Reklama

Chrystus Król - świadectwo złożone prawdzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świadectwo to złożył Chrystus przed sądem Piłata, prokuratora rzymskiego, gdy ten zapytał Jezusa, jakiego mianowicie królestwa jest On królem. A wtedy Jezus odpowiedział, że chodzi tu o królestwo zupełnie szczególne, które nie ma nic wspólnego z królestwem ziemskim, tak jak się je powszechnie rozumie. „Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom”. Piłat zatem powiedział do Niego: „A więc jesteś królem?”. Odpowiedział Jezus: „Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”.
Piłat tego nie zrozumiał. Wzruszył ramionami, mówiąc tonem zniechęconym: „Cóż to jest prawda?” (zob. J 18,33-40). W swoim życiu - człowieka światowego i wyrachowanego polityka - nie znalazł jej nigdzie i sądził, że urzeczywistnienie w życiu prawdy jest marzeniem, utopią i niepodobieństwem. Zamyślony nad nią, zapytywał sam siebie w milczeniu, czy ma przed sobą wizjonera, czy marzyciela. Także i dziś wielu ludzi razi takie określenie królestwa Bożego, jakie mamy w Ewangelii o Chrystusie Królu i prawdzie.
Jeśli chciałoby się - mówią niektórzy z nas - brać dosłownie takie królestwo, w którym trzeba głosić prawdę, być ubogim w duchu, kochać bliźnich, tak jak ukochał nas Bóg (miłość to wartość najwyższa), wtedy wygrywa życie ten, kto ma szacunek dla człowieka, jest prawdomównym: „tak-tak”, „nie-nie”, kto jest cierpliwy i wyrozumiały w stosunku do ludzi, nie zachowuje uraz, zapomina wyrządzone krzywdy i przebacza je z głębi serca. To też nie wszyscy ludzie odnajdują siebie w takiej rzeczywistości. Widać więc, w jakim stopniu duch królestw (państw) ziemskich zaraził nawet najlepszych i jak trudno być obywatelem królestwa Bożego.
Na przykładzie Polski widać dobrze, że czeka nas cały ogrom pracy ewangelizacyjnej, którą trzeba pilnie podjąć, aby przerobić mentalność ludzi i struktur społecznych, będących „piłatowskim” odbiciem w umysłach tej obecnie zafałszowanej rzeczywistości i zakłamanej mentalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Jak co roku w oczekiwaniu na to Święto Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

1. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu można zaśpiewać hymn: "O Stworzycielu, Duchu, przyjdź" lub sekwencję: "Przybądź, Duchu Święty" czy też inną pieśń do Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

„Śpiewajmy z papieżem” staje się hitem w mediach społecznościowych

2025-06-04 16:57

[ TEMATY ]

muzyka

Screen

815 000 wyświetleń na Instagramie, prawie 77 000 na YouTube i około 250 udostępnień na Facebooku. Seria wideo „Śpiewajmy z Papieżem” jest hitem w mediach społecznościowych. Według o. Roberta Mehlharta OP, pomysłodawcy i bohatera serii, jest tak wiele serduszek, kciuków w górę i „komentarzy w różnych językach świata”, że nie może nawet nadążyć z czytaniem ich wszystkich.

Dyrektor Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie powiedział to w wywiadzie dla portalu „Vatican News” w połowie maja. Pomysł na serię wideo przyszedł mu do głowy podczas południowej modlitwy „Regina Coeli” śpiewanej przez nowego papieża Leona XIV. „Większość ludzi śpiewała spontanicznie, ale była jedna lub dwie osoby, które być może nie były tak pewne siebie” - powiedział o. Mehlhart. Pomyślał więc: „Możemy w tym pomóc”. Seria obejmuje obecnie sześć krótkich samouczków wideo.
CZYTAJ DALEJ

Miesiąc pontyfikatu Leona XIV

2025-06-05 13:42

[ TEMATY ]

Leon XIII

Vatican News

Z okazji zbliżającej się rocznicy – miesiąca od wyboru Leona XIV, znany watykanista Francesco Grana przeprowadził rozmowę z kard. Camillo Ruinim, jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który przez wiele lat był wikariuszem papieskim dla Diecezji Rzymskiej i stał na czele Episkopatu Włoch.

Kardynał uczestniczył w dwunastu kongregacjach generalnych kardynałów, które odbyły się podczas Sede Vacante, przed konklawe, chociaż w samym konklawe nie wziął udziału, bo ma 94 lata. I to wówczas kard. Ruini sformułował swoje oczekiwania dotyczące Kościoła i nowego papieża: „Ufam, że będzie to Kościół, który jest dobry i miłosierny, doktrynalnie solidny, rządzony zgodnie z prawem i wewnętrznie głęboko zjednoczony”. Wyraził wówczas nadzieję, że nowy Biskup Rzymu „będzie miał duże zdolności do rządzenia, bo jest to sprawa ważna we wszystkich czasach, również i w przyszłości”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję