Reklama

Sesja naukowa „Arcybiskup prof. dr hab. Kazimierz Majdański, obrońca życia i mąż stanu”

Dany tej ziemi, która została mu przeznaczona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu św. Kazimierza - 4 marca br. przywołano pamięć Honorowego Obywatela Szczecina abp. Kazimierza Majdańskiego, który otrzymał ten tytuł w 1996 r. jako pierwszy w III Rzeczypospolitej. Dzień obfitował w wydarzenia, które przybliżały dokonania i postać drugiego ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pełnił on pasterską posługę po bp. Jerzym Strobie przez 13 lat, od 1979 do 1992 r., do czasu ustanowienia metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Powstały przed kilkoma miesiącami Krąg skupił osoby znające Księdza Arcybiskupa i z nim współpracujące. Postawiły one sobie za zadanie poddać analizie dokonania abp. Majdańskiego, upamiętnić dzieła jego życia oraz upowszechnić je w szerszych kręgach społeczeństwa. Krąg ukonstytuował się po rozmowach z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Do inicjatorów powołania Kręgu należą: pierwszy demokratycznie wybrany rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Tadeusz Wierzbicki oraz prof. Kazimierz Kozłowski. Redakcję „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem” reprezentuje ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman. Grono zaplanowało szereg działań, z których pierwszym była sesja naukowa zorganizowana 4 marca br.

Sesja naukowa

Sesja została zorganizowana w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecina. Wzięli w niej udział naukowcy świeccy i duchowni z Wydziałów Humanistycznego i Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Z racji ograniczenia czasu ich wystąpień zmuszeni byli często jedynie skrótowo zasygnalizować problemy. Wiele poruszanych zagadnień wymaga bardziej szczegółowych badań. W tym duchu wypowiadał się też prof. Kazimierz Kozłowski, który przekonywał, że takie spotkania powinny znaleźć swoją kontynuację w podobnym terminie w kolejnych latach, a wówczas myśli i dzieła abp. Majdańskiego zostaną poddane dogłębnej analizie. Nie sposób w tej relacji z konferencji omówić bogactwa faktów z działalności abp. Majdańskiego, które przekazali prelegenci. Wszystkie znajdą rozwinięcie w tekstach przygotowywanej do druku publikacji, która wkrótce się ukaże. Przybyłych na konferencję uczestników i naukowców powitał przewodniczący Rady Miasta Szczecin dr Bazylii Baran, on też ją otworzył. Przemawiający na rozpoczęcie obrad abp Andrzej Dzięga wyraził swoją wdzięczność ludziom podejmującym refleksję nad świadectwem życia abp. K. Majdańskiego, chcącym je podtrzymywać, odczytującym na nowo tę postać i na nowo wprowadzającym ją w naszą codzienność. Zabierający po nim głos prezydent Szczecina Piotr Krzystek zauważył, że abp Majdański, uczestnik wydarzeń sierpniowych 1980 r., w latach 80. wspierał opozycję demokratyczną w mieście i mądrą radą kierował jej działania na właściwe tory. Jego też zasługą było zaproszenie Jana Pawła II do Szczecina 11 czerwca 1987 r., doprowadzenie do powstania seminarium duchownego kształcącego księży dla tej ziemi. Rektor US prof. zw. dr hab. Waldemar Tarczyński podkreślał zasługi w powstaniu i rozbudowie uniwersytetu oraz rozpoczęcie prac, które w dalszej perspektywie zaowocowały otwarciem Wydziału Teologicznego. Prof. Tadeusz Wierzbicki wspominał działania Arcybiskupa podjęte na różnych szczeblach władzy państwowej, by rozwiązać skrajną nędzę lokalową nowo otwartego uniwersytetu. Pozyskanie dużych kompleksów byłych koszar dało możliwość przyjęcia tysięcy nowych studentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla dobra rodziny i nauki

Po tych głosach wprowadzających rozpoczęła się pierwsza część referatowa. Zarówno tę, jak i następną część poprowadzili prof. US dr hab. Barbara Kromolicka i ks. prof. US dr hab. Zdzisław Kroplewski. Zarys biograficzny abp. Majdańskiego przedstawił ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman. Ks. dr Krzysztof Wolski mówił o powołaniu Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny. Ks. prof. US dr hab. Andrzej Offmański przywołał słowa Jana Pawła II z 1987 r. z Jasnych Błoni, w których dziękował Pasterzowi diecezji za obronę życia i rodziny. Jego zasługą było stworzenie naukowych podstaw dla duszpasterstwa rodzin, opracowanie oryginalnego programu naukowo-dydaktycznego dla interdyscyplinarnego Instytutu Studiów nad Rodziną. Na forum Kościoła powszechnego przygotował Synod o Rodzinie w 1980 r. i został członkiem Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny. Prof. dr hab. Danuta Koźmian, mówiąc o tworzenie wydawnictw katolickich na Pomorzu Zachodnim, sięgnęła do wieloletnich doświadczeń redakcyjnych abp. Majdańskiego, który wcześniej przez 18 lat wydawał zasłużony periodyk „Ateneum Kapłańskie”. Szczeciński Kościół lokalny ubogacił dwutygodnikiem katolickim „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, i powołał do życia Wydawnictwo „Ottonianum”.

Reklama

Działalność społeczno-religijna

W tej części tematycznej wystąpiło trzech prelegentów. Prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski mówił o wielkich chrześcijańskich predyspozycjach Arcybiskupa do budowania pomostów między zwaśnionymi narodami, grupami etnicznymi i wyznaniowymi. Poruszył w tym kontekście jego relacje ze środowiskami żydowskim, niemieckimi, rosyjskimi. Najważniejszy był wkład Księdza Arcybiskupa w pojednanie polsko-niemieckie. Był w jego budowaniu bardzo konsekwentnym, a czynił to jako były więzień obozu w Dachau, jako ofiara eksperymentów pseudomedycznych, wyciągając przebaczającą rękę do swojego oprawcy. Ciekawe świadectwo złożył Przemysław Fenrych. Działalność społeczną abp. Majdańskiego obserwował jako zatrudniony w Kurii Biskupiej korespondent diecezjalny i redaktor pisma dla kapłanów „Prezbiterium”, działacz Szczecińskiego Klubu Katolików i NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem, Ksiądz Arcybiskup był ważnym punktem odniesienia dla strajkujących w 1980 r. Dzięki niemu działaniom antykomunistycznym nadawał wymiar chrześcijański. Wspominał jego opiekę nad internowanymi, Msze św. za Ojczyznę, tygodnie społeczne, otwartość na współpracę z katolikami świeckimi.
Zaakcentował jego dalekowzroczność, pokazując procesy demograficzne - wyludnianie się Ojczyzny i Europy, wówczas jeszcze dla wielu nieoczywiste. Ks. dr Robert Masalski omówił działania wzmacniające struktury administracyjne diecezji. Ksiądz Arcybiskup erygował siedemdziesiąt cztery parafie i jedenaście dekanatów, ustanowił dwa sanktuaria maryjne, Diecezjalny Dom Rekolekcyjny i Muzeum Diecezjalne. To umocnienie diecezji dało potem podstawę do utworzenia metropolii.

Reklama

Budowanie tożsamości

Trzecia część sesji miała formę dyskusyjnego panelu, który poprowadził ks. prof. Andrzej Offmański. W panelu przewidziano uczestnictwo ośmiu osób. Byli to ks. inf. dr Edmund Cybulski, prof. dr hab. Aleksander Walczak, prof. dr hab. Wenancjusz Domagała, prof. dr hab. Ireneusz Kojder, dr Bazylii Baran, senatorowie - dr Mieczysław Ustasiak i Edmund Bilicki. W odczytanej relacji bp. Stanisława Stefanka, bliskiego współpracownika Księdza Arcybiskupa, usłyszeliśmy o budowaniu tożsamości społeczeństwa zachodniopomorskiego na wartościach chrześcijańskich. Paneliści, reprezentujący różne profesje, złożyli osobiste świadectwa z kontaktów i współpracy ze zmarłym trzy lata temu Arcybiskupem.

Plac przykatedralny

Tego dnia upubliczniono uchwałę Rady Miasta Szczecin z 13 października 2008 r., którą plac przylegający od północy do katedry pw. św. Jakuba, ograniczony ulicami Grodzką, Staromiejską i św. Jakuba, otrzymał nazwę pl. Ks. abp. Kazimierza Majdańskiego. Poświęcenia miejskich tablic z nazwą placu dokonał abp Andrzej Dzięga, a odsłonili je prof. Tadeusz Wierzbicki i senator Edmund Bilicki.
Uroczystości zakończyła Msza św. w katedrze św. Jakuba. Abp Andrzej Dzięga dziękował Bogu za dar posługiwania abp. Kazimierza Majdańskiego i zawierzał jego wieczność Dobremu Bogu, prosząc, by za swoje prace i cierpienia miał wieczysty udział w radości nieba. Stwierdził, że ziemia zachodniopomorska „została mu przeznaczona. I wpisał w tę ziemię i w to miasto całego siebie” - jako wybitny kapłan, obrońca świętości życia i orędownik pokoju, myślący państwowotwórczo mąż stanu.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję