Reklama

Trzeba mówić o wolności

Pojęcia: naród, państwo, ojczyzna prowadzą nas, Polaków także do dziedzictwa wiary. Polski naród od początku historycznych dziejów związał swe losy z Chrystusem, z Jego krzyżem, zmartwychwstaniem, z Jego Kościołem i Jego Matką, którą praojcowie nasi obrali jako Królową Polskiej Korony - mówił bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej 11 listopada w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W modlitwie za Ojczyznę uczestniczyli także biskup nominat Piotr Greger, biskup Paweł Anweiler - zwierzchnik Kościoła ewangelickiego, kapłani bielskich parafii, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje wspólnot kościelnych, grup i stowarzyszeń życia społecznego, wojsko, policja, straż pożarna i harcerze.
W homilii bp Tadeusz Rakoczy podkreślił znaczenie wolności w życiu narodu i społeczeństwa. - Trzeba z wolności korzystać w sposób odpowiedzialny, szanować ją, nie pomniejszać. Trzeba o niej mówić szczególnie wobec młodego pokolenia - zauważył kaznodzieja i podkreślił, że zbyt często neguje się wartość patriotyzmu, ojczyzny i świadomości narodowej. Wskazał jednocześnie na negatywne zjawiska umniejszające znaczenie wartości, na których budowano tożsamość narodową Polaków. Niekiedy wręcz wartości te deprecjonuje się i ośmiesza, przeciwstawia się im atrakcyjność innej, specyficznej ojczyzny opatrzonej cudzysłowem „bez granic, bez zobowiązań”, utylitarnej i pragmatycznej, obojętnej na narodowej dziedzictwo, głuchej na historyczne wartości - mówił Hierarcha.
Z kolei ewangelicki biskup Paweł Anweiler zauważył, że wolność jest darem i łaską. - 93 lata temu, po najdłuższej nocy zniewolenia odzyskaliśmy niepodległość. Dziś 11 listopada to akt przypomnienia naszych przodków tęskniących do wolności i tych, którym dane było w niepodległej ojczyźnie wolność budować - mówił duchowny.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w marszowej kolumnie udali się na pobliski wojskowy cmentarz. Tam odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego. Odmówiono także ekumeniczną modlitwę, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przy grobach żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch Polaków zginęło w lawinie w Tatrach Wysokich

2026-02-25 22:52

[ TEMATY ]

słowackie Tatry

Adobe Stock

O śmierci dwóch Polaków w lawinie w Tatrach Wysokich w rejonie Doliny Mięguszowieckiej poinformowała w środę służba ratownictwa lotniczego Air-Transport Europe. Jej śmigłowiec z bazy w Popradzie uczestniczył w akcji na lawinisku.

Informacja o zejściu lawiny nadeszła po południu od turystów. W akcji uczestniczyli ratownicy ze Starego Smokowca oraz lekarz, których spuszczono ze śmigłowca na linie. Pierwszego mężczyznę zasypanego przez lawinę wydobyto jeszcze przed przybyciem ratowników, ale próby reanimacji były nieudane. Nie udało się przywrócić jego życiowych funkcji także po przybyciu lekarza.
CZYTAJ DALEJ

Czas otworzyć oczy serca

2026-02-26 09:29

[ TEMATY ]

Wielki Post

Adobe Stock

Kto zgrzeszył? Kto zawinił? Dlaczego nie widzi? Czyja to wina? Takie pytania rodzą się w nas niemal odruchowo. Łatwo wtedy oskarżyć Boga. To niebezpieczna granica ludzkiego myślenia. Pytania często pozostają bez odpowiedzi. Jezus jednak patrzy inaczej.

ZOBACZ --> Czytania liturgiczne na 15 marca 2026; Rok A, II
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Miasto wspiera zabytkowe świątynie

2026-02-26 15:47

[ TEMATY ]

Wałbrzych

dotacje na zabytki

Archiwum prywatne

Trzy wałbrzyskie świątynie objęte miejską dotacją

Trzy wałbrzyskie świątynie objęte miejską dotacją

Wałbrzyski samorząd przeznaczył miejskie środki w kwocie pół miliona złotych na konkretne prace ratunkowe i konserwatorskie w trzech historycznych kościołach.

23 lutego br. Rada Miejska Wałbrzycha podjęła trzy uchwały o udzieleniu dotacji celowych na remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Decyzje zapadły jednogłośnie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję