W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się centralne obchody Wielkiego Odpustu w Kodniu. Uroczystościom tym towarzyszyło odsłonięcie zabezpieczeń Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
Wielki Odpust w Kodniu tradycyjnie odbywa się w rocznicę papieskiej koronacji Obrazu, która miała miejsce 15 sierpnia 1723 r. Obecnie przypada 290 jubileusz tego wydarzenia. Przed Cudowny Wizerunek Królowej Podlasia i Matki Jedności tradycyjnie napływająpiesze, rowerowe i autokarowe pielgrzymki z różnych stron Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Uroczystości sierpniowe gromadzą corocznie kilka tysięcy ludzi. Do Kodnia docierają również pielgrzymi m.in. z Warszawy, Lublina czy Gdyni. Wśród ich przybyła pielgrzymka Kawalerii Rzeczpospolitej, a jej uczestnicy przywdziali historyczne stroje - mówi o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik sanktuarium maryjnego w Kodniu.
Odpust był okazją do zaprezentowania nowoczesnych zabezpieczeń Cudownego Obrazu. Pomysłodawcą projektu jest senator RP Grzegorz Bierecki, a fundatorem są SKOK Ubezpieczenia. Dzięki tej inicjatywie Cudowny Wizerunek Matki Bożej kodeńskiej zyskał ochronę zgodną z najnowszymi osiągnięciami nauki i sztuki konserwatorskiej.
W drugi, centralny dzień uroczystości o godzinie 11.30 z Sanktuarium wyruszyła procesja na Kalwarię. Tam rozpoczęła się uroczysta Suma pontyfikalna, celebrowana przez Jego Ekscelencję bp. Piotra Sawczuka, biskupa diecezji siedleckiej.
Reklama
Na zakończenie uroczystej celebry kustosz sanktuarium w Kodniu o. Bernard Briks OMI podziękował senatorowi RP Grzegorzowi Biereckiemu za inicjatywę zabezpieczenia Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
- Kaseta, która otacza Cudowny Obraz, nie odbiera mu piękna. Jest czymś, co chronić będzie przez lata wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej - Królowej Podlasia. Ten obraz jest częścią naszej tożsamości, która tak wielu jest bliska sercu - powiedział senator RP Grzegorz Bierecki.
W 1631 r. Cudowny Obraz Matki Boskiej Kodeńskiej przywieziony został z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę. Jego koronacja odbyła się w 1723 r. Do dziś uznawany jest za najcenniejszy skarb Podlasia. Znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej - Królowej Podlasia i Matki Jedności. To jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych jest miejscem licznych pielgrzymek nie tylko Polaków, ale również katolików z całego świata.