Reklama

Pielgrzymowanie do pielgrzyma świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Czwartek zadzwonił przyjaciel i oznajmił, że zwolniło się miejsce w samochodzie do Rzymu i - jeśli chcę - mogę jechać na beatyfikację. Na wstępie odjęło mi mowę ze szczęścia i pomyślałam, że to coś na kształt cudu. Spakowałam trochę rzeczy na zmianę, składany stołeczek, aparat fotograficzny i 27 kwietnia ruszyłam do Krakowa, a potem do Rzymu.
Pierwszy dzień w Wiecznym Mieście wypada w przeddzień uroczystości na Placu św. Piotra. Siąpi deszcz, chociaż jest ciepło. Wszędzie pełno pielgrzymów z najrozmaitszych stron świata. Flagi, kolorowe czapeczki i chusty mieszają się z egzotycznymi strojami gości z Afryki i habitami zgromadzeń zakonnych. Przez chwilę wędruję ze znajomymi Polakami z Filadelfii. Po drodze spotykamy grupę pielgrzymów z Polskiej Misji Katolickiej w Monachium, którzy przyjechali z polskimi redemptorystami. Na schodach kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy Via Merulana spotykam panią z Zamościa. Znamy się z widzenia i to wystarczy, aby serdecznie się przywitać. W kościele przed cudowną ikoną Msza za Mszą, podobnie jak w innych kościołach Rzymu. Bazylika św. Piotra ma być otwarta dopiero od godz. 13.00, dlatego wszyscy starają się zobaczyć jak najwięcej właśnie 30 kwietnia. W całym mieście trwa mobilizacja służb porządkowych. Mundury policji drogowej i miejskiej mieszają się z bordowymi bluzami wolontariuszy. Pracują bez wytchnienia podprowadzając, pokazując na mapie, informując i udzielając pomocy. Ponieważ nocleg mam dosyć daleko od Rzymu, muszę wracać. Następnego dnia wyjazd do Watykanu o godz. 3.00 nad ranem.
Na stacji metra, na którą przyjeżdżamy w niedzielę jeszcze przed świtem, panuje ogromny tłok, ale jednocześnie porządek. Grupami pielgrzymi kierowani są do wagoników. Słychać różnojęzyczne rozmowy i śpiewy. Niewątpliwym przebojem jest „Barka” wykonywana po włosku, polsku, niemiecku i w wielu innych językach. Po kilkudziesięciu minutach jazdy wszyscy wysiadają w Watykanie. Okazuje się, że Plac św. Piotra już jest zamknięty dla przybywających, podobnie jak prowadząca doń Via Della Conciliazione, a jest dopiero godz. 5.00. Wraz z wieloma grupami pielgrzymów wracamy na Piazza del Risorgimento, gdzie ustawiony jest jeden z telebimów. Tutaj na razie można przejść, ale do Mszy pozostało jeszcze kilka godzin. Ok. godz. 10.00 jest to już niemożliwe. Zemdlonych służby medyczne są zmuszone wyprowadzać lub wynosić na rękach, karetki z trudem przejeżdżają do cięższych przypadków. Zaczyna bardzo mocno przygrzewać słońce, a pogoda jest po prostu przepiękna. Wreszcie na ekranie pokazują się najpierw twarze osób znanych z życia politycznego i kościelnego. Włosi na stojąco, brawami witają Lecha Wałęsę. Swojego premiera traktują raczej chłodno. Powoli rozpoczyna się Msza beatyfikacyjna. Teraz już wszyscy stoją w skupieniu i modlitewnym zamyśleniu. I nadchodzi ta chwila, na którą wszyscy czekają w ciszy. Powoli podnosi się zasłona i nagle - z łagodnym uśmiechem - z obrazu beatyfikacyjnego patrzy na nas Ojciec Święty Błogosławiony Jan Paweł II. Cały Watykan w tej chwili oszalał: rozbrzmiewają oklaski, ludzie płaczą i śmieją się jednocześnie, a On patrzy na wszystkich, jakby mówił: „Dziękuję, że do mnie przyszliście”. Myślę sobie, że właśnie dla takich chwil warto żyć. Powoli uroczystość dobiega końca. Papież Benedykt XVI otrzymuje od Polaków oklaski za podkreślenie polskości naszego Papieża, chociaż w tej chwili „nasz” mówią o Nim wszyscy. Najbardziej przywiązani do Jego osoby są Włosi, którzy wręcz sprzeczają się o osobę Błogosławionego z Polakami. Jednakże słyszę, jak barwna grupa księży i wiernych z Nigerii tytułuje Jana Pawła II swoim ojcem, a właściwie tatusiem. Na ekranie pokazywani są przez chwilę księża uczestniczący we Mszy, siedzący na odsłoniętym placu. Z fascynacją przyglądam się pracy wolontariuszy, którzy niestrudzeni, w panującym upale, rozdają pielgrzymom wodę, jabłka, pomarańcze, woreczki z marchewką i paczuszki z jedzeniem. Służby policyjne przygotowują się do rozładowania wychodzących z uroczystości tłumów. Robią to niezmiernie sprawnie. Obserwuję też barwny korowód i nagle widzę znajomą twarz. Myślę, że to może złudzenie, ale młody mężczyzna niesie flagę z napisem „Redemptoryści Toruń” i już wiem, że faktycznie go znam, ponieważ jest to pochodzący z Zamościa brat proboszcza Andrzeja Makowskiego z parafii św. Józefa w Toruniu. Nieco później dowiaduję się, że pielgrzymka z Zamościa na Plac św. Piotra również nie weszła.
Następnego dnia, już przed Bazyliką św. Piotra, uczestniczę we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację. Tłumy szybko zapełniają Plac, choć nie jest już tak ciasno, jak wczoraj. Pogoda także się zmieniła i jest nieco chłodniej. Po Mszy św., której przewodniczy kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu, wszyscy ustawiają się w ogromnej kolejce do Bazyliki, aby oddać hołd wystawionym w niej doczesnym szczątkom Błogosławionego. Wchodzę z pierwszą grupa pielgrzymów i wzruszenie odbiera mi na chwilę wszystkie siły. Monumentalne wnętrze Bazyliki jest w tych dniach oddane naszemu Ojcu Świętemu. Zasłonięte są wszystkie kaplice boczne, a wyznaczoną sznurami drogą porusza się nieprzerwany strumień pielgrzymów. Przed konfesją z baldachimem nad ołtarzem papieskim wystawiona jest skromna trumna, przy której wartę pełni czterech szwajcarskich gwardzistów. Nie wiem dlaczego, ale właśnie to, że nic nie rozprasza odwiedzających i rozmiar tej trumny przy ogromie wnętrza sprawia, iż wszyscy patrzą tylko na nią i chcą być przy niej chociaż przez chwilę. Można się zatrzymać, można pomodlić i zrobić zdjęcie, ale niezbyt długo, bo inni już czekają, a służby porządkowe stanowczo napominają „avanti, avanti”. Z żalem opuszczam Bazylikę, chociaż radość z obecności tutaj w tych dniach jest ogromna. Myślę, że radość z pielgrzymowania dodawała ludziom sił. Nieważne było zmęczenie, upał, pragnienie. Chcieliśmy być z NIM, dla Niego, przy Nim, tak jak jeszcze niedawno ten Nasz Drogi „Boży Atleta” był z nami i dla nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję