Reklama

Różańcowa droga w Siekierkach

24 kwietnia br. na zawsze zapisze kolejną, nową, ważną chwilę w historii sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. To już ponad 25-letnie funkcjonujące miejsce uwielbiania Maryi za dar pokoju i równocześnie za łaskę życia szeroko rozumianego przeżyło podniosłe uroczystości ustanowienia, otwarcia i poświęcenia, a także przemodlenia nowej Drogi Różańcowej wiodącej od sanktuarium aż po wojskowy cmentarz w Łysogórkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomnijmy tylko, że ustanowione 1 lipca 1984 r. przez śp. abp. Kazimierza Majdańskiego sanktuarium nawiązywać miało najpierw do dramatycznych wydarzeń z końca II wojny światowej, kiedy to w kwietniu 1945 r. forsowano tu z wielkim rozlewem polskiej, żołnierskiej krwi Odrę w drodze na Berlin. Ta majestatyczna rzeka pochłonęła wówczas ok. 8 tys. ofiar tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski. Jednocześnie zaś u fundamentu najgłębszej natury wypełniania swej misji sanktuarium to miało stanowić memento wobec dramatu wojny i zarazem stać się miejscem nieustannej modlitwy zanoszonej do Boga i Matki Najświętszej o to, by już „brat nigdy nie zabijał brata”. Abp K. Majdański - wielki orędownik szacunku dla ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci bardzo pragnął, by to właśnie w Siekierkach modlić się o ten bezcenny dar Boga ofiarowany każdemu człowiekowi. Ta modlitwa od 25 lat z wielką pokorą przedstawiana jest u stóp Maryi, tak głęboko prezentowanej w charyzmacie swej świętości w obrazie królującym w kościele sanktuaryjnym. Przybywający tutaj pielgrzymi uczą się w tym tchnącym historią narodu i maryjnym przesłaniem miejscu, wartości najwyższych - umiłowania Ojczyzny i troski o to, aby każde ludzkie życie było otoczone miłością i odpowiedzialnością. Długa już historia istnienia sanktuarium dowodzi o tym, że ta modlitwa owocuje. Kolejne podejmowane inicjatywy sprawiają także że Siekierki stają się miejscem szczególnym dla całokształtu życia duchowego, ale i patriotycznego archidiecezji.
1 września ub. roku w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas całonocnego czuwania przed obrazem Maryi o godz. 4.45 w chwili rozpoczęcia działań wojennych abp Andrzej Dzięga poświęcił Dzwon Pokoju, symbol miłości i pojednania, znak przebaczenia i łączności w budowaniu trwałego, niezniszczalnego pokoju. Od tej pory dwa razy w roku dzwon ten będzie bił tyle razy, ile obchodzić będziemy kolejne rocznice wybuchu i zakończenia wojny. W sobotę 24 kwietnia jego donośny dźwięk rozległ się 65 razy, a 1 września ponownie zabije tym razem już 71 razy.
Uroczystości w Siekierkach rozpoczęły się przed sanktuarium, gdzie Metropolita Szczecińsko-Kamieński dokonał poświęcenia brzozowego krzyża, będącego symbolem łączności z tymi, którzy oddali życie w Katyniu 70 lat temu, a także jako hołd ofiarom tragedii spod Smoleńska. Stojący tuż obok wejścia do sanktuarium, surowy krzyż odtąd wszystkim przypominać będzie o gehennie elity naszego narodu poniesionej w 1940 r. i o bolesnej starcie najważniejszych osobistości Polski, pragnących modlitwą uczcić dramatyczne wydarzenia z Katynia i Ostaszkowa. Następnie w gronie kilkunastu księży (a wśród nich pierwszych proboszczów Siekierek - ks. kan. Januarego Żelawskiego i ks. kan. Jana Kazieczki) oraz licznie zebranych pielgrzymów Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia pierwszej z dwudziestu stacji nowej Drogi Różańcowej. Jest to kolejna ważna inicjatywa, która wpisuje się w ubogacanie siekierkowskiego sanktuarium w bogaty dar różnorodnej formy modlitwy dla przybywających tu pielgrzymów. Istniejąca dotąd Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej od tej chwili zyskała nowe miejsce medytacji, modlitwy, skupienia i rozważania najistotniejszych prawd dotyczących zbawienia człowieka. Licząca blisko 4 km droga wśród malowniczego lasu usłana została co mniej więcej 200 m, 20 kapliczkami zapraszającymi do rozważania kolejnych tajemnic różańcowych we wszystkich 4 częściach: radosnej, światła, bolesnej i chwalebnej. Drogę tę w sobotę przebyli zgromadzeni w Siekierkach uczestnicy spotkania, a poszczególne kapliczki święcili kapłani naszej archidiecezji oraz kapelani wojskowi w tym także obrządku wschodniego. Pomiędzy kolejnymi stacjami tej Drogi Różańcowej rozważano tajemnice różańca, nawiązując stosownie do dokonywanych poświęceń. Inicjatywa stworzenia te drogi jest dziełem abp. Andrzeja Dzięgi oraz kustosza sanktuarium ks. Bogdana Przybysza, który z wielkim poświęceniem zrealizował materialnie powstanie całego szlaku różańcowego przy wsparciu władz samorządowych gminy Cedynia oraz także pomocy strażaków - ochotników. Jest już także w fazie koncepcji projekt stworzenia kolejnej drogi, która najprawdopodobniej zostanie poświęcona we wrześniu, a upamiętniać będzie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Brygida z Kildare. To ona prosiła w modlitwie, żeby została zabrana jej uroda

[ TEMATY ]

wspomnienie

patron dnia

pl.wikipedia.org

Święta Brygida z Kildare

Święta Brygida z Kildare

Brygida z Kildare urodziła się 453 r. w Faughart  niedaleko Dundalk. Jej ojciec był poganinem, a matka chrześcijanką.

Brygida była od dzieciństwa bardzo wrażliwa na krzywdę i ubóstwo. Pomagała wszystkim, a zwłaszcza żebrakom. Gdy ojciec chciał ją wydać za mąż, udała się do biskupa i złożyła śluby dziewictwa. Legenda głosiła, że Brygida prosiła w modlitwie, żeby została zabrana jej uroda, która ściągała konkurentów do jej ręki i została jej zwrócona dopiero po złożeniu ślubów. Założyła nad rzeką Lifey w Kildare pierwszy klasztor dla mniszek. Zmarła 1 lutego 532 r. Jest wraz ze św. Patrykiem patronką Irlandii.
CZYTAJ DALEJ

W błogosławieństwach jest ukryte szczególne piękno

2026-01-27 09:28

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Osiem błogosławieństw jest niczym przepiękny wschód słońca po wielu chmurnych, deszczowych, mglistych dniach.

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:
CZYTAJ DALEJ

Papież: Jezus rozjaśnia sens historii

2026-02-01 12:16

[ TEMATY ]

Jezus

Papież Leon XIV

rozjaśnia sens

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

O tym, że „Bóg daje nadzieję przede wszystkim tym, których świat odrzuca jako beznadziejnych” mówił Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Rozważając niedzielą Ewangelię, Ojciec Święty wskazał, iż Syn Boży „patrzy na świat realizmem miłości”.

Nawiązując do Ewangelii Błogosławieństw (Mt 5, 1-12), Leon XIV powiedział, że
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję