Reklama

W hołdzie Błogosławionemu

Dzień dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki odbył się w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jan Biedroń - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W części dyskusyjno-wspomnieniowej refleksjami dzielili się aktorka Katarzyna Łaniewska, ks. Jan Sochoń, historyk Jan Żaryn i red. Wojciech Sumliński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedni na Placu Józefa Piłsudskiego, inni w domach przeżywaliśmy uroczystość beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Wielki to był dzień dla naszego narodu. Dziękowaliśmy Bogu za wielkiego kapłana, który zaświadczył życiem o swojej niepojętej miłości do Chrystusa i ojczyzny. A dziś w naszej świątyni, w naszej małej ojczyźnie, pragniemy dziękować za to, że ks. Jerzy został włączony w poczet błogosławionych. Chcemy pogłębić naszą wiarę i jeszcze głębiej rozpoznać rolę, jaką każdy ma do spełnienia - mówił proboszcz, ks. Edward Madej.
W homilii ks. Jan Biedroń przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko pociągał swoją gorliwością duszpasterską wszystkich, którzy stanęli na drodze jego życia. Nawiązał do troski kapłana o ludzi chorych, biednych, krzywdzonych i poniżanych, mówił też o pamiętnych Mszach św., które sprawował w intencji ojczyzny. Podkreślił, iż słów ks. Popiełuszki, wypowiadanych z wielką mocą, słuchało coraz więcej ludzi.
- Dotykał problemów bardzo bolesnych, dotyczących godności człowieka i łamania sumień - akcentował Ksiądz Rektor. - Jednocześnie zachęcał do spokoju i tego, co dziś czytamy na afiszach i plakatach: Zło dobrem zwyciężaj. Z tego powodu został postawiony na cenzurowanym przez niebezpieczny system komunistyczny, a następnie uprowadzony i zamordowany. Jego śmierć zmotywowała robotników i ludzi młodych do modlitwy o jego rychłą beatyfikację. Ta modlitwa ukazywała nie tylko tę piękną postać, ale i potrzeby polskiego narodu.
Wielce interesującą okazała się dyskusja panelowa, poprowadzona przez dr Wiesławę Sajdek z WZNoS KUL w Stalowej Woli. W trakcie wymiany zdań ks. Jan Sochoń zauważył, że na życie ks. Jerzego Popiełuszki rzutowały cztery wyznaczniki: ziemia podlaska, dom rodzinny, kultura przykościelna i spotkania z ludźmi. - Odwaga i hart ducha ks. Jerzego były większe, niż to się wielu mogło wydawać. On, zanim został zamordowany, przeszedł większe męki. Był osaczany, zaciskała się na nim pętla Służby Bezpieczeństwa - podkreślił kapłan. Dodał, iż w trakcie procesu beatyfikacyjnego odbył rozmowę z zabójcami ks. Popiełuszki. Grzegorz Piotrowski powiedział wówczas, że ks. Jerzy wykazał się heroizmem. Ks. Sochoń przytoczył też słowa dzisiejszego błogosławionego, które ten wypowiedział do niego dwa miesiące przed śmiercią: Boję się i to bardzo, ale swojego życia nie zmienię.
O tym, iż ks. Jerzy Popiełuszko był wzorem męstwa i trzymania się prawdy, mówił historyk Jan Żaryn. Natomiast red. Wojciech Sumliński podzielił się swoimi wątpliwościami odnośnie do postawy kierowcy - Waldemara Chrostowskiego. Jak wiadomo, Chrostowski wytoczył dziennikarzowi proces za postawione pytania. Ponadto ciekawymi spostrzeżeniami podzieliła się aktorka Katarzyna Łaniewska. Zaznaczyła, że Msze św., które sprawował ks. Jerzy, były kawałkiem wolnej Polski. Ponadto wyświetlony został film „Popiełuszko... wolność jest w nas”.
Uroczystość dziękczynna miała bogatą oprawę artystyczną, zapewnioną przez chór „Solidarność”, chór konkatedralny i Monikę Rapę. Także Katarzyna Łaniewska recytowała poezję patriotyczno-religijną. Podkreślić należy organizacyjny trud parafii konkatedralnej, „Solidarności” HSWA SA i Regionu Ziemia Sandomierska, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej oraz stalowowolskiego rodaka ks. Mateusza Kusztyba. Honorowy patronat nad uroczystościami sprawował bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz sandomierski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góra Igliczna. Najświętsza Maryja Panna - Przyczyna naszej radości

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

góra Igliczna

Matka Boża Śnieżna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

W malowniczym zakątku południowo – zachodniej Polski, w Sudetach, na terenie diecezji świdnickiej, pod samym szczytem Góry Iglicznej, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Góry Bystrzyckie, Orlickie, a w oddali również na Stołowe i Sowie oraz wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Dzieje Sanktuarium sięgają czasów, kiedy to Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do austriackiego sanktuarium Matki Bożej w Mariazell. W 1742 roku, w wyniku działań wojennych hrabstwo kłodzkie przechodzi pod panowanie Prus. Dla ówczesnych mieszkańców tego regionu Kotliny Kłodzkiej pojawiają się trudności z przekroczeniem granicy austriacko – pruskiej, celem pielgrzymowania do sanktuarium w Mariazell. Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, miejscowości u podnóża Góry Iglicznej, Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł jako pamiątkę, wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z alpejskiego sanktuarium. Za zgodą swojego brata, mężczyzna mieścił figurę na stoku Góry Iglicznej, gdzie znajdowało się ich pole. Nikt wtedy nie myślał o budowie sanktuarium. Ustawiona pod konarem rozłożystego buka figurka, miała jedynie przypominać austriackie sanktuarium w Mariazell.
CZYTAJ DALEJ

Do pracy wśród Polonii wyjedzie w tym roku dziewięciu księży z naszego kraju

2025-06-20 21:32

[ TEMATY ]

emigracja

Polonia

Karol Porwich/Niedziela

Do pracy wśród Polonii wyjedzie w tym roku dziewięciu księży z Polski. Udadzą się do Anglii, Irlandii, Niemiec oraz Norwegii. W dniach 23-24 czerwca wezmą udział w kursie propedeutycznym. Spotkaniu będzie przewodniczyć bp Robert Chrząszcz, nowy delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Kurs organizowany jest dla księży diecezjalnych i zakonnych, którzy w bieżącym roku podejmą posługę duszpasterską poza granicami Polski w duszpasterstwie polskojęzycznym. W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy zapoznają się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju posłudze.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o walce z nadużyciami w Kościele i wolnym dziennikarstwie

2025-06-21 10:28

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Ochrona przed wykorzystywaniem to nie jakaś strategia duszpasterska, lecz samo serce Ewangelii. W Kościele jak najszybciej musi się zakorzenić kultura, która nie godzi się na nadużycia w jakiejkolwiek postaci - napisał Leon XIV. Podkreślił też zasadniczą rolę dziennikarzy, którzy ujawniają nadużycia. Wyciszanie dziennikarzy osłabia demokratyczną duszę kraju - podkreślił Papież.

Ojciec Święty napisał o tym w przesłaniu do twórców spektaklu teatralnego „Proyecto Ugaz”, który jest wystawiany w Teatrze Plaza w Limie. Został on poświęcony peruwiańskiej dziennikarce Paoli Ugaz, która doprowadziła do ujawnienia nadużyć w zlikwidowanym przez papieża Franciszka potężnym ruchu kościelnym Sodalicio de Vida Cristiana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję