Reklama

Patron zobowiązuje

Na terenie archidiecezji krakowskiej znajdują się parafie, którym od wieków patronuje św. Mikołaj. Kapłanów tam pracujących zapytaliśmy, w jaki sposób te wspólnoty upowszechniają dzieło swego patrona. Czy i jak wspomagają biednych i potrzebujących. Oto ich odpowiedzi:

Niedziela małopolska 49/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czulice, ks. Zygmunt Cholewa:

- Nasza parafia to nieduża wiejska wspólnota. W niej nikt nie chce być naznaczony jako ten, któremu się pomaga. Toteż uznałem, że można wesprzeć szkołę, bo tam nauczyciele doskonale wiedzą, które dzieci potrzebują pomocy. Równocześnie dbamy o upowszechnianie wiedzy o patronie, o przybliżanie jego dzieła. Modlimy się za jego wstawiennictwem. Odprawiamy nowennę z litanią do św. Mikołaja. Przed odpustem, który jest u nas zawsze w sobotę po św. Mikołaju, organizujemy rekolekcje. Kapłanom głoszącym wtedy Słowo Boże sugeruję, aby przybliżali postać patrona, aby pokazywali jego ponadczasowe dzieło. Również podczas Rorat mówię parafianom o św. Mikołaju. Rozpropagowałem książkę Atanazego Dębowskiego pt. „Mikołaj Święty Nieznany”. I pragnę dodać, że w ostatnim roku zakupiliśmy ornat św. Mikołaja.

Kraków, ks. Tadeusz Nosek:

- Tu, w parafii św. Mikołaja, próbujemy uczynić patrona współczesną ikoną, wzorem, a równocześnie świadkiem tego, co się nazywa darem człowieka dla człowieka, dobroczynnością z wyobraźnią miłosierdzia i powołaniem do zwycięstwa w Jezusie Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrzanów, ks. Roman Sławeński:

- Św. Mikołaj zobowiązuje do podejmowania dzieł miłosierdzia. Od lat działa u nas zespół charytatywny, który pomaga chorym, odwiedzając ich w domach, wspomagając okazjonalnie paczkami, dostarczając prasę religijną. Potrzebujący otrzymują odzież składaną w parafii. W ramach unijnego dzieła pomocy, realizowanego przez Caritas, zespół prowadzi dystrybucję żywności. Z tej formy pomocy korzysta ok. 400 osób z parafii i spoza niej. Od 4 lat funkcjonuje świetlica środowiskowa prowadzona przez stowarzyszenie Nicolaus, gdzie ok. 30 dzieci otrzymuje codziennie posiłek i pomoc w odrabianiu lekcji. Ponadto uczniowie mogą skorzystać z pomocy logopedy i wziąć udział w zajęciach terapeutycznych. W ramach działalności Ruchu Wiara - Światło spotykają się osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich od kilku tygodni tworzy się nowe dzieło - pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Nieodpłatnie udostępniamy budynki Fundacji Brata Alberta, gdzie funkcjonują: świetlica i warsztaty terapeutyczne.

Reklama

Pcim, Ksiądz Proboszcz:

- Bardzo duże wsparcie daje parafianom urząd gminy i GOPS. Dba o zabezpieczenie konkretnej pomocy. Zapewnia potrzebującym opiekę, jeśli trzeba, to dostarcza opał. Wójt odwiedza osobiście biednych i chorych. Działalność charytatywną prowadzi koło Caritas działające przy SP nr 3. Uczniowie angażują się w niesienie pomocy mieszkańcom parafii. W samo święto patrona po Roratach, w których uczestniczy bardzo wielu wiernych, w tym również dzieci, do zebranych w kościele i w kaplicy przychodzi św. Mikołaj i częstuje wszystkich plackami i pączkami.

Maniowy, ks. Tadeusz Dybał:

- Muszę wyjaśnić, że nie ma już starego kościoła św. Mikołaja, ale parafia nadal ma go za patrona. A dobre uczynki staramy się spełniać przez cały rok. Każdy na swój sposób i na miarę swoich możliwości. Dobroć św. Mikołaja podkreśla się u nas na każdym kroku. I może to sprawia, że jak jest konkretna potrzeba, to na parafian zawsze można liczyć. Jeśli więc zdarzy się nieszczęście, np. pożar, to nie tylko parafianie, ale i cały dekanat angażuje się w niesienie pomocy materialnej. Warto dodać, że co roku odbywają się u nas rekolekcje adwentowe, które rozpoczynają się w sobotę przed 1. niedzielą Adwentu. W ten sposób przygotowujemy się do odpustu i Bożego Narodzenia. W święto patrona w godzinach popołudniowych do auli przychodzi św. Mikołaj, który rozdaje dzieciom prezenty. W tym dziele wspomagają go rodzice.

Biały Kościół, ks. Marek Wcisło:

- Proboszczem parafii zostałem w lipcu br., więc jestem na etapie poznawania wspólnoty, jej potrzeb. Od września w Białym Kościele zamieszkały siostry klaretynki. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą, przy wsparciu naszego patrona - św. Mikołaja, odnajdziemy potrzebujących. Chciałbym, abyśmy jako wspólnota nauczyli się ich dostrzegać i udzielać im pomocy materialnej i duchowej.

Reklama

Sidzina k. Jordanowa, ks. Józef Bafia:

- Do parafii przyszedłem w ostatnie wakacje. Z tego, co się zorientowałem, to tutejsi mieszkańcy na różne sposoby starają się brać przykład z patrona. Wspieramy więc akcje organizowane przez diecezję i Caritas. Co roku zbieramy ofiary przy okazji święcenia samochodów w dzień św. Krzysztofa. Zebraną sumę przekazujemy na akcję, z której zakupuje się środki transportu dla misji. Nasi parafianie składają również datki na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i na Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W czasie Adwentu sprzedajemy ok. 300 świec Caritas. Przed Wielkanocą rozprowadzamy baranki. W tym roku zorganizowaliśmy zbiórkę na pomoc powodzianom. Wspieramy modlitewnie i materialnie parafię św. Józefa na Syberii, w Rosji. Jeśli jest potrzeba, to pomagamy innym wspólnotom w kraju. I tak ostatnio zebraliśmy środki, aby wspomóc budowę domu parafialnego w jednej niedużej parafii. Nie zapominamy również o naszych potrzebujących. Obłożnie chorym zakupujemy miesięcznik „Apostolstwo Chorych”. Był pomysł, aby dofinansować obiady dzieciom w tutejszej szkole, ale okazało się, że gmina opłaca tam ponad 100 obiadów. W trakcie przygotowania do tej rozmowy pomyślałem sobie, że powinienem zachęcać wiernych od rozglądania się wokół siebie i szukania potrzebujących. Nie tylko wsparcia materialnego, ale również modlitwy i dobrego słowa.

Witanowice, ks. Józef Wróbel:

- Pomaganie potrzebującym to szczególne wyzwanie dla parafii, bo posiadając takiego patrona, wszyscy czujemy się zobowiązani być Mikołajami. I nie jest to sprawa tylko 6 grudnia. Działania rozciągnięte są na cały rok liturgiczny i wiążą się z pogłębianiem życia religijnego. Ponadto staramy się zapewnić pomoc materialną potrzebującym. Szczególną troską otaczamy rodziny wielodzietne. Wspólnie z gminą fundujemy obiady dzieciom w szkole. Doraźną pomoc niesie w parafii zespół charytatywny. Bardzo cenna jest praca pielęgniarek środowiskowych, które często bezinteresownie, z dobroci serca poświęcają wiele czasu ludziom chorym. Odwiedzają ich w domach, robią zakupy, zastrzyki, masaże. A w czasie parafialnego odpustu oglądamy przygotowaną przez dzieci inscenizację o św. Mikołaju. To wydarzenie teatralne powiązane jest z rozdawaniem prezentów.

Reklama

Liszki, ks. Paweł Głowacz:

- Działający w parafii zespół charytatywny organizuje pomoc potrzebującym. W okresie Adwentu, przy okazji Rorat prowadzimy zbiórkę żywności. Następnie, w ramach świątecznej paczki, rozdajemy dary najbardziej potrzebującym. Zbieramy również zabawki, które przekazujemy do Caritas i domów dziecka. Prowadzimy też akcję „Oddam - potrzebuję”. Polega to na przekazywaniu do księdza lub zespołu charytatywnego informacji o przedmiotach, które ktoś chce ofiarować. Te rzeczy zostają rozdysponowane wg aktualnych potrzeb. Ponadto z okazji świąt czy uroczystości przeprowadzane są na naszym terenie okolicznościowe zbiórki oraz kwesty.

Gorenice, ks. Wiesław Wolski:

- Charyzmat św. Mikołaja realizujemy przez cały rok. W sposób szczególny pamiętamy o osobach biednych, potrzebujących pomocy. Wspieramy działalność Caritas, uczestnicząc w organizowanych zbiórkach. Wspomagamy też misje, w intencji których się modlimy. Ponadto przekazujemy pomoc materialną konkretnym placówkom w Brazylii i Zambii. Nasze dzieci co roku kolędują, a zebrane w ten sposób fundusze przekazują na misje. Jeśli zachodzi potrzeba, to wspomagamy konkretne osoby, również spoza parafii.

2010-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję