Reklama

11-12 czerwca zasmakuj kulturowego i przyrodniczego kolorytu województwa podlaskiego

Odkryj piękno Podlasia - przyjedź na Święto Młodych Tej Ziemi

Niedziela podlaska 21/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stolica Polski. Gwarna, duszna, tłumna. Zdaje się, że to tu właśnie bije źródło życia towarzyskiego. Warszawa to miasto festiwali, koncertów, happeningów i tak modnych ostatnio eventów - spektakularnych, ulicznych akcji. Jak grzyby po deszczu powstają sceny teatralne, kawiarenki, miejsca spotkań artystów. Nic więc dziwnego, że stolica przyciąga młodzież z całej Polski. A zaledwie ponad 100 km dalej rozlega się zupełnie inna kraina. Tu czas się zatrzymał, ludzie żyją niespiesznie, zgodnie z naturalnym rytmem przyrody. Ta bajkowa kraina to geograficzny środek Europy (północno-wschodnia część naszego kraju) - Podlasie, a w nim Drohiczyn. Położony na wysokim brzegu rzeki Bug, prastary gród rozłożony na Górze Zamkowej. Kiedyś miejsce koronacji króla, jedno z czterech miast koronacyjnych w Polsce, dzisiaj jest oazą spokoju i miejscem idealnym dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury, ciszę i piękne widoki. Zabytki Drohiczyna i piękno jego krajobrazów nadają mu niepowtarzalny urok, utrwalony w literaturze i filmie (m.in. „Nad Niemnem”).

Poznaj Podlasie

Podlasie od wieków jest zamieszkiwane przez różne narodowości i wyznawców wielu religii. Wystarczy odwiedzić Kruszyniany i Bohoniki - pozostałości osadnictwa tatarskiego, by wejść do środka prawdziwej tatarskiej jurty. Wystarczy odwiedzić Świętą Górę Grabarkę, monaster męski w Jabłecznej i Supraślu, by zwiedzić najbardziej czczone miejsca kultu prawosławnego. Do dziś można tu znaleźć stare kościoły, cmentarze, ruiny świątyń, przydrożne kapliczki - ślady katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu, a nawet islamu. To właśnie bujna przyroda oraz bogactwo wielu kultur, religii i tradycji stanowią wyróżniki województwa podlaskiego, które z roku na rok odzyskuje dawną świetność. Podlasie zamieszkują ludzie świadomi swoich korzeni i historii regionu. Wiedzą, że to tu właśnie najlepiej odbywać pełne uroku wędrówki piesze, przejażdżki rowerowe i konne. Wystarczy wspomnieć o tętnie pierwotnego lasu, jakim jest Puszcza Białowieska, o szumie nieujarzmionych rzek Bugu, Biebrzy i Narwi, o „polskiej Amazonii” - ojczyźnie bobra i łosia, żeby zakochać się w Podlasiu. Symbioza cywilizacji i przyrody, czystość środowiska i walory turystyczne to cechy wyróżniające województwo podlaskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zasmakuj kolorytu Drohiczyna

Podlasie to region o niezwykle bogatej historii i równie interesującej teraźniejszości. Prężnie rozwijające się ośrodki kultury, muzea, sale koncertowe, szkoły, kawiarnie mają bardzo wiele do zaoferowania turystom i gościom odwiedzającym te tereny. W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej organizuje pierwszą edycję letniego festiwalu edukacyjno-muzycznego dla młodzieży - Święto Młodych Tej Ziemi. To ogólnopolskie spotkanie ludzi młodych duchem na błoniach drohiczyńskich, pod Kopcem Pamięci Podlasia, w malowniczo położonym nad Bugiem Drohiczynie, w dniach 11-12 czerwca. Święto Młodych Tej Ziemi zawiera w sobie festiwal ekologiczny z debatą Jana Pospieszalskiego i koncert galowy laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej
Święto Młodych Tej Ziemi to największy letni festiwal edukacyjno-muzyczny we wschodniej części kraju. Organizowany jest z myślą o ludziach młodych: młodzieży szkolnej, ich rodzicach i nauczycielach, młodzieży zrzeszonej w ruchach, organizacjach, klubach, stowarzyszeniach i fundacjach, harcerzach, ministrantach, słowem - młodych żyjących zgodnie z chrześcijańskimi wartościami, a także o tych wszystkich, którzy dopiero poszukują oblicza miłosiernego Boga, i tych, którzy pragną poznać nowych ludzi i wartościowo spędzić czerwcowy czas. Jego nazwa to nawiązanie do słów Papieża Jana Pawła II („Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”) - wybitnego autorytetu moralnego, który właśnie w młodych ludziach dostrzegał ogromny potencjał. Siła moralna towarzysząca Janowi Pawłowi II i jego idee jednoczą młodzież na całym świecie, a dorosłych integrują w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży.
Wszystkie działania i imprezy towarzyszące Święcie Młodych Tej Ziemi są skierowane do dzieci i młodzieży wraz z opiekunami, a mają na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej, ekologicznej i patriotycznej oraz propagowanie edukacyjnej roli wspólnot kościelnych. Organizacja Święta Młodych Tej Ziemi, oprócz wartościowego spotkania młodzieży i promocji wartości przez muzykę, ma także na celu: pomoc w rozwijaniu artystycznych pasji i talentów, edukację pozaszkolną z dziedziny edukacji ekologicznej, promowanie piękna polskiej przyrody i krajobrazu poprzez prezentację fotografii wyróżnionych w konkursie „Poprzez film i fotografię poznaję przyrodę” i wystawy ekologiczne, promowanie świadomości ekologicznej oraz idei integracji, solidarności i wspólnego działania, ważnych w rozwoju młodego pokolenia. Będą miały miejsce również prezentacja osiągnięć wyróżniających się podmiotów muzycznych (zespołów, chórów i solistów) oraz promowanie aktywnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze i sztuce jako właściwej formie samorealizacji.
Święto Młodych Tej Ziemi to wielkie przedsięwzięcie, w programie którego każdy znajdzie coś dla siebie.

Reklama

Debata i festiwal ekologiczny

Debata stanowiąca estradową wersję widowiska telewizyjnego „Warto rozmawiać” będzie prowadzona przez Jana Pospieszalskiego - publicystę i muzyka. W programie debaty znajdą się trzy panele dyskusyjne, poświecone problematyce ekologii człowieka. Gośćmi specjalnymi będą Przemysław Babiarz (dziennikarz sportowy TVP1) i psycholog Szymon Grzelak (autor „Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży”).
Podczas festiwalu ekologicznego odbędą się warsztaty i zajęcia edukacyjne z ekologii nt.: „Pomagamy dziuplakom”, „Szukaj zysku w odzysku”, „Co to jest i gdzie leży … Natura 2000”, „Film i fotografia przyrodnicza” i „Na szkle malowane” i in. Udział w warsztatach jest bezpłatny, nieprzymusowy i adresowany do wszystkich uczestników Święta Młodych Tej Ziemi. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie czyste miasteczko z wieloma atrakcjami, m.in.: wystawami przyrodniczymi, warsztatami edukacyjnymi, konkursami o tematyce ekologii, loterią fantową, stoiskami pokazowymi lokalnych wytwórców produktów ekologicznych, pokazem mody ekologicznej (ubiory i biżuteria wykonane z materiałów odpadowych - papieru, plastiku, folii). Punktem specjalnym Święta Młodych Tej Ziemi będzie selektywna zbiórka surowców nadających się do recyklingu - makulatury, plastiku, szkła i aluminium.

Reklama

Koncert galowy laureatów XVII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”

„Krzyż - moja wolność” - to hasło, które przyświeca tegorocznemu XVII Festiwalowi Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2010. Każda edycja festiwalu skupia dzieci i młodzież chcące propagować swoim śpiewem wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Festiwal jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym od 17 lat i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę młodych ludzi. W wydarzeniu tym ważne miejsce zajmują osoby niepełnosprawne, które co roku z radością włączają się w „śpiewanie Panu”. Tegoroczne zmagania festiwalowe miały miejsce w 7 miejscowościach diecezji drohiczyńskiej: Hajnówce, Brańsku, Sokołowie Podlaskim, Sterdyni, Siemiatyczach, Węgrowie i Łochowie. Przesłuchania te wyłoniły uczestników majowego finału w Bielsku Podlaskim, a jego laureaci zaprezentują swój talent podczas koncertu galowego w Drohiczynie podczas Święta Młodych Tej Ziemi. Młodzi artyści mają szansę nie tylko wystąpić na scenie, ale także wziąć udział w profesjonalnym nagraniu płyty i koncercie na żywo przy akompaniamencie znanej orkiestry Big Warsaw Band.

Muzyka

Uczestnikom Święta Młodych Tej Ziemi towarzyszyć będzie muzyka polskich zespołów zrzeszonych w projekcie muzyczno-ewangelizacyjnym „Nie śpijcie! Nie!”.
Celem koncertów organizowanych w ramach projektu „Nie Śpijcie! Nie!” jest integrowanie różnych środowisk młodzieżowych. Projekt gromadzi ludzi dobrej woli wokół idei solidarności, pomocy bliźnim i trzeźwości. Impreza ta ma na celu rozpowszechnianie muzyki chrześcijańskiej granej przez twórców amatorskich i profesjonalnych jako formy tworzenia szlachetnych relacji międzyludzkich w rodzinie. Podczas Święta Młodych Tej Ziemi, 12 czerwca w Drohiczynie wystąpią m.in. „MDL, czyli Mokobody Dla Lwów”, muzycy „Strony B” i „Porozumienia”.
Zaangażowanie wielu tysięcy młodych ludzi, powiększająca się liczba uczestników festiwalu i zapotrzebowanie na wartościowe koncerty we wschodniej części kraju są najlepszym dowodem na zasadność podejmowania tego typu inicjatywy. Udział w Święcie zapowiedziało bowiem kilka tysięcy młodych osób z całej Polski! Tym serdeczniej zapraszamy przedstawicieli wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, firm i instytucji, szkół, młodzież wraz z wychowawcami. Nie czekaj, zgłoś swój przyjazd (najlepiej na e-mail: koordynator@mlodzitejziemi.pl). Każdy uczestnik drohiczyńskiego festiwalu otrzyma „krzyż jedności” - wspólnie zadbajmy o to, aby wszyscy wyjechali z pamiątkowym krzyżem w dłoni. Razem łączymy nasze idee!

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

Od dziecka chodziliśmy z rodzicami do muzeów, na wernisaże i wieczory literackie, do kina i teatru. Nie wiem, kiedy to się wydarzyło, ale mama stała się moją najbliższą przyjaciółką. I tak zostało do dziś. Zawsze pomagała mi w spełnianiu marzeń, miała dla mnie czas i cierpliwość, motywowała, żebym wszystko próbowała zrobić sama. Pokonywanie trudności dawało mi poczucie, że jeśli podejmę jakieś wyzwanie, to na pewno mu podołam. Mama prowadziła mnie na wszystkie zajęcia, które sobie wymarzyłam. Nigdy na mnie nie krzyczała, nigdy mnie nie uderzyła. Starała się mnie wychować, pokazując konsekwencje błędnych zachowań. Nie okłamywałam mamy, bo mówiła, że ma do mnie zaufanie...

CZYTAJ DALEJ

Ks. Markiewicz wciąż aktualny - konferencja naukowa w Jarosławiu

2024-05-27 10:39

PANS Jarosław

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

W murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa na temat „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”.

W III edycji konferencji zaproszeni goście pochylali się nad aktualnością pedagogicznego przesłania patrona uczelni – bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowie wprowadzenia rektor uczelni prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman wskazał, że dla każdego studenta tej uczelni patronat tak wielkiego człowieka zobowiązuje, nie tylko do tego, aby poznać jego życiorys, ale także kierować się jego nauką w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję