Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Co dalej z "in vitro"?

[ TEMATY ]

Częstochowa

in vitro

naprotechnologia

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niepłodność, naprotechnologia oraz wpływ technologii „in vitro” na geny człowieka, to tematyka sympozjum, które odbyło się 7 września w Częstochowie w Sali Sesyjnej Rady Miasta.

Sympozjum nt. „Ekologia prokreacji. Jak sobie radzić z bezpłodnością” zorganizowały Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przy współpracy Klubu Radnych PiS Rady Miasta Częstochowa. W sympozjum wzięli udział m. in. parlamentarzyści PiS: Jadwiga Wiśniewska i Szymon Giżyński, radny Sejmiku woj. śląskiego Artur Warzocha, przewodniczący Klubu Radnych PiS Częstochowskiej Rady Miasta Artur Gawroński, przewodniczący Unii Laikatu Katolickiego Józef Błaszczeć, dr n. med. Wanda Terlecka prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, młodzież z liceów częstochowskich, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańcy Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytania co dalej z „in vitro” i jak radzić sobie z bezpłodnością odpowiedział w swoim wykładzie prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Warszawie, członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy.

Reklama

Prof. Chazan przypomniał, że „prokreacja to obszar życia człowieka i obszar działań medycznych”. - Niestety w kwestii prokreacji i bezpłodności jesteśmy coraz bardziej oddaleni od praw naturalnych i od sensu godności człowieka - podkreślił prof. Chazan.

„Antykoncepcja oddzieliła współżycie seksualne od prokreacji a rozród wspomagany oddzielił prokreację od współżycia seksualnego”- kontynuował prof. Chazan.

Mówiąc o niepłodności prelegent podkreślił, że jest to „bolesny problem”.- Płodność w dzisiejszych czasach staje się czymś bardzo pożądanym. Natomiast niepłodność to problem zdrowotny i społeczny - mówił prelgent.

Prof. Chazan przypomniał, że „system opieki zdrowotnej powinien obejmować: zapobieganie niepłodności, przyczynowe leczenie niepłodności a nie wprowadzanie metody „in vitro” oraz program wstrzemięźliwości”.

Prelegent wśród zagrożeń dla płodności wymienił m. in. wczesną inicjację seksualną, nieefektywną edukację młodzieży oraz kształtowanie negatywnego obrazu rodzicielstwa. - Wrogiem płodności jest m. in. stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Edukacja powinna pójść w kierunku wstrzemięźliwości seksualnej oraz naturalnego planowania rodziny - mówił prof. Chazan.

- Dlaczego wciąż nie mówi się tak wiele o naprotechnologii? - pytał prof. Chazan.- Z jednej strony jest to wciąż brak wiedzy, ale są to także względy finansowe, brak zrozumienia dla tych par, które odrzucają metodę „in vitro” i pragnienie zachowania monopolu w kwestii zapłodnienia pozaustrojowego - odpowiedział prelegent.

Reklama

O „naprotechnologii jako odpowiedzi na potrzeby pacjenta” powiedziała lek. med. Daria Mikuła Wesołowska - lekarz, instruktor Modelu Creighton, bioetyk. Podkreśliła, że „naprotechnologia patrzy na pacjenta całościowo.” - Model Creightona polega na monitorowaniu, ocenianiu i utrzymywaniu zdrowia rozrodczego i ginekologicznego kobiety. Naprotechnologia to połączenie planowania rodziny z metodą leczenia - mówiła lek. med. Daria Mikuła Wesołowska.

„W naprotechnologii jest nastawienie na edukację pacjenta. Również współpraca z naturalnym cyklem jest tutaj fundamentalna. Chodzi o diagnostykę i leczenie” - kontynuowała lek. Wesołowska.

Natomiast prof. dr hab. Andrzej Kochański z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie omówił wpływ technologii „in vitro” na geny człowieka. - Genetyka zapłodnienia pozaustrojowego wskazuje na to, że na przestrzeni 23 lat wzrosła liczba wrodzonych wad rozwojowych u dzieci z ciąż mnogich. - mówił prof. Kochański.

Prelegent wskazał na negatywne skutki metody „in vitro”. - U dzieci po zapłodnieniu metodą „in vitro” wzrastają m. in. autyzm i upośledzenie umysłowe, predyspozycje do nowotworów, wady rozwojowe, zaburzenia zachowania, zaburzenia kardiometaboliczne - podkreślił prof. Kochański.

„Zapłodnienie pozaustrojowe jest również źródłem modyfikacji DNA”- kontynuował prelegent.

Podczas sympozjum odbyła się również projekcja filmów: "Od poczęcia: dziecko" , "Dziesięć lat naprotechnologii w Irlandii".

Na zakończenie sympozjum wobec kwestii "in vitro" w Częstochowie wypowiedzieli się: poseł Szymon Giżyński, radny Sejmiku woj. śląskiego Artur Warzocha, przewodniczący Klubu Radnych PiS Częstochowskiej Rady Miasta Artur Gawroński, wiceprezes Unii Laikatu Katolickiego Krzysztof Janus.

Reklama

Poseł Giżyński zaznaczył że w Częstochowie wprowadzenie dofinansowania zabiegów „in vitro” z budżetu miasta „oznaczało przesunięcie kwestii „in vitro” z płaszczyzny medycznej i etycznej na płaszczyznę polityczną”. Jako „fałszywą propagandę” określił promowanie metody „in vitro” w Częstochowie bez mówienia o płynących z niej zagrożeń radny Sejmiku woj. śląskiego Artur Warzocha.

Natomiast przewodniczący Klubu Radnych PiS Częstochowskiej Rady Miasta Artur Gawroński podkreślił m. in. to, że „coraz częściej mieszkańcy Częstochowy nie życzą sobie, aby z ich podatków finansowano „in vitro”. Gawroński opowiedział się również za utworzeniem w Częstochowie ośrodka dla naprotechnologii. Z kolei wiceprezes Unii Laikatu Katolickiego Krzysztof Janus wpisanie w Częstochowie metody „in vitro” w program zdrowotny nazwał „kłamstwem”.

W rozmowie z „Niedzielą” przewodniczący Klubu Radnych PiS Częstochowskiej Rady Miasta Artur Gawroński podkreślił, że „w Częstochowie chcielibyśmy wypromować naprotechnologię jako metodę walki z niepłodnością” - Mamy nadzieję, że zainteresujemy tym radnych i prezydent Częstochowy będzie zdolny do tego, by wycofać się z „in vitro”. Zwłaszcza, że naprotechnologia jest etyczna, skuteczna i tańsza. Mam nadzieję, że taką pozycję uda się umieścić w budżecie miasta Częstochowy - powiedział Gawroński.

Reklama

„Niewiele na temat negatywnych skutków metody „in vitro” mówi się w mediach głównego nurtu. Jeśli chodzi o genetykę to wiemy już dzisiaj, że ta procedura w nieznany i tajemniczy sposób zaburza funkcjonowanie niektórych genów. Obserwuje się wzrost częstości wad wrodzonych rozwojowych, które mają tło genetyczne. Bezpieczeństwo zapłodnienia poza ustrojowego jest nieznane” - powiedział „Niedzieli” prof. dr hab. Andrzej Kochański z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.

Również prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan w rozmowie z nami podkreślił, że „trzeba być w zgodzie z prawami biologicznymi, które rządzą nami, ale także z prawem naturalnym, aby radzić sobie z niepłodnością”- Metoda „in vitro” jest niezgodna z naturą, z prawem naturalnym. Nie jest ona zgodna z godnością człowieka. Jest to metoda odczłowieczona. Natomiast metoda naprotechnologii ukierunkowana jest na dobro matki, dobro dziecka - dodał prof. Chazan.

W Częstochowie działają dwie Poradnie Rozpoznawania Płodności. W styczniu 2012 r. z inicjatywy Caritas w parafii św. Wojciecha w Częstochowie powstała pierwsza w regionie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) im. bł. Jana Pawła II. Natomiast druga powstała w lutym 2013 r. w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy archikatedrze Świętej Rodziny.

Przez ponad rok działalności Poradni Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie z usług poradni skorzystało 40 par. Natomiast w Poradni Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy archikatedrze Świętej Rodziny skorzystało kilkanaście par. W Częstochowie dzięki pomocy Poradni Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) urodziło się już dwoje dzieci.

Również Fundacja Świętego Barnaby działająca w Częstochowie w ramach projektu wspierania naprotechnologii „Troska o płodność” udzieliła pomocy finansowej małżeństwom, które podjęły leczenie tą metodą.

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Techology) Wsparcie Naturalnej Prokreacji - jest nową nauką zajmującą się zdrowiem kobiet, która monitoruje i stara się podtrzymywać zdrowie rozrodcze i ginekologiczne kobiet. Jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.

2013-09-07 20:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemoc w komunikacji

[ TEMATY ]

Częstochowa

uniwersytet

Sławomir Błaut/Niedziela

Na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie zakończyła się międzynarodowa konferencja naukowa nt. „Przemoc w komunikacji”. Jej organizatorami byli Instytut Filologii Polskiej UJD oraz Katedra Slawistyki Uniwersytetu w Ostrawie. Brali w niej udział naukowcy z 18 polskich i zagranicznych uczelni, zajmujący się przemocą w komunikacji zarówno we współczesnym, jak i historycznym kontekście tego zjawiska. Konferencja, która odbyła się w dniach 29-30 listopada, była czwartą z cyklu „Mechanizmy i konteksty funkcjonowania języka”.

– Ten cykl konferencji jest organizowany przez językoznawców i dotyczy szeroko rozumianych aspektów komunikacyjnych – powiedziała w wypowiedzi dla „Niedzieli” prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor uczelni. – Każda z tych konferencji zajmowała się pewnym elementem szeroko rozumianej komunikacji. Obecna dotyczy przemocy, ponieważ jest to temat aktualny, trudny i ważny. Trzeba go podejmować naukowo i badać, aby określić sobie pewne problemy, a następnie pracować nad tym, żeby przemocy, która w sferze komunikacji dotyczy wielu aspektów było jak najmniej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan oferuje z okazji Jubileuszu Młodych nocne zwiedzanie Rzymu

2025-07-19 11:53

[ TEMATY ]

Watykan

Rzym

Nocne Zwiedzanie

Jubileusz 2025

pixabay.com

Z okazji Jubileuszu Młodych w ramach Roku Świętego 2025 w Rzymie, który odbędzie się w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia, Watykan oferuje nocne wycieczki z przewodnikiem po Wiecznym Mieście. Jak ogłosiła watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji w dniach 30 i 31 lipca grupy młodzieży będą mogły odkryć „duchowy Rzym” podczas dwóch wycieczek szlakiem sztuki, historii i wiary. Towarzyszyć im będą audioprzewodniki z bezpłatnej i wielojęzycznej aplikacji Cicero, oficjalnego partnera Roku Świętego 2025.

Wycieczki odbędą się w godzinach od 19:30 do 21:00 i od 21:30 do 23:00 . Kościoły na trasie będą otwarte w tym czasie. Dzięki aplikacji turystycznej można również uzyskać dostęp do wycieczek poza tymi przedziałami czasowymi.
CZYTAJ DALEJ

Rajgród: Jubileusz Kobiet u Matki Bożej Rajgrodzkiej

2025-07-19 19:17

[ TEMATY ]

Matka Boża

kobiety

Królowa Rodzin

Arch. parafii

Matka Boża Królowa Rodzin

Matka Boża Królowa Rodzin

Dziś, w trzecią sobotę miesiąca, już po raz 20. do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej, diecezji łomżyńskiej oraz z archidiecezji białostockiej. Wydarzenie przeżywane było jako Jubileusz Kobiet, nawiązywało w ten sposób do trwającego obecnie w Kościele Roku Jubileuszowego. U stóp Matki Bożej Rajgrodzkiej pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób.

Kobiety swoje spotkanie u Matki Bożej rozpoczęły od wspólnej drogi krzyżowej ścieżkami Kalwarii Rajgrodzkiej. Przygotowane rozważania zachęcały uczestników do odkrywania w swojej codzienności czułej obecności Matki Bożej. Krótkie rozmyślania przy stacjach wskazywały, że mąż, dzieci, drugi człowiek, może być pomocą w zmaganiach, jak Szymon Cyrenejczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję