będą. Mądrość polega na tym, aby ich rozpoznać, rozszyfrować i zdemaskować ich niecne zamiary” – mówił bp Jan Wątroba w Uroczystość Objawienia Pańskiego w rzeszowskiej katedrze. Podczas Mszy św. zebrani modlili się za bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejne rocznice konsekracji biskupich.

2021-01-07 07:16

Diecezja.Rzeszów

6 stycznia 2021 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 36. i 33. rocznicę konsekracji biskupich. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował bp Górny, bp Białogłowski i siedemnastu księży.

W homilii bp Jan Wątroba, na przykładzie historii Mędrów ze Wschodu, mówił o czterech cechach chrześcijańskiej mądrości: rozpoznawaniu Bożego objawienia, podążaniu za objawieniem, wdzięczności i uwielbieniu Boga oraz o dostrzeganiu zagrożeń ze strony współczesnych Herodów. „Ludzie typu Heroda byli, są i będą. Mądrość polega na tym, aby ich rozpoznać, rozszyfrować i zdemaskować ich niecne zamiary. Mądry chrześcijanin nie daje się zwieść, kiedy mówią obłudnie, tak jak obłudnie mówił król Herod w dzisiejszej Ewangelii: Wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Wiemy dobrze, jaki był ten pokłon – śmierć niewinnych dzieci. Chrześcijanin rozpoznaje, że w tym, co mówi Herod, nie ma cienia prawdy; że jego słowo jest nic nie warte. W tej sytuacji sprawić zawód współczesnym Herodom, rozczarować ich, nie dać wiary ich obłudnym zapewnieniom i wprawić w gniew, to nie jest grzech, to jest przejaw mądrości” – powiedział hierarcha.

Reklama

W nawiązaniu do rocznicy święceń bp Kazimierza Górnego i bp Edwarda Białogłowskiego biskup rzeszowski mówił o misyjnym wymiarze Kościoła. „Ojciec Święty Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywał w radości, bo w tym dniu święcił kolejnych biskupów i posyłał ich z Ewangelią. To jest święto, w którym wyraźniej niż kiedy indziej słychać słowa Pana Jezusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16,15); Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20,21). Święcąc nowych biskupów w Uroczystość Objawienia Pańskiego Ojciec Święty wskazywał na misyjny wymiar Kościoła. Jednym z głównych zadań każdego biskupa jest troska nie tylko o Kościół lokalny, ale także o Kościół powszechny” – powiedział biskup Wątroba.

Po Komunii św. bp Kazimierz Górny podziękował zebranym za obecność, modlitwę i życzenia, jednocześnie prosząc o dalszą pamięć modlitewną. „Świat dzisiejszy, często zlaicyzowany, atakuje księży i biskupów. My mamy świadomość, że ciąży na nas wielka odpowiedzialność, aby swoim życiem, postawą, pokorą, ubóstwem, czystością i dobrocią naśladować Jezusa Chrystusa. (…) Trzeba wielkiej modlitwy, żeby kapłan sprostał temu wielkiemu powołaniu, tym bardziej biskup, który uczestniczy w pełni kapłaństwa” – powiedział bp Górny.

W bieżącym roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego w Rzeszowie nie odbył się Orszak Trzech Króli, który, począwszy od 2013 r., gromadził tysiące ludzi (w 2020 r. – ok. 20 tysięcy). Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, która wspólnie z Miastem Rzeszów organizuje orszak, w związku ze stanem epidemii i brakiem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego dla tak dużej liczby osób, odwołała orszak.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kęty: kolejna wyprzedaż klasztornych skarbów

2021-01-18 12:36

[ TEMATY ]

klaryski

źródło: https://kety.klaryski.org/

Klaryski z klasztoru w Kętach

Klaryski z klasztoru w Kętach

Kufry, kołowrotek, zabytkowe maszyny dziewiarskie, stara waga, maszyny do szycia, radio, zegar z wahadłem i ekran ze stojakiem – oferują na sprzedaż kęckie siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu. Kolejna wyprzedaż – po aukcji m.in. sprzętów RTV i AGD i instrumentów muzycznych z klasztornych magazynów – ma pomóc zebrać fundusze na remont klasztoru.

Aby odnowić budynek, w którym od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego, na początku listopada ub. roku siostry zachęcały do kupna atrakcyjnych staroci. Ich oferta okazała się sukcesem. Zainteresowanie magnetofonami szpulowymi i kastowymi, cytrą czy skrzypcami przerosło najśmielsze oczekiwania około mieszkanek klasztoru klauzurowego.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. Artur Godnarski

2021-01-18 09:59

[ TEMATY ]

śmierć

Ks. Adrian Put

Zmarł ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i koordynator Przystanku Jezus. Informację o tym podał Przystanek Jezus na Facebooku.

„Ja natomiast już składam siebie w ofierze. Nadszedł czas mego odejścia. Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiarę ustrzegłem. Teraz czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który wręczy mi Pan, sprawiedliwy sędzia - nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy z utęsknieniem oczekują Jego powrotu.” (2 List do Tymoteusza 4, 6-8). Dziękując wszystkim, którzy w tych dniach wspierali ks. Artura modlitwą, spieszymy by przekazać wiadomość, że Pan zdecydował wziąć go do siebie. Patrząc na jego życie i to, co każdy z nas mu zawdzięcza, oraz wierząc w zmartwychwstanie - nie rozpaczajmy - pamiętając, że kiedyś spotkamy się na innym przystanku - twarzą w twarz z Tym, do którego ks. Artur nas prowadził i którego uczył nas kochać i naśladować. Uwielbiajmy dobrego Boga, który dał nam tak wspaniałego Brata i Przyjaciela.

CZYTAJ DALEJ

Ojcowskim sercem

2021-01-20 15:51

Ks. Marian Kostrzewa

    30 stycznia br. w Tarnowie-Mościcach odbędą się święcenia biskupie ks. Artura Ważnego - nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Z tej okazji w rozmowie z „Niedzielą” biskup nominat dzieli się, jak być księdzem i biskupem, a także opowiada o dotychczasowej posłudze, która polega m.in. na wsparciu kobiet po aborcji.

Ewa Biedroń: - Nowa rola w Kościele, to nowe obowiązki i zadania. Jak Ksiądz Biskup połączy dotychczasową pracę z nadchodzącymi wyzwaniami? Jak być księdzem i biskupem? Doba ma tylko 24 godziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję