Podczas wizyty w narodowym sanktuarium maryjnym Brazylii w Aparecidzie 24 lipca papież Franciszek otrzyma kopię tamtejszej figurki Matki Bożej. Będzie ona podobna do mierzącego 40 cm oryginału z drzewa cedrowego.
Rzeźbiarzem, któremu powierzono wykonanie prezentu dla papieża jest Paulo Henrique Pinto z miejscowości Campanha w stanie Minas Gerais. Tworzy on symbole wiary katolickiej od 40 lat.
Przez 10 dni rzeźbił postać Matki Bożej i detale jej twarzy, dłoni oraz aniołów u jej stóp, tak aby były identyczne z oryginałem, znajdującym się w bazylice sanktuarium.
Na zakończenie Mszy św. w Aparecidzie Franciszek odmówi modlitwę, w której odda swój pontyfikat w opiekę Matki Bożej.
O znaczeniu mądrości, będącej "łaską postrzegania wszystkiego oczyma Boga" mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Franciszek rozpoczął dziś cykl katechez o darach Ducha Świętego. Przypomniał, że obok mądrości są to dary rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Na placu św. Piotra papieskiej katechezy wysłuchało około 50 tys. wiernych.
Franciszek zaznaczy, że mądrość jest światłem wewnętrznym, którego może udzielić jedynie Duch Święty i które uzdalnia nas do rozpoznania śladu Boga w naszym życiu i w historii. Rodzi się ona nie tyle z inteligencji czy też wiedzy, którą możemy nabyć, ale z bezpośredniej relacji z Bogiem. "Jakże to ważne, aby w naszych wspólnotach byli tacy chrześcijanie! Wszystko w nich mówi o Bogu i staje się pięknym i żywym znakiem Jego obecności i Jego miłości. Jest to coś, czego nie możemy zorganizować na prędce, nie możemy wytworzyć sami własnymi siłami: jest to dar, jakim obdarowuje Bóg tych, którzy stają się posłuszni Jego Duchowi" - powiedział Ojciec Święty.
Nowy papież, nowe święto państwowe: Watykan dostosował swój kalendarz. Jak zwykle, zarówno dzień wyboru, jak i imieniny papieża staną się świętami państwowymi Watykanu. Portal „Vatican News” poinformował dzisiaj o odpowiednich zmianach. W związku z tym od przyszłego roku pracownicy będą mieli wolne 8 maja. Tego dnia z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a Leon XIV został wybrany 267. papieżem w historii Kościoła.
Leon, którego świeckie imię brzmi: Robert Francis Prevost, obchodzi swoje imieniny 17 września. Roberta Bellarmina (1542-1621), jezuity, kardynała i papieskiego doradcy. W przyszłości dzień ten będzie również dniem wolnym od pracy w Watykanie.
Papież przypomina nam, że winniśmy być znakiem nadziei i wiary dla innych - powiedział Vatican News abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Jubileuszu Biskupów w Rzymie. Biskupi z całego świata, w tym z Polski, wysłuchali medytacji Leona XIV w Bazylice Świętego Piotra.
W spotkaniu z Leonem XIV z okazji Jubileuszu Biskupów uczestniczyli arcybiskupi i biskupi ze wszystkich stron świata, w tym z Polski. Radość ze spotkania wyraził w rozmowie z Vatican News abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.