Reklama

Jubileuszowy Rajd Wigilijny

Niedziela toruńska 1/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 10-12 grudnia ub.r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej EKO-CZAR w Gaju Grzmięcej na Pojezierzu Brodnickim odbył się 10. Rajd Wigilijny. W tym roku uczestniczyło w nim 35 uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 11 w Toruniu wraz z nauczycielami: Piotrem Biegalskim, Piotrem Karepinem i Marcinem Spryszyńskim. Opiekę duszpasterską pełnił ks. Damian Kuna z parafii pw. św. Jakuba w Toruniu.

Po przyjeździe do Gaju i kolacji odbyło się tradycyjne „świeczkowisko”: w sali oświetlonej blaskiem świec śpiewaliśmy piosenki. Niepowtarzalny nastrój tej grudniowej, śnieżnej nocy, pogłębiony dźwiękami gitar (w wykonaniu nauczyciela religii Piotra Karepina i Agaty Zaguły) zjednoczył nas i przygotował do przeżywania następnego dnia.

Nazajutrz po śniadaniu poszliśmy na spacer malowniczą trasą „Bobrowiska” nad rzeczką Skarlanką. Ciszę lasu pogrążonego w zimowym śnie zakłóciła bitwa na śnieżki. Po powrocie do schroniska myślami byliśmy przy wigilii, czemu sprzyjało ubieranie choinki i zapachy dochodzące z kuchni, gdzie pod kierunkiem Piotra Karepina przygotowywano kolację. Cieszyliśmy się także z obecności ks. Damiana Kuny, który zdołał do nas dojechać przez zaśnieżone drogi Pojezierza, a później prowadził z nami długie, przyjazne konwersacje.

O godz. 19 zgromadziliśmy się wokół wigilijnego stołu. Na początku Piotr Biegalski, kierownik i pomysłodawca rajdu, wspominał poprzednie edycje, przypomniał wartości związane z Bożym Narodzeniem. Później Agnieszka Bojarska z kl. III d, przewodnicząca Samorządu Szkolnego, przeczytała fragment Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2, 1-21). Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do kolacji. Odwiedził nas także św. Mikołaj (niedowiarkowie twierdzą, że był to przebrany nauczyciel matematyki Marcin Spryszyński). Na koniec umilały nam czas starsze koleżanki, dziś uczennice IV LO: kolędy na skrzypcach grała Olga Rybicka, a na gitarze - Agata Zaguła. Blisko północy zgromadziliśmy się na Pasterce. Słowo Boże czytali Hubert Zglinicki z kl. II b i Marcin Spryszyński. Sprawujący Eucharystię ks. Damian Kuna mówił o znaczeniu przyjścia Jezusa na świat. Po Mszy św. wróciliśmy do swoich pokoi, by długo w noc prowadzić „uczniów rozmowy”.

Trzeciego dnia wróciliśmy do codzienności. Po śniadaniu było wielkie sprzątanie i pakowanie bagaży. Wspólne zdjęcie, jak zwykle, poprzedziło powrotną drogę do Torunia. Opuszczaliśmy Gaj z uśmiechem, bogatsi o przeżycia, z nadzieją, że niedługo znowu tu wrócimy. Dziękujemy opiekunom i ks. Damianowi za to, że wzbogacili czas naszego Oczekiwania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

2026-04-28 10:23

[ TEMATY ]

nowenna

św. Monika

en.wikipedia.org

Św. Augustyn i jego matka Św. Monika, 1855

Św. Augustyn i jego matka Św. Monika, 1855
CZYTAJ DALEJ

50 lat kapłaństwa ks. Aleksandra Radeckiego [Audio]

2026-04-28 19:53

mat. pras

29 maja minie 50 lat od momentu święceń kapłańskich księży z rocznika święceń 1976. Wśród nich jest ks. Aleksander Radecki.  Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Aleksandrem, który podczas rozmowy pokazuje swoje kapłaństwo przez pryzmat tych 50 lat. Oczywiście jest to tylko namiastka tego, co wydarzyło się w tym czasie: 

Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję