Reklama

Jasna Góra

Nie istnieje chrześcijaństwo bez Kościoła – Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Radio Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 21. Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do sanktuarium na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie modlitewne zwieńczyła dziś Msza św. na Szczycie, pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, delegata KEP ds. TV Trwam. Hasłem pielgrzymki były słowa "Mocni wiarą". W modlitwach pielgrzymi dziękowali Bogu za zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II oraz za miejsce dla TV TRWAM na cyfrowym multipleksie.

Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Przestrzegał przed błędnym myśleniem, że istnieje chrześcijaństwo bez Kościoła i „przed schizmą, która chce odebrać Kościołowi realny wpływ na życie wiernych”. - Błąd ten wielokrotnie powtarzany za prądami umysłowymi Zachodu brzmi: Chrystus tak, ale Kościół – nie. My w Polsce nie uczymy się takiej schizmy! – podkreślił metropolita częstochowski. Zaznaczył też, że to „Bóg jest Stwórcą, celem i sensem życia osobistego jak i publicznego, kościelnego jak i państwowego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do słuchaczy Radia Maryja, powiedział, że „Kościół broni prawa ludzi do rzetelnej informacji, podkreśla swoje prawo do głoszenia autentycznej prawdy Ewangelii”. - Cała koncepcja tego, czym w Kościele jest przekaz społeczny opiera się na świadomości, że Bóg objawiony w Chrystusie jest źródłem prawdy. Dlatego Kościół uważa za swój obowiązek bronić prawdy i wolności mediów, a także zdecydowanie i z odwagą przeciwstawiać się wszelkim formom monopolizacji i manipulowania – wyjaśnił przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Zaapelował do uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, by przyczyniali się do „tworzenia cywilizacji prawdy, która porządkuje wolność i przyczynia się do dojrzałości człowieka”.

– Do nas należy zadanie rozwijania apostolstwa prawdy. Musimy bardzo zdecydowanie przeciwstawić się takim przekonaniom i medialnym atakom, które prawdy wiary chrześcijańskiej i zobowiązania moralne z nich wynikające przedstawiają jako formę zniewolenia i nietolerancję wobec innych. Nie możemy dać się zagłuszyć kłamstwom. Zło nigdy nie było i nie jest życiową koniecznością – przekonywał kaznodzieja. Podkreślił też, że „kłamstwo nie jest żadną miara postępu”.

Reklama

– Nie możemy pozwolić na zniewolenie obrazami niemoralności, strzegąc programów nauczania i wychowania już w przedszkolach, w szkołach i na uniwersytetach – apelował abp Depo. Przywołał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze: „do was należy położyć zaporę demoralizacji”. Za Papieżem Polakiem przypominał, że kształt życia społecznego zależy od tego, „jaki będzie człowiek”. Zaapelował też o „odwagę przeciwstawiania się największej pokusie naszych czasów – budowania świata bez Boga”.

Według metropolity częstochowskiego, Rodzina Radia Maryja jest wspólnotą, która różni się od innych łaską wiary. - I tym się różnimy od ugrupowań czy zbiegowisk ludzi, którzy interpretują prawa natury czy wydarzenia, ale nie wiedzą, czy może wprost zapomnieli skąd przychodzą, od kogo pochodzą, jaka jest ich godność i dokąd idą – stwierdził abp Depo.

Mówił też, że bycie posłusznym woli Bożej jest możliwe, nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w polityce. Ubolewał, że "wolimy poddawać się różnym ugrupowaniom, które mówią, że choć pod względem moralnym istnieje dobro i zło, ale już w polityce jest inaczej".

Abp Depo odniósł się także do „manipulacji medialnej jakoby zapłodnienie in vitro było programem zdrowotnym w walce z bezpłodnością” i przytoczył dane Głównego Urzędu Statystycznego z I kwartału 2013 r. W Polsce urodziło się w tym czasie 121 tys. dzieci a zmarło 142 tys. osób. - Postawmy więc mocne pytanie: czy w tej statystyce i podanej liczbie zmarłych ujęto selekcję zarodków ludzkich, którym nie dano prawa do życia w stosowanej metodzie in vitro? – wołał metropolita częstochowski.

Reklama

Kaznodzieja dodał, że naprzeciw „tej zatrważającej statystyce wychodzi Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej «Stop aborcji», który złożył w Sejmie RP ponad 400 tys. podpisów pod projektem ustawy zakazującej zabijania dzieci przed narodzeniem ze względu na podejrzenie choroby”. Hierarcha podziękował za tę inicjatywę i przywołał dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski, w którym napisano iż domaganie się prawa do aborcji stanowi wyraz wysoce niegodnego postępowania, nawet jeśli jego źródłem miałby być lęk lub poczucie źle pojętej odpowiedzialności za dziecko, wyrażanej w słowach: „nie udźwignę tego ciężaru”. W obu sytuacjach – podkreśla dokument Episkopatu – w dramacie niepłodności i obawie związanej z ciążą Kościół stoi zawsze po stronie człowieka, nie potępia nikogo. - Są zasady moralne, których charakteru zobowiązującego nigdy nie wolno zawiesić – przypominał metropolita częstochowski.

Pielgrzymi gromadzili się w sanktuarium już w sobotę 13 lipca. Mszę św. wieczorną sprawował dla nich biskup świdnicki Ignacy Dec - również na jasnogórskim Szczycie. W homilii przypominał, że nadal na całym świecie są chrześcijanie prześladowani i zabijani z powodu ich wiary, np. w krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce Północnej. Przywołał też postać bł. Marianny Biernackiej, która w czasie II wojny światowej oddała swoje życie za swoją ciężarną synową.

- Jesteśmy dumni z takich ludzi jak bł. Marianna, którzy są bohaterami dzięki swojej wierze i miłości ukształtowanej w Kościele przy Chrystusie i przy Maryi - mówił biskup, zaznaczając, że teraz w Polsce za publiczne wyznawanie wiary nie ma kar fizycznych, ale coraz częściej ma miejsce "kamienowanie medialne". - To medialne linczowanie praktykują nie tylko opłacani, poprawni politycznie, mało liczący się z Bogiem dziennikarze, ale także niektórzy katolicy tzw. otwarci, liberalni, wśród których trafi się czasem i ksiądz, co się ostatnio w katolickiej Polsce zdarzyło - powiedział. Nawiązując od ostatnich wydarzeń, stwierdził, że "kolejny hierarcha został zaatakowany za wierność prawdzie, nauce Kościoła, dzisiaj bardzo niewygodnej dla niektórych środowisk".

Reklama

Odnosząc się do rocznicy zbrodni wołyńskiej i uchwały Sejmu, który nie nazwał jej ludobójstwem, biskup powiedział, że "nasze słowa powinny odkrywać prawdę, a nie ją zasłaniać". - Pojednania i przyjaźni nie da się zbudować na rozmiękczonej prawdzie - stwierdził.

Zachęcał do publicznego przyznawania się do Jezusa - nie tylko w słowach, ale i czynach, wyrażanych w praktykach religijnych. Podkreślał, że żal do polityków i dziennikarzy, którzy mówią o sobie jako o katolikach a głoszą poglądy niezgodne z nauką Kościoła, są słuszne. - Wiara w Chrystusa, przyjaźń z Nim nie może się ograniczać do sfery prywatnej, także sektor życia publicznego winna kształtować Jego nauka - mówił. - Nie może być dobrej polityki, gospodarki, nauki, kultury bez etyki, poprawność ewangeliczna nie może być zamieniona na poprawność polityczną.

- Jeśli dzisiaj żyjemy w kryzysie gospodarczym i finansowym, to na skutek nieprzestrzegania w życiu prywatnym i publicznym norm moralnych, ustanowionych przez Boga - stwierdził. - Odejście od Boga nigdy nikomu nie pomogło. W wierze jest ocalenie i pomyślność.

Na koniec dodał zwracając się do pielgrzymów - Rodziny Radia Maryja. - Mówią nam, że dzielimy Polaków. My nie dzielimy Polaków, łączymy ich wokół Jezusa, Jego Ewangelii, wartości chrześcijańskich i narodowych - wskazał bp Dec.

Pielgrzymce tradycyjnie towarzyszyły patriotyczne koncerty. Wystąpiła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka, Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica, Servi Domini Cantores, Maciej Wróblewski oraz Orkiestra Koncertowa Victoria Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej z Warszawy Rembertowa.

21. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę zakończyła się modlitwą Koronka do Bożego Miłosierdzia.

2013-07-14 20:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: poprawności ewangelicznej nie wolno zamieniać na poprawność polityczną

Poprawności ewangelicznej nie wolno zamieniać na poprawność polityczną. Odchodzenie od Boga jeszcze nikomu nie pomogło, obraca się ono zwykle przeciwko człowiekowi. Zawierzenie Bogu owocuje pokojem i Bożym błogosławieństwem. W wierze Bogu, w Jego słowo jest nasze ocalenie i nasza pomyślność – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki przewodniczył 9 lipca uroczystej Eucharystii na Jasnogórskich Wałach, która rozpoczęła 25. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja.

W homilii bp Dec, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii rozważał, jakie miejsce zajmuje w życiu ludzkim anatomia strachu, lęku, mówiąc przy tym o przezwyciężaniu strachu przez ufność w Boże miłosierdzie i Bożą opatrzność. Wskazywał również na odwagę, jaka ma towarzyszyć każdemu w przyznawaniu się do Chrystusa i w wyznawaniu wiary w dzisiejszej Polsce i Europie.

CZYTAJ DALEJ

Suplika do Maryi w Pompejach

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna pompejańska

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do oparcia”?

8 maja trwa wielkie święto w Sanktuarium w Pompejach i uroczyście odczytuje się supliki do Królowej Różańca z Pompejów. Koniecznie się przyłącz, aby uzyskać wielkie łaski za przyczyną matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Europa ojczyzn, a nie Europa bez ojczyzn

2024-05-09 10:36

[ TEMATY ]

Europa

Jadwiga Wiśniewska

Magdalena Pijewska

Od 20 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Z perspektywy tych dwóch dekad z całą odpowiedzialnością można postawić tezę, że dzisiejsza Wspólnota nie jest tą samą, do której wstępowaliśmy 1 maja 2004 r.

Coraz mniej przypomina Unię, o której marzyli jej Ojcowie Założyciele, tacy jak Robert Schumann, którego wspominamy w sposób szczególny co roku, 9 maja, w Dniu Europy. Święto to upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, która stała się fundamentem dzisiejszej UE. Dla tego męża stanu, a dziś kandydata na ołtarze, oczywiste było, że „europejski duch oznacza bycie świadomym przynależności do kultury chrześcijańskiej rodziny i gotowym do służenia tej społeczności w duchu całkowitej wzajemności, bez żadnych ukrytych motywów hegemonii, bądź egoistycznego wykorzystywania innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję