Reklama

IX Szczeciński „Marsz dla Życia” 2011

„Dzieci nasze anioły”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Każdy obserwator życia społecznego zauważa narastające problemy dotyczące zasad przekazywania życia ludzkiego. Chodzi nie tylko o aborcję czy też metodę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, ale o naszą postawę wobec poczętego życia człowieka. Bo czyż nie jest słuszne stwierdzenie, że nasz stosunek do słabszych jest miarą naszego człowieczeństwa? Jedną ze współczesnych form wyrażania tegoż stosunku wobec najmniejszych są niewątpliwie „Marsze dla Życia”. Są to manifestacje mające na celu promocję, pochwałę tej fundamentalnej wartości, jaką jest ludzkie życie i jego godność od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Masowy udział w „Marszach” obrońców życia może mieć pozytywny wydźwięk społeczny, ma szansę właściwie kształtować świadomość społeczną i przede wszystkim pozytywnie wpływać na decyzje osób sprawujących władzę. Rosnąca z roku na rok liczba uczestników bardzo wyraźnie określa wymiar społeczny tych manifestacji. Organizatorzy szczecińskich „Marszy dla Życia” bardzo dbają o to, aby charakteryzowały się one odpowiednią, ciekawą formą, wizerunkiem zewnętrznym, znaczącą liczbą uczestników, ale również o to, aby poprzez główne hasło, symbolikę i przesłanie inspirowały do przemyśleń i refleksji, a w konsekwencji - działania. Wysiłki te okazują się być skuteczne skoro z roku na rok szczecińskie marsze są coraz większe i coraz chętniej uczestniczą w nich ci, za których jesteśmy wszyscy najbardziej odpowiedzialni - młodzież i dzieci. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” w „…powszechnej mobilizacji sumień i wspólnym wysiłku etycznym…” widział szanse tworzenia wielkiej strategii obrony życia człowieka, dlatego ze względu na całoroczną pracę organizacyjną na rzecz „Marszy”, a zarazem formacyjną ich oddziaływanie nie ogranicza się do jednorazowej akcji, ale ma charakter ciągłego tworzenia tej wielkiej strategii obrony życia ludzkiego. Szczecińscy Obrońcy Życia Człowieka zgromadzeni przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w ramach tej strategii postawili przede wszystkim na modlitwę i szczery entuzjazm młodzieży. Jak widać, jest to właściwa i skuteczna forma obrony najsłabszych oraz kształtowania i formacji młodego pokolenia. Ostatni, VIII Szczeciński „Marsz dla Życia” zgromadził blisko 8 tys. osób i był największą tego typu manifestacją w Polsce.

Hasło „Marszu dla Życia”

IX Szczeciński „Marsz dla Życia” odbędzie się niedzielę 8 maja br. pod hasłem: „Dzieci nasze anioły”. Nie tylko ma on szansę stać się wielkim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II, ale również być konkretnym wyrazem realizacji jego nauczania. Hasło tegorocznego „Marszu” zwraca uwagę na to, że dzieci są naszym skarbem, błogosławieństwem, szczęściem, bezcenną wartością, darem. Oznacza to, że nikomu nie wolno traktować dziecka instrumentalnie jako element demografii państwa, przeszkody w rozwoju osobowym czy gwaranta finansowego powodzenia przyszłych budżetów kraju, ale jako podmiot naszego szczęścia zbudowanego na miłosnym odniesieniu do potomstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego i przemodlone różańce

Reklama

„Marsz” rozpocznie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach przy figurze bł. Jana Pawła II, a zakończy w bazylice archikatedralnej, w której wierni w uroczysty sposób będą mogli podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, otrzymując specjalny różaniec na rękę i pamiątkową kartę z tekstem codziennej modlitwy za dzieciątko. Różańce te są rzeczywiście wyjątkowe, bo wykonane ze starych, zniszczonych, uszkodzonych, ale omodlonych różańców, które wierni oddają w swoich parafiach na terenie całej Polski. W ten sposób stare, przemodlone różańce, otrzymują „nowe życie”.
Według słów Pana Jezusa, są takie złe duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem. Jest wiele złych duchów, które zagrażają życiu nienarodzonego dziecka: bo czyż do tych złych duchów nie możemy zaliczyć grzesznych relacji między ojcem i matką poczętego dziecka, które stają się podstawą zagrożenia rodzącego się życia? Jakie złe duchy towarzyszą zdradzie mężczyzny, który opuszcza kobietę noszącą w sobie jego dziecko? A nakłanianie do aborcji, czy nie jest tym złym duchem? Dlatego przeciwstawiamy im wyjątkową siłę, jaką jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, która polega na codziennym dziewięciomiesięcznym odmawianiu jednej tajemnicy Różańca św. oraz specjalnej modlitwy. Ten masowy egzorcyzm to wielka siła „Marszu dla Życia”, który sprawia, że trwa duchowo, mimo że fizycznie się kończy.

Parasole na „Marszu dla Życia”

Uczestnicy IX Szczecińskiego „Marszu dla Życia” przejdą głównymi ulicami miasta z otwartymi parasolami, które będą z jednej strony znakiem naszej ochrony każdego dziecka, a z drugiej znakiem roztoczonej opieki bł. Jana Pawła II nad naszymi rodzinami. „Marsz” odbędzie się tydzień po uroczystości beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Najwięcej świadectw dotyczących wstawiennictwa Jana Pawła II, które płynęły z całego świata przy procesie beatyfikacyjnym, dotyczyło właśnie rodziny, a w szczególności poczęcia i narodzin. Zatem zasadne wydaje się upatrywanie w jego osobie patrona wszystkich spraw dotyczących obrony życia poczętego.

Anielskie skrzydła i „Donum vitae”

Reklama

Dla małych dzieci są przygotowane tekturowe skrzydełka, które będą wizualizacją hasła tegorocznego „Marszu”. Młodzież szkolna archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przepisała na stumetrowy pas materiału Instrukcję o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i godności jego przekazywania „Donum vitae”. Uczestnicy „Marszu dla Życia” poniosą ten materiał z przepisanym tekstem i symbolicznie zwrócą uwagę publiczną na ten ważny dokument Dyrektorium Kościoła Katolickiego. Instrukcja bowiem odpowiada na wszelkie wątpliwości i dylematy etyczne w sprawach przekazywania życia ludzkiego i nadaje właściwy kierunek myślenia człowieka w tym aspekcie. Wybór i przepisywanie dokumentu rozpoczęło się już rok temu i niejako wyprzedziło trwającą dyskusję publiczną na temat in vitro. Dziś dokument ten wydaje się trafiać w istotę tej trudnej, emocjonującej debaty i odpowiadać na jej wątpliwości i pytania. Przepisany dokument dodatkowo jest ozdobiony półtorametrowymi zdjęciami nienarodzonych dzieci w różnych etapach rozwoju prenatalnego.

Flagi

W „Marszu” młodzież poniesie dziesiątki dużych, kolorowych flag, które symbolizują radosne, bezpieczne dzieciństwo, jakie my, dorośli, zobowiązani jesteśmy zapewnić naszym dzieciom. Nie zabraknie również flag z kopią podpisu „Jan Paweł II, papież”.

Znaczek stópek nienarodzonego dziecka

Wszyscy uczestnicy „Marszu dla Życia” otrzymają kopię stópek 10-tygodniowego nienarodzonego dziecka w skali 1:1. Nóżki odpowiadające wielkości nóżek dwumiesięcznego dziecka mocno oddziaływają na wyobraźnię i pomagają w urealnieniu obrazu życia ludzkiego rozwijającego się pod sercem matki, dlatego tak ważne jest to, aby jak najwięcej osób mogło je otrzymać, a następnie nosić świadcząc o swojej postawie wobec życia.
Cytowane powyżej słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”: „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia” to nie tylko refleksja nad duchową kondycją świata, ale przede wszystkim wezwanie do konkretnej postawy wobec każdego życia. Taką strategię można budować na płaszczyźnie świadomej i odpowiedzialnej postawy rodzącej się na poziomie serca człowieka, a nie z przymusu czy nacisku zewnętrznego. Dlatego też na „Marsz dla Życia” nikt nikogo nie zaprasza. Uczestnictwo w nim jest bowiem deklaracją, wyrazem fundamentalnego zobowiązania i osobistego opowiedzenia się w sposób publiczny za wartością, jaką jest życie człowieka, czyli tym, co najgłębiej określa nasze człowieczeństwo.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie mieszka Papież? Rezydencje Biskupów Rzymu na przestrzeni wieków

2025-05-23 07:36

[ TEMATY ]

papież

Papież Leon XIV

Vatican Media

Pałac Apostolski

Pałac Apostolski

11 maja Ojciec Święty XIV symbolicznie otworzył zamknięty po śmierci Franciszka apartament papieski w Pałacu Apostolskim. Ale to niejedyna rezydencja Ojca Świętego. Miejsca, w których mieszkali Biskupi Rzymu zmieniały się na przestrzeni wieków wraz z dziejami Kościoła i Europy.

Najbardziej znana papieska rezydencja to budynek zwany też Świętym Pałacem lub Pałacem Sykstusa V, gdyż to za jego pontyfikatu, pod koniec XVI wieku, rozpoczęto jego budowę. Na jego ostatnim piętrze znajdują się papieskie apartamenty. Jest to tradycyjna rezydencją papieży od Piusa IX do Benedykta XVI, począwszy od 1870 roku. Z tym zwyczajem zerwał Papież Franciszek, po wyborze przeprowadzając się do Domu św. Marty. Po podpisaniu traktatów laterańskich w 1929 roku papież oficjalnie rezyduje na terytorium suwerennego Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Bp Osial: Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK

2025-05-23 07:08

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjne nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen jest ważny i potrzebny - ocenił bp Wojciech Osial. Jak dodał, Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia MEN z 22 marca 2024 r., przewidujący nieuwzględnianie oceny uzyskanej z religii w średniej ocen ucznia jest niekonstytucyjny. Przepis zaskarżyła do TK w sierpniu zeszłego roku grupa posłów PiS. „Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ważny. Pokazał bowiem bezprawne działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli chodzi o tryb procedowania zmian” - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
CZYTAJ DALEJ

Abp Zieliński: bł. ks. Streich ma mobilizować nas wszystkich

2025-05-24 08:46

[ TEMATY ]

Poznań

beatyfikacja

ks. Stanisław Streich

Abp Zbigniew Zieliński

Vatican Media

Ks. Stanisław Kostka Streich

Ks. Stanisław Kostka Streich

„Cieszymy się, że Kościół święty, decyzją Ojca Świętego, uznał to, co czuliśmy sercami” - tak o beatyfikacji ks. Stanisława Streicha mówi arcybiskup Zbigniew Zieliński. Nowy metropolita poznański w rozmowie z Radiem Watykańskim-Vatican News podkreśla, że wyniesienie kapłana zamordowanego w kościele przez komunistę w 1938 roku, niesie piękne świadectwo wiary nie tylko dla duchownych.

Beatyfikacja i nadzieja
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję