Reklama

Wakacyjny cykl aspektów (3)

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu

Otyń to niewielka miejscowość znajdująca się 18 km od Zielonej Góry, słynąca z obecności figury Matki Bożej Klenickiej nazywanej Królową Pokoju. 8 grudnia 2005 r. bp Adam Dyczkowski podniósł parafialny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu do rangi diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego figura Matki Bożej z Klenicy znajduje się w Otyniu? To pytanie pojawia się często, a odpowiedzi na nie trzeba poszukać w burzliwej historii tych terenów. Klenica to miejscowość położona po drugiej stronie Odry i to stamtąd pochodzi słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Tradycja

Według podań ludowych, Matka Boża objawiła się biednej pasterce na pagórku za wsią i powiedziała, by w miejscu objawienia wybudować kapliczkę. Maryja prosiła też o gorącą modlitwę, bowiem nadchodzą ciężkie czasy. Zrealizowano prośbę Maryi. Wybudowano drewniany kościół, do którego pielgrzymowali ludzie z okolic, prosząc Maryję o wstawiennictwo u Boga w swoich intencjach. Wielu z nich doświadczało łask i uzdrowień. Wieść o cudownej figurze szybko się rozchodziła po okolicy. Tak rozpoczął się kult Matki Bożej Klenickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historia

Pierwsze pisemne informacje o figurce słynącej cudami pochodzą z początków XVIII wieku z zapisków Pawła Schlechty - jezuity z Otynia. Z tych informacji wynikało, że kult Matki Bożej Klenickiej trwa od kilkuset lat. Gotycka, drewniana figurka Matki Bożej Klenickiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus.
W 1595 r. Jerzy von Rechenberg - właściciel Otynia i Klenicy przyjął protestantyzm. Dla katolików nadeszły trudne dni, a figura na 20 lat wygnania znalazła się w Kopanicy. Skąd raz w roku, w dniu odpustu - 2 lipca, figurka cudownie wracała na jeden dzień do klenickiej świątyni. Pierwsza połowa XVI wieku to czas wojen między katolikami i protestantami. Figura była ukrywana, przewożona w bezpieczniejsze miejsca. W 1655 r. umieszczona została najpierw w przyzamkowej kaplicy Zgromadzenia Jezuitów w Otyniu, a potem w kościele. Tam przetrwała potop szwedzki. Od tamtego czasu figura nie powróciła już na stałe do Klenicy. Od 1665 r. do 1918 r. w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - 2 lipca odbywały się pielgrzymki, podczas których figura Matki Bożej noszona była z Otynia do Klenicy.
W 1945 r., podczas przesiedlania Niemców, ks. Otto Stephan z obawy przed grabieżą nakazał zamurować figurę Maryi w podziemiach zamku. W 1946 r. proboszcz ks. Antoni Lisak odnalazł figurę wraz z dokumentem potwierdzającym jej autentyczność. W 1952 r. figura umieszczona została w bocznym ołtarzu otyńskiego kościoła parafialnego.

Reklama

Kościół

Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła w Otyniu pochodzą z 1332 r. Na początku XVI wieku został przebudowany, wtedy też przejęli go protestanci. Obecny kościół wybudowano w latach 1585-87 w stylu późnogotyckim z wykorzystaniem wcześniejszych murów. W 1676 r. dobudowano barokową wieżę. Kościół spłonął w 1702 r., został odbudowany w 1704 r.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to jednonawowa świątynia z prostokątnym prezbiterium. Posiada czworoboczną barokową wieżę. Wyposażenie wnętrza również jest barokowe. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. W jego centrum znajduje się obraz Ostatniej Wieczerzy. Po jego obydwu stronach stoją figury trzech Apostołów: św. Piotra, Pawła i Andrzeja oraz figura św. Jana Chrzciciela, a nad obrazem umieszczony jest krucyfiks w złocistych promieniach. Poniżej krzyża znajduje się gołębica, symbolizująca Ducha Świętego. Na ozdobnym tabernakulum, w złotej szafce, umieszczona została figura Matki Bożej Królowej Pokoju. Poniżej - figury Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła. Obok czterej aniołowie trzymający rekwizyty Męki Pańskiej: chustę Weroniki, kielich, obcęgi i kości do gry. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się postać Boga Ojca w otoczeniu aniołów. Świątynia posiada również barokową ambonę.

Parafia i sanktuarium

W 2003 r. proboszczem parafii w Otyniu został ks. kan. Grzegorz Sopniewski. Kościół przeszedł kapitalny remont. Renowacji poddane zostały ołtarze - główny i boczne oraz ambona, konserwacji zabytkowe obrazy i rzeźby.
W 2003 r. reaktywowana została pielgrzymka z figurą Matki Bożej z Otynia do Klenicy. W drodze do Klenicy figura nawiedziła kolejne miejscowości: Bobrowniki, Niedoradz, Czarną, Dąbrowę, Zabór, Milsko, Przewóz i Bojadła. Następnego dnia rolnicy udający się z diecezjalną pielgrzymką z Klenicy na Jasną Górę nieśli figurę do Bojadeł.
25 maja 2004 r. figura Matki Bożej Klenickiej przeniesiona została z ołtarza bocznego do ołtarza głównego. 8 grudnia 2005 r. - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - bp Adam Dyczkowski podniósł kościół w Otyniu do rangi sanktuarium, a 25 czerwca 2006 r. odbyły się tu obchody jubileuszu 350-lecia obecności figury, połączone z uroczystą rekoronacją Dzieciątka Jezus i Matki Bożej.
W 1873 r. do Otynia przybyły Siostry Elżbietanki. W 1895 r. zbudowano dom zakonny zgromadzenia pw. św. Augustyna. Dziś siostry pracują w parafii, zdobiąc ołtarze oraz dbając o bieliznę kościelną, prowadzą przedszkole oraz katechizują.
Z inicjatywy otyńskich parafian w 2009 r. powstało i zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Stowarzyszenie Przyjaciół Sanktuarium Maryjnego w Otyniu. Stowarzyszenie zrzesza ponad 20 członków, a jego głównym zadaniem jest podejmowanie działalności wspierającej parafię rzymskokatolicką w Otyniu i sanktuarium Matki Bożej w Otyniu.
Na terenie sanktuarium znajduje się muzeum, w którym prezentowane są pamiątki związane z historią Otynia, jego duszpasterzami i dziejami kościoła. Znajdują się tu m.in.: dokumenty, księgi, ornaty oraz przedmioty związane z kultem.
Do sanktuarium przybywają pielgrzymi, by modlić się w intencji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od 2009 r. otyńskie sanktuarium jest miejscem, z którego wyrusza Piesza Pielgrzymka Diecezjalna Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę pod kierownictwem diecezjalnego duszpasterza rolników - ks. kan. Grzegorza Sopniewskiego.

Reklama

* * *

Słowo od kustosza:

- Przybywają do nas małe grupy pielgrzymów zorganizowane przeważnie przez księży. Dzisiaj z pielgrzymkami jest tak, że jeśli są organizatorzy, to są i pielgrzymi.
Zapraszam do naszego sanktuarium w Otyniu na różne sposoby. Nie jesteśmy jakimś wiodącym sanktuarium i często ustępujemy miejsca innym. Jednak zapraszam i myślę, że przychodząc do nas, też można się Panem Bogiem napełnić.

Reklama

* * *

Informacje dla pielgrzymów

Msze św.:

niedziela: godz. 8, 12.30, 16 (w okresie zimowym, tj. od października do końca kwietnia), 18 (w okresie letnim) poniedziałek-piątek: godz. 18 sobota: godz. 11

Nabożeństwa:

środa, godz. 18 - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy sobota, godz. 10.30 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP pierwsze soboty miesiąca, godz. 21-24 (od maja do września) - nabożeństwo maryjne, godz. 18 (od października do kwietnia) - Nieszpory maryjne z kazaniem niedziela, godz. 7.30 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Odpusty:

31 maja - Nawiedzenie NMP 14 września - Podwyższenia Krzyża Świętego 1 lipca z Otynia wyrusza piesza pielgrzymka do Klenicy 2 lipca wyrusza Piesza Pielgrzymka Diecezjalna Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę

Jest możliwość przenocowania małych grup pielgrzymkowych w Domu Sióstr Elżbietanek - po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym

Kontakt:
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju
ul. Moniuszki 4
67-106 Otyń
woj. lubuskie
tel. (68) 355-07-44
kancelaria@parafia-otyn.pl
www.parafia-otyn.pl

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

    Już po raz 17. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła doroczna pielgrzymka katolików ze Słowacji organizowana przez „Radio Lumen”.

    Uroczystej Eucharystii, sprawowanej na ołtarzu polowym w sobotę 4 maja, przewodniczył bp František Trstenský, biskup spiski. W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję