Reklama

Tydzień Miłosierdzia - 3-9 X 2010

Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem

Hasło bieżącego - 66. Tygodnia Miłosierdzia nawiązuje do ewangelicznej sceny umycia nóg Apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy. Na potwierdzenie zostawionych słów, że daje nowe przykazanie, Mistrz i Zbawca wskazuje nam przykład pokornej służby bliźnim. Nikt nie ma wątpliwości, że umycie nóg przez Jezusa to gest wzorczy i zobowiązujący do naśladowania

Niedziela rzeszowska 40/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłowanie bliźniego sam Chrystus uczynił znakiem przynależności do Niego. Potwierdzeniem tego są słowa, które czytamy w Ewangelii św. Jana: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami Moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali” (J 13,35).
Do służby bliźnim zobowiązani są wszyscy uczniowie Chrystusa. Nikt, kto uważa się za członka Jego Wspólnoty - Kościoła, nie może być z niej zwolniony. Bez wątpienia jest ona obowiązkiem moralnym i nigdy nie powinna zależeć tylko od osobistej wrażliwości czy upodobań.
Wieczernikiem dla każdego katolika jest Eucharystia. W „Sacramentum Caritatis” Benedykt XVI pisze: „Eucharystia przynagla każdego weń wierzącego, by stawał się chlebem łamanym dla innych”.
Ze starożytności płynie nauka św. Jana Chryzostoma: „Należy żyć miłością bliźniego, która rodzi się z Eucharystii przez akty miłosierdzia, ażeby ziemię uczynić niebem”. Wielki w pomaganiu nasz rodak św. Brat Albert poucza: „Patrzmy na Jezusa w Eucharystii. Skoro On jest Chlebem, to i my bądźmy chlebem. Dawajmy samych siebie”.
Większość ofiar i form pomocy podejmowanych przez wiernych w Polsce i naszej diecezji związanych jest ze Mszą św. Tak było kilkakrotnie tego roku w skali pomocy międzynarodowej (dla poszkodowanych w trzęsieniach ziemi we Włoszech i na Haiti) oraz krajowej związanej z powodzią.
Wyrażając w imieniu obdarowanych wielką wdzięczność za każdą złotówkę, a także inne konkretne formy pomocy, skupimy się na dramacie powodzi i osuwisk, które w sposób bardzo znaczny dotknęły wielu naszych diecezjan.
W postawie Pasterza diecezji poszkodowani doznali licznych aktów prawdziwej solidarności poprzez obecność wśród powodzian oraz na organizowanych na jego wniosek spotkaniach z ludźmi, którzy doznali nieszczęścia osuwisk w Strzyżowie i Rzeszowie. Bp Kazimierz Górny zarządził zbiórkę do puszek w całej diecezji, by jak najszybciej przyjść im z pomocą. Tym razem ofiarność przerosła wszystkie dotychczasowe zbiórki. Przeszło milion złotych przekazali księża proboszczowie na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Z tych też środków oraz innych jeszcze źródeł, Caritas w imieniu Księdza Biskupa realizowała pomoc i nadal ją organizuje. Bardzo szerokie jest, niestety, pole do pomagania. Wiele gmin doznało skutków nawałnicy powodziowej; niektóre nawet kilkakrotnie tego roku. Wielopole Skrzyńskie oraz Ropczyce były zalane w roku ubiegłym, a tego roku już dwukrotnie. Obok nich poszkodowani to mieszkańcy miast i gmin: Sędziszów Młp., Rzeszów, Tyczyn, Chmielnik, Lubenia, Czudec, Niebylec, Strzyżów, Wiśniowa, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Brzyska, Skołyszyn, Biecz, Gorlice Miasto i Gmina, Gmina Jasło, a nade wszystko Miasto Jasło, gdzie woda była w 1200 mieszkaniach oraz domach.
W sumie w naszej diecezji ponad 3000 domów i mieszkań zostało poszkodowanych przez powódź, a więcej niż 300 domów zostało uszkodzonych przez osuwiska. Te liczby nie obejmują zabudowań gospodarczych.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej dziękuje Samorządom i Ośrodkom Pomocy Społecznej za owocną współpracę. Był to dla nich i nadal jest nadzwyczajny, wielki wysiłek.
Pomoc diecezjalnej Caritas w liczbach kształtuje się tak:
Przekazaliśmy ponad 3,5 mln zł. (w tym 2,2 mln z Caritas Polska).
Zakupiliśmy i przekazaliśmy: środki czystości, koce, śpiwory za kwotę 120 tys. zł.
Caritas koordynowała pomoc rzeczową na teren naszej diecezji, a w pierwszej fazie powodzi pomagaliśmy również diecezji sandomierskiej.
W gromadzeniu: środków czystości, mebli, sprzętu AGD, obuwia, pościeli, koców i innych artykułów, czynnie uczestniczył rzeszowski oddział TVP.
Z naszej diecezji płynęła także pomoc poprzez przekazywanie siana, zboża i pasz na teren diecezji sandomierskiej. Należy zauważyć, że niektóre parafie czy wioski same zbierały i wysyłały wieloraką pomoc. Niektórzy rzemieślnicy i producenci przekazywali swoje produkty, m.in. wersalki. Piekarze zaś przekazywali - chleb, a zakłady mięsne - konserwy. Rzemieślnicy wspomagali swoich kolegów, których zakłady zostały zniszczone.
Caritas dziękuje wszystkim, którzy poprzez nas pomagali przekazując ofiary na nasze konto. Byli to darczyńcy indywidualni, a także firmy i przedsiębiorstwa. Rzeczowa pomoc dochodziła z różnych miejsc Polski i z sąsiedniej przemyskiej archidiecezji. Dzięki uprzejmości Sklepu Jedynka w jego pomieszczeniach skutecznie funkcjonował magazyn mebli i sprzętu AGD. Finansowe wsparcie okazali również nasi rodacy z zagranicy, m.in. z: USA, Francji, Belgii, Austrii oraz z Ukrainy.
Minęła potężna fala powodziowa. Zabrała i zniszczyła wiele, nie zniszczyła jednak nadziei, a tę tak bardzo potrzebną cnotę wielu umacniało swoją postawą i ofiarami…
Obecnie wyzwaniem dla całej diecezji są ci, którzy stracili domy i mieszkania, zwłaszcza poprzez osuwiska. Ze środków Caritas Polska i z ofiar każdego człowieka dobrego serca dalej pomagamy…
Może Tydzień Miłosierdzia stanie się kolejną okazją, by oprócz ofiary złożonej na potrzeby parafian złożyć jeszcze dar, dla tych którzy stracili prawie wszystko.
Konto Caritas z hasłem „Powódź” jest wciąż otwarte... Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba powrotu do Bożych źródeł [Felieton]

2025-07-06 20:40

ks. Łukasz Romańczuk

Żyjemy w czasach, gdy wartości chrześcijańskie są niezwykle ważne i aktualne. To czasy, gdy cywilizacja euroatlantycka przeżywa okres zeświecczenia. Gdy całe narody odchodzą od Boga, gdy prawa Boże są łamane, gdy odrzucane są Przykazania Dekalogu, w tych czasach ważny jest głos świętych, takich jak św. Jan Paweł II. Arcybiskup Zygmunt Feliński – męczennik, wyjątkowa postać w historii warszawskiego Kościoła – wymienił trzy zasadnicze korzenie zła, które sprawiają, że człowiek traci orientację i odchodzi od Boga. Powiedział za św. Pawłem, że „korzenie owe to: chciwość pieniądza, pycha żywota, pożądliwość ciała – są to główne źródła zła, przez które w sposób szczególny działa szatan”, ale można się temu złu przeciwstawić.

Od początku istnienia chrześcijaństwa powstawały zakony, których duchowni – poprzez śluby jakie składają, przeciwstawiają się właśnie tym korzeniom zła. Są to śluby: ubóstwa – przeciwko chciwości pieniądza, posłuszeństwa – przeciwko pysze żywota, oraz czystości – przeciwko pożądliwości ciała). Z początku powstawały zakony pustelnicze, a z czasem zakony kontemplacyjne, takie jak benedyktyni czy cystersi. To właśnie mnisi zachowali skarby kultury antycznej przed zniszczeniem. Oni, w swoich klasztorach, odseparowani od świata, kierując się benedyktyńską zasadą „ora et labora”, tzn. „módl się i pracuj”, przepisywali księgi starożytnych filozofów, lekarzy, uczonych czy poetów. Bez ich pracy kultura antyczna, wiedza grecka, rzymska, prawo i inne zabytki kultury światowej nie przetrwałyby. To benedyktyni i cystersi uczyli Europejczyków – naszych przodków – jak uprawiać ziemię, jak budować mosty i domy, jak siać zboże, jak hodować bydło i trzodę. To oni stanęli u podstaw fundamentów cywilizacji europejskiej. Już w VI wieku tworzyli pierwsze szkoły powszechne, a następnie uniwersytety. To oni przekazywali Ewangelię – od najmłodszego do najstarszego chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii

2025-07-06 16:34

[ TEMATY ]

Toruń

zabójstwo

Marsz Milczenia

24‑letnia Klaudia

PAP

Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

Ok. 10 tys. osób przeszło ulicami Torunia w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, którą w nocy z 11 na 12 czerwca napadł w parku Glazja 19-letni obcokrajowiec. Młoda barmanka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Zbrodnia wstrząsnęła miastem.

W Marszu Milczenia zorganizowanym przez środowiska narodowe i patriotyczne uczestniczyły tłumy. Funkcjonariusze policji obecni na miejscu przekazali PAP, że w zgromadzeniu uczestniczyło około 10 tysięcy osób. Zgromadzeni ruszyli ze Starego Rynku i pokonali trasę do parku Glazja, gdzie doszło do zbrodni. Zgromadzenie odbywało się w milczeniu i było chwilą wspólnej zadumy i pamięci oraz gestem wsparcia dla rodziny i bliskich Klaudii K.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu w relacji bp. Ignacego Deca

2025-07-07 15:27

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

rok jubileuszowy

pielgrzymka do Rzymu

ks. Andrzej Adamiak

Bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

Bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

W refleksji po czerwcowej pielgrzymce do Rzymu (23–30 czerwca) bp senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec dzieli się z Czytelnikami „Niedzieli Świdnickiej” duchowymi przeżyciami i spostrzeżeniami związanymi z trwającym Rokiem Jubileuszowym.

Naszą refleksję o diecezjalnej pielgrzymce do Rzymu rozpocznijmy od przypomnienia, że papież Franciszek ogłosił rok 2025 Rokiem Jubileuszowym, czyli Rokiem Świętym. Ogłoszenia tego dokonał bullą papieską Spes non confundit, „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5), z dnia 9 maja 2024 r. – w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Zgodnie z wiekową tradycją, papieże ogłaszają lata jubileuszowe co dwadzieścia pięć lat. Starsi pamiętają, że 25 lat temu obchodzony był w Kościele powszechnym Jubileusz Roku 2000. Warto przypomnieć, że podczas tego jubileuszu św. Jan Paweł II przyjmował pielgrzymki z całego świata. Zwykle przybywały w nich grupy społeczne: biskupi, kapłani, klerycy, siostry zakonne, małżonkowie, młodzież, chorzy, rolnicy, przemysłowcy, nauczyciele akademiccy, pracownicy służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, służby mundurowe i inne grupy społeczne – ludzie różnych zawodów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję