Reklama

Wyższa Szkoła Humanistyczna w Pułtusku nosi imię prof. Aleksandra Gieysztora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyższa Szkoła Humanistyczna w Pułtusku na dobre wrosła w krajobraz Mazowsza. W ciągu 8 lat istnienia wykształciła setki młodych ludzi, dając im szansę startu w dorosłe życie. Sama uczelnia także prężnie się rozwija: początkowo dawała możliwość zdobycia wyższego wykształcenia zawodowego, następnie umożliwiła podejmowanie studiów magisterskich, dziś zaś jest jedną z dwóch niepublicznych szkół wyższych, mających prawo nadawania stopnia doktora.

Ten dynamiczny rozwój uczelnia zawdzięcza kilku czynnikom: dobremu położeniu w jednym z najpiękniejszych miast Mazowsza, leżącym zaledwie 60 km od centrum Warszawy Pułtusku, doskonałej kadrze naukowej, wywodzącej się z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, świetnemu zapleczu lokalowemu i dydaktycznemu, przede wszystkim zaś niestrudzonej i dalekosiężnej działalności rektora Szkoły - prof. dr. hab. Andrzeja Bartnickiego. To właśnie dzięki jego działaniom WSH z niewielkiej początkowo szkoły wyższej o lokalnym zasięgu stała się znaną w Polsce prestiżową uczelnią, zajmującą czołowe miejsca w najważniejszych ogólnopolskich rankingach. Dziś WSH może poszczycić się liczbą 16 tys. studentów w Pułtusku i Ciechanowie, kilkunastoma gmachami dydaktycznymi i mieszkalnymi, niedawno oddanym do użytku klubem studenckim oraz nową biblioteką, której gmach odznacza się nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi.

WSH należy do prestiżowych organizacji, zrzeszających wyższe uczelnie, takich jak: Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów, Międzynarodowe Stowarzyszenie Uniwersytetów Compostela oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

22 marca br. Uczelnia przeżyła kolejne ważne wydarzenie, mające wpływ na umocnienie jej prestiżu. W Auditorium Maximum w obecności licznie zebranych gości i studentów Senat uczelni uroczyście nadał Wyższej Szkole Humanistycznej imię wybitnego historyka prof. Aleksandra Gieysztora.

Prof. Gieysztor był mocno związany z Pułtuskiem i tutejszą Alma Mater. Już w latach 60. XX w.zajmował się dziejami grodu nad Narwią, stawiając hipotezę o ponad 1000-letniej historii Pułtuska. W Wyższej Szkole Humanistycznej wykładał przedmiot historia cywilizacji. Jego wykłady gromadziły setki słuchaczy, chcących zaczerpnąć wiedzy przekazywanej na najwyższym światowym poziomie.

Uroczystość nadania imienia zaszczycili swą obecnością liczni goście, m.in. córka zmarłego przed trzema laty Patrona uczelni - Ewa Gieysztor, jego wnuki: Joanna i Tomasz oraz synowa Barbara.

Wśród gości obecny był biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus, marszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego Włodzimierz Nieporęt, senatorowie: Andrzej Anulewicz, Zbigniew Kruszewski i Sławomir Izdebski, posłowie: Zbigniew Chrzanowski, Zbigniew Deptuła, Krzysztof Filipek, Gabriel Janowski, Paweł Poncyljusz, Stanisława Prządka i Benedykt Suchecki. Obecni byli także politycy, niegdyś pełniący funkcje ministerialne: Mirosław Koźlakiewicz, Aleksander Łuczak, Kazimierz Przybysz, Henryk Samsonowicz i Jerzy Zdrada. Uroczystość zaszczycili swą obecnością także przedstawiciele środowiska naukowego: wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Janusz Tazbir, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński, dyrektor Instytutu: Historycznego UW - prof. Bronisław Nowak oraz Instytutu Historii PAN - prof. Stanisław Bylina. Na uroczystość przybył także wybitny rzeźbiarz, twórca znajdującego się w Auditorium Maximum WSH popiersia Aleksandra Gieysztora - prof. Gustaw Zemła.

Obecni byli także przedstawiciele władz Pułtuska i Ciechanowa, jak również duchowni z tych miast: ks. kan. Eugeniusz Graczyk - wicedziekan ciechanowski, ks. kan. Wiesław Kosek - dziekan pułtuski, ks. kan. Tadeusz Kowalczyk - dziekan pułtusko-popławski i ks. kan. Józef Gawlik, proboszcz parafii św. Józefa w Pułtusku, na terenie której znajduje się siedziba WSH. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych powiatów Mazowsza, Warmii i Mazur.

W słowie wprowadzającym Rektor WSH przypomniał pokrótce historię oraz nakreślił perspektywy dalszego rozwoju uczelni. Wskazał m.in. na wzorcową współpracę z Kościołem, czego dowodem jest chociażby przekazanie WSH przez Kapitułę Warmińską w 15-letnie użytkowanie budynku jednej z fromborskich kanonii, pamiętającej czasy Kopernika. Rektor wyraził szczególne podziękowanie za ten gest metropolicie warmińskiemu abp. Edmundowi Piszczowi oraz bp. Jackowi Jezierskiemu - prepozytowi Kapituły Warmińskiej.

W trakcie uroczystości nadania imienia głos zabrała córka Patrona Ewa Gieysztor, która w imieniu własnym i rodziny podziękowała za urzeczywistnienie idei nadania imienia prof. Gieysztora WSH w Pułtusku. Przypomniała także wieloletnie związki profesora z Pułtuskiem.

Kolejnym mówcą był prof. Janusz Tazbir. Jak zaznaczył Mówca, prof. Gieysztor jest jedynym historykiem, który został patronem szkoły wyższej w Polsce. Wiceprezes PAN podkreślił w swym wystąpieniu wielką wiedzę historyczną prof. Gieysztora, który "swobodnie wędrował po stuleciach". Prof. Tazbir podziękował także Rektorowi WSH za zatrudnianie wybitnych naukowców z PAN. Przyznał, że proces dydaktyczny jest dla nich możliwością syntezy własnego dorobku oraz ścierania się z oponentami, co powoduje, że rozwijają się w swoich badaniach.

Przemawiający chwilę później prof. Henryk Samsonowicz mówił o dorobku naukowym prof. Gieysztora. Był on, według Mówcy, badaczem historii Mazowsza, przez którą poznawał historię Polski, badaczem dziejów Polski, by przez ich pryzmat poznawać historię świata i badaczem dziejów świata, by na ich kanwie poznawać historię lokalną. " Prof. Gieysztor był jednym z tych przedstawicieli naszej humanistyki, w której historycy zastępowali własne państwo, własny obyczaj, własny ustrój, własne prawo. To byli ci, którzy jak Lelewel czy Askenzay utrzymywali więź, dzięki której mogła utrzymać się wspólnota narodowa, mimo podzielenia jej na różne zabory. Aleksander Gieysztor walczył nie tylko piórem. Jego udział w kampanii wrześniowej 1939 r., działalność w AK, praca przy budowie i odbudowie UW, twórczość w zakresie tworzenia nowych metod pracy, trud przy obradach Okrągłego Stołu - to wszystko powoduje, że jest z czego korzystać przy obieraniu go za patrona" - mówił prof. Samsonowicz.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski bp prof. Stanisław Wielgus. W swym wystąpieniu Ksiądz Biskup przypomniał swoją znajomość z prof. Gieysztorem oraz to, że Katolicki Uniwersytet Lubelski, w czasie kiedy hierarcha był jego rektorem, nadał Aleksandrowi Gieysztorowi doktorat honoris causa. Biskup Stanisław pogratulował uczelni nadania imienia oraz podkreślił, że prof. Gieysztor był wybitnym uczonym, prawym człowiekiem i wybitnym Polakiem, który może być dla współczesnej młodzieży akademickiej prawdziwym autorytetem. "Są dziś pseudoautorytety, wykreowane przez media dla potrzeb chwili. Ich wartość jest żadna i przepadają one w meandrach współczesności. Prof. Gieysztor ostanie się zawwsze jako autorytet nawet w ogniu największych przeciwności" - mówił bp Stanisław Wielgus.

Jako były rektor KUL Biskup Płocki przypomniał trudne czasy prześladowania tej uczelni przez władze PRL. Wyraził przy tym wdzięczność obecnym na sali naukowcom: prof. Tazbirowi i prof. Samsonowiczowi, a nade wszystko Patronowi uczelni za otwartą postawę wobec środowisk chrześcijańskich. "Dziękuję tym wybitnym naukowcom, którzy nie lękali się w tamtych czasach podejmować wspólnych badań czy chociażby przyjmować prac do recenzowania" - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu.

Po oficjalnych wystąpieniach zebrani obejrzeli 20-minutowy film dokumentalny zrealizowany przez studentów WSH: Olimpię Zając, Mikołaja Kulę oraz Bartosza Landockiego. Obraz przypomniał historię i dzień dzisiejszy szkoły, jak również postać Patrona. Uroczystość zakończył wspólny koktajl w salach WSH.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karol Nawrocki na Marszu Za Polską: Polacy chcą dzisiaj zmiany

2025-05-25 15:42

[ TEMATY ]

Warszawa

Karol Nawrocki

Marszu Za Polską

PAP

Karol Nawrocki na Marszu Za Polską

Karol Nawrocki na Marszu Za Polską

Polacy chcą dzisiaj zmiany, nie godzą się na to, aby rząd kontrolował wszystkich, aby nas zadłużał - powiedział dziennikarzom obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez PiS Karol Nawrocki podczas niedzielnego "Marszu za Polską" w Warszawie.

"Marsz za Polską" zorganizowany przez sztab Nawrockiego z ronda de Gaulle'a przeszedł w niedzielę Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Na jego czele idą m.in. Nawrocki, szef PiS Jarosław Kaczyński, a także inni czołowi politycy ugrupowania.
CZYTAJ DALEJ

Bazylika św. Jana na Lateranie - katedra biskupów Rzymu i matka wszystkich kościołów

2025-05-25 16:26

[ TEMATY ]

Rzym

bazylika św. Jana na Lateranie

katedra biskupów

matka kościołów

Vatican Media

Absyda Bazyliki Laterańskiej, Rzym

Absyda Bazyliki Laterańskiej, Rzym

Bazylika Laterańska, którą obejmuje dziś Leon XIV, to nie tylko katedra Biskupa Rzymu, ale również pierwsza monumentalna świątynia chrześcijańska w Wiecznym Mieście. Jest naocznym znakiem początków chrystianizacji Rzymu i zachodniej cywilizacji.

Niedaleko murów rzymskich, w pobliżu mostu Mulwijskiego nad Tybrem, rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew w historii: 28 października 312 roku cesarz Konstantyn pokonał oddziały swojego rywala Maksencjusza. Tradycja głosi, że w noc przed bitwą Konstantyn ujrzał we śnie krzyż z napisem „In hoc signo vinces” - w tym znaku zwyciężysz. W dowód wdzięczności za spełnienie obietnicy Konstantyn postanowił zbudować w Rzymie bazylikę poświęconą Chrystusowi Zbawicielowi - i przeszedł do historii jako pierwszy cesarz chrześcijański.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal dla życia i rodziny

2025-05-25 21:32

Magdalena Lewandowska

Na festiwal z Oławy przyjechała Fundacja dla Rodziny

Na festiwal z Oławy przyjechała Fundacja dla Rodziny

– Ten festiwal pokazuje, że Kościół na różne sposoby pomaga rodzinom i wspiera każde życie, bo każde jest święte, każde jest darem Bożym – podkreśla boromeuszka s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evanelium Vitae.

Dwa dni trwało wielkie święto życia i rodziny na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Inicjatywa wyszła od organizacji związanych z jubileuszowym Szlakiem Życia – takie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w naszej archidiecezji. Wspólna modlitwa, prelekcje, pokazy, świadectwa, stoiska informacyjne różnych wspólnot i organizacji działających na rzecz życia i rodziny, a także animacje, konkursy i zabawy dla dzieci. Podczas trzech głównych części festiwalu – festynu rodzinnego, strefy dobra i wydarzeń duchowych – zaprezentowało się wiele organizacji kościelnych, które na co dzień wspierają życie od poczęcia do naturalnej śmierci. – Ten festiwal pokazuje, że Kościół na różne sposoby pomaga rodzinom i wspiera każde życie, bo każde jest święte, każde jest darem Bożym – podkreśla boromeuszka s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evanelium Vitae. – Cieszę się, że różne ruchy i środowiska zjednoczyły się wspólnie dla życia, bo razem możemy więcej. Tego typu wydarzenia pozwalają wyjść z ważnymi informacjami do społeczeństwa, którego duża cześć nie wie, że może uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach związanych np. z ciążą czy rodziną – dodaje s. Ewa. Siostry Boromeuszki i Fundacja Evangelium Vitae to m.in. Okno Życia prowadzone od 16 lat, Bank Niemowlaka, bezpłatna Poradnia Rodzinna skupiająca psychologów, terapeutów, prawników, doradców życia rodzinnego. To także zaangażowanie w naprotechnologię i pomoc dla par borykających się z problemami w dziedzinie płodności, Szkoła Rodzenia, liczne warsztaty i szkolenia. Fundacja współtworzy Hospicjum Perinatalne, prowadzi grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka, dba o pochówek dzieci martwo urodzonych, których rodzice nie odebrali z wrocławskich szpitali.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję