Reklama

Potrzebne nam sprawne państwo

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, były premier RP w wywiadzie dla Radia Rodzina mówił m.in. o niewykorzystanych szansach związanych z Euro 2012, a także o potrzebie silnego państwa i polityce historycznej na Ziemiach Zachodnich

Niedziela wrocławska 38/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KRZYSZTOF KUNERT: - Panie Premierze, zacznijmy od Euro 2012, podczas którego Wrocław będzie jednym z miast gospodarzy. Czy uważa Pan, że w pełni wykorzystaliśmy - jako samorząd i władza centralna - szansę rozwoju, jaką dały nam mistrzostwa?

JAROSŁAW KACZYŃSKI: - Nie. Weźmy choćby S5. Miała być po to, aby łączyć na przyszłość dwa bardzo ważne ośrodki w kraju, to znaczy Wrocław i Poznań, a w trakcie Euro ułatwiać przemieszczanie się kibiców między tymi miastami. Realizacja inwestycji została przeniesiona po 2013 r. Zresztą, tego rodzaju zaniechań jest więcej. Niektóre dotyczą Euro, niektóre jak na przykład Muzeum Ziem Zachodnich nie dotyczą Euro, ale wszystkie razem składają się na zawalenie się tego planu, który został opracowany, zresztą w ogromnej mierze jeszcze przez nas, i który był wykonalny. Niestety, nie przy tak niesprawnej władzy. A przede wszystkim przy jej nieuwikłaniu, tzn. ten plan mogła wykonać tylko taka władza, która się nie musi liczyć z różnymi lobby, która może powiedzieć - róbcie sobie co chcecie, my załatwiamy swoje. Ta władza taka nie była.

- Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory, to co zamierza zrobić w sprawie polskich dróg?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zamierza po prostu wykonywać te zobowiązania, które zaciągało. Bo to były też nasze zobowiązania, tylko tak się to złożyło, że nie myśmy je realizowali. Natomiast początkiem będzie musiał być audyt. Kiedy rozmawiałem nie tak dawno na obiedzie z panią prof. Gilowską, którą skądinąd się straszy w różnych reżimowych pismach utratą funkcji za to, że ze mną rozmawiała, to ona zadawała takie pytanie, które i ja zadaję: skąd takie olbrzymie koszty autostrad? Dlaczego koszty autostrady w zachodniej Europie, gdzie jest w ogóle drożej niż w Polsce, gdzie praca jest droższa, i gdzie bardzo często są trudniejsze warunki bo jest np. dużo więcej gór, te koszty są znacznie niższe niż u nas. To jest pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, musimy znaleźć tutaj jakieś remedium. Zakładaliśmy, że za środki, które będziemy mieli do 2020, tak naprawdę do 2022 r. jesteśmy w stanie wybudować 7 tys. kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu i Polska będzie miała pełną sieć, jakiej potrzebuje. W tej chwili, można powiedzieć, że to odpłynęło w siną dal.

- Dolny Śląsk jest ostatnio areną spektakularnych wydarzeń. Z jednej strony Wrocław w 2016 r. będzie Europejską Stolicą Kultury, a z drugiej mamy całe rejony biedy kulturowej czy ekonomicznej, w dodatku pokazywanej przez media jedynie w kontekście np. afer politycznych. Jakie rozwiązania tych dysproporcji widzi Prawo i Sprawiedliwość?

- Po pierwsze trzeba się zdecydować: albo zrównoważony rozwój albo rozwój jedynie metropolii. My jesteśmy zdecydowanie zwolennikami tego pierwszego rozwiązania, czyli dystrybucji środków, aby wyrównywać, a nie zwiększać różnice. I to jest ogromna różnica. Oczywiście, dotyczy to nie tylko wschodu kraju - bo o tym najczęściej się mówi - ale i Ziem Zachodnich, gdzie takich trudnych terenów jest bardzo dużo, szczególnie w pewnej odległości od metropolii, ale także w dużych miastach, jak np. Wałbrzych. I tutaj jest kolejna sprawa. Rząd Tuska nie chciał mieć wielkich planów, nie chciał, aby państwo odgrywało w życiu gospodarczym jakąś naprawdę czynną rolę. A to jest Polsce bezwzględnie potrzebne. Bez takiej roli państwa my tych problemów nie przełamiemy. Tu sam rynek nie da rady.

Reklama

- Ma Pan zatem ma myśli równoważenie rozwoju przy pomocy instrumentów państwa?

- Tu potrzeba po prostu funduszy, żadne inne instrumenty nie pomogą. Cudów nie ma. I to musi być plan, z jednej strony krótkoterminowy, można powiedzieć interwencyjny. Z drugiej musi to być plan długoterminowy. Jeśli np. na Dolnym Śląsku jest ogromna część polskich zabytków, jeżeli jest tu np. ok. 3 tys. albo jeszcze stojących, albo niestety już się rozsypujących, pałaców, zamków i innych budowli o tym charakterze, to naszym świętym obowiązkiem jako Polski jest doprowadzić do tego, żeby w jakimś momencie, on może być odległy, to wszystko było w takim stanie, jakim było kiedyś. Bo to była perełka Europy i powinna do tego stanu wrócić. Ale tego bez wysiłku państwa, poważne wsparcie można tutaj także uzyskiwać ze strony Unii Europejskiej, zrobić się nie da. Ale trzeba wpierw w ogóle porzucić tę ideologię, przypomnieć sobie, że państwo ma być nie tanie, tylko sprawne i przy jego pomocy zacząć uprawiać politykę. Trzeba szukać różnych funduszy, fundusze w Polsce też można znaleźć, pod warunkiem np., że się nie sprzedaje własności państwowej na zasadzie, którą trzeba zbadać - tak bym to określił - bo żadnych racjonalnych przesłanek do tego nie ma.

- Przejdźmy do polityki historycznej. We Wrocławiu ciągle żywa jest debata historyczna, w której uogólniając, ścierają się dwie opcje. Jedna skoncentrowana na czasach współczesnych, akcentująca fenomen odbudowy Dolnego Śląska po 1945 r., a druga promująca tradycje sprzed II wojny światowej. Panie Premierze, czy polityka historyczna jest ważna, szczególnie w takich miastach jak Wrocław?

- Jest bardzo ważna i nie może być śmieszna. Ta tradycja sprzed wojny to nie polska tradycja. Nie ma co udawać. Nasza tradycja to jest z jednej strony tradycja bardzo stara, średniowiecze i to nie to najpóźniejsze. Oczywiście pewne jej elementy trwały dłużej, inne krócej, różnie to było, przecież Śląsk był wówczas bardzo podzielony, ale jest to tradycja, mówiąc najszerzej, piastowska. Z kolei nasza nowa tradycja trwa w tej chwili 66 lat i to jest już kawałek czasu. Doskonale pamiętam jak w Polsce obchodzono wydarzenie, gdy Dolnym Śląsku urodził się pierwszy wnuk, czyli jak dziewczyna tutaj urodzona urodziła dziecko. Dzisiaj są już nie wnuki, a prawnuki. Już trzecie pokolenie ludzi zupełnie dorosłych tutaj funkcjonuje. Czyli można powiedzieć, że zakorzeniamy się. Niestety, ani władze komunistyczne nie potrafiły problemów tych ziem rozwiązywać, ani w ciągu ostatnich 22 lat nie było odpowiedniej dbałości. Bo takie wysepki jak centrum Wrocławia, bo to centrum tak naprawdę a nie cały Wrocław jest odnowione, to za mało. Tu jest potrzebny wielki plan, wielki wysiłek, to się w różnych krajach na świecie udawało, ale pod warunkiem, że była władza, która tego chciała. Trzeba oczywiście także przekonać do tego społeczeństwo oraz odrzucić różne dogmaty.

- W kontekście polityki historycznej warto zauważyć, że w naszym mieście mocno uaktywniły się środowiska obywatelskie. Wyrazem tej aktywności jest choćby pomnik rotmistrza Pileckiego w centrum miasta. Należy upamiętniać takie postaci?

- To bardzo ważna postać, wielki bohater. A wielkich bohaterów trzeba czcić. Takich jak on w historii Polski, w historii Europy i świata było niewielu. To jeden z największych bohaterów II wojny światowej, powód do dumy Polaków. Bardzo dobrze więc, że tutaj powstał jego pomnik. Powinniśmy o nim pamiętać, nazywać jego imieniem ulice, place, powinniśmy o nim uczyć w szkole, każde dziecko powinno wiedzieć, kto to był rotmistrz Pilecki.

- Na koniec chcę zapytać, jak Pan rozumie słowa premiera Donalda Tuska, że nie będzie klękać przed księżmi?

- To jest taka gra przedwyborcza. Marzeniem PO jest ostatecznie wejść w buty SLD, ostatecznie przejąć funkcje tej partii, to znaczy funkcje formacji, która z jednej strony jest wspierana przez establishment wywodzący się w niemałej mierze z poprzedniego systemu, a z drugiej strony kontynuuje pewne wątki poprzedniego systemu, bo to jakieś tam mniejszości społecznej się podoba. I PO bardzo chciałaby to zrobić, a ponieważ to grupa bezideowa, to gotowi są mówić wszystko. Nie wiem, czy jak Donald Tusk zawierał ślub, albo przyjmował Komunię św. to klękał czy nie klękał przed księżmi? Nie chcę go o to pytać, bo uczciwie mówiąc jest to straszliwie niepoważne.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Biskup Świdnicki zachęca do modlitwy za tegorocznych maturzystów

2024-04-28 19:24

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

matura

Bożena Sztajner/Niedziela

W obliczu zbliżających się egzaminów maturalnych Biskup Świdnicki bp Marek Mendyk wystosował specjalną zachętę do wiernych, aby wspierali młodzież maturalną w ich duchowej i intelektualnej podróży.

W okresie, który dla wielu młodych osób jest czasem stresu i niepewności, biskup prosi o modlitwy, które mogą dodać maturzystom siły i pewności siebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję