Reklama

Kościół

Tegoroczne białostockie pielgrzymki na Jasną Górę i do Ostrej Bramy

Co roku tysiące pielgrzymów Archidiecezji Białostockiej pieszo pokonuje setki kilometrów, by dotrzeć do Częstochowy, Wilna, czy lokalnych sanktuariów. W tym roku jednak pielgrzymek w dotychczasowej formie nie będzie z powodu epidemii. Pielgrzymi nie rezygnują jednak całkowicie, zamieniając trud pieszej wędrówki na „pielgrzymowanie duchowe” oraz docierając do sanktuariów maryjnych środkami transportu na jeden dzień.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Waldemar Kucharczyk

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od wielu lat wyruszała z Białegostoku 30 lipca. Decyzją abp. Tadeusza Wojdy w tym roku z powodu pandemii została odwołana. Jak podkreśla kierownik pielgrzymki, ks. Marcin Kuczyński, „w tym roku wielkim skarbem białostockiej pielgrzymki są pielgrzymi duchowi. Serdecznie dziękuję za taką formę uczestnictwa i dar modlitwy. Zachęcam do uczestnictwa w pielgrzymce poprzez odmawianie modlitwy duchowego pielgrzyma, która jest będzie zamieszczona na stronie internetowej pielgrzymki” - mówi.

Aby jednak podtrzymać tradycję pielgrzymowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi, organizowany jest wyjazd autokarowy do Częstochowy (na Przeprośną Górkę) w dniu 12 sierpnia, skąd pielgrzymi przejdą pieszo na Jasną Górę ok.10 km.

Wejście pielgrzymów do sanktuarium przewidziane jest na godz. 16.00, gdzie powitają ich Ojcowie Paulini. Po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu, jak co roku, o godz. 20.00 Mszy św. zakończonej Apelem Jasnogórskim będzie przewodniczył abp. Tadeusz Wojda.

Zapisy prowadzone będą do dnia 30 lipca pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Informacje szczegółowe na stronie internetowej Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Podziel się cytatem

Reklama

„Totus Tuus” to słowa św. Jana Pawła II nawiązujące do 100-lecia jego urodzin będące hasłem 28. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok-Grodno-Wilno. „Jako organizatorzy pragniemy, aby pielgrzymka odbyła się, choćby w bardzo symbolicznej postaci. W związku z tym przez 3 dni, na terenie Litwy, do Ostrej Bramy będzie pielgrzymować tylko obsługa pielgrzymki w liczbie ok. 20 osób” – mówi ks. kierownik Łukasz Żuk.

„W trosce o bezpieczeństwo nie tylko uczestników pielgrzymki, lecz także mieszkańców terenów, które odwiedzamy, proponujemy w tym roku nieco inną formę pielgrzymowania - serdecznie zapraszamy i zachęcamy do pielgrzymowania duchowego” – dodaje.

Pielgrzymka ma już swoją tradycję i na trwałe wpisała się w życie Kościoła białostockiego. W tym roku, wyjątkowo, pątnicy wyruszą 22 sierpnia spod granicy litewsko-białoruskiej, z Ejszyszek. Do pokonania będą mieć ok. 90 km. Do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej dotrą 24 sierpnia, gdzie przywita ich abp Tadeusz Wojda.

Również 24 sierpnia z Białegostoku do Wilna wyruszy autokar, który zabierze chętnych pielgrzymów na Mszę św., która co roku jest tam odprawiana o godz.16.00. Powrót pielgrzymów do Białegostoku przewidziany jest tego samego dnia po tradycyjnym wieczornym Apelu.

Zapisy odbywają się tylko drogą mailową do dnia 1 sierpnia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jak podkreśla ks. kierownik, "choć forma pielgrzymowania jest inna, to treści zostają te same. Codziennie na stronie internetowej będą zamieszczane konferencje przygotowane przez ks. Karola Godlewskiego, jak również propozycje modlitwy i zdjęcia z nawiedzanych miejsc".

Reklama

„Kto wie, może duchowe owoce tej pielgrzymki - odbywającej się bez hałasu i tłumu - okażą się większe, niż w poprzednich latach. Może te dni modlitwy w drodze okażą się tym bardziej cenne dla spotykanych po drodze osób, ale przede wszystkim nas samych. Może pomogą nam jeszcze bardziej zaufać Bogu” – zauważa ks. Łukasz.

Co roku w pielgrzymce do Wilna uczestniczą setki wiernych. To całe rodziny, grupy przyjaciół czy indywidualni pątnicy nie tylko z archidiecezji białostockiej, ale także z innych części Polski i zza granicy. „Będziemy modlić się w intencjach duchowych pielgrzymów oraz relacjonować swoją drogę. Będziemy również zawierzać w sposób szczególny nasz kraj Matce Bożej, z nadzieją, że za rok będziemy mogli wyruszyć w drogę bez obaw i żadnych ograniczeń” - dodaje ks. kierownik.

Informacje o pielgrzymce na stronie Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna.

2020-07-21 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedzielne” wyprawy

Niedziela sandomierska 24/2015, str. 7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adam Stachoiwcz

Pamiątkowe zdjęcie z widokiem na bazylikę w Lourdes

Pamiątkowe zdjęcie z widokiem na bazylikę w Lourdes

Podczas tegorocznej pielgrzymki Czytelników tygodnika „Niedziela” po sanktuariach Europy pątnicy, oprócz własnych intencji, polecali Bogu Ojczyznę oraz sprawę powołań do służby Bogu. Świętowaliśmy jubileusze kapłańskich świeceń, odwiedzaliśmy miejscowości rodzinne oraz miejsca posługi kapłańskiej m.in. św.: Jana Bosko w Turynie, św. Ignacego Loyoli w Azpeti czy św. Jana Marii Vianney’a w Ars. O nowe i liczne powołania wołaliśmy również w Markl Am Inn, rodzinnej miejscowości papieża Benedykta XVI oraz najbliższym sanktuarium w Altotting.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję