Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia

Ekspozycja o znamiennym tytule: „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” znajduje się na rynku w Skoczowie. Zawiera myśli św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w formie cytatów oraz zdjęcia z czasów ich posługi.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

IPN

wystawa

Monika Jaworska

Wystawa na skoczowskim rynku.

Wystawa na skoczowskim rynku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak często słyszymy zdanie: Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże jest trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata” – to słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypisane na planszy: „Ojczyzna”.

Wystawa składa się z 16 tablic, które dodatkowo opatrzone są podtytułami, które w szczególny sposób podkreślają ważne momenty czy aspekty życia i posługi obu tych osób. Na jednej z tablic znalazły się również pamiętne słowa Jana Pawła II o sumieniu, jakie wypowiedział w 1995 r. na skoczowskiej Kaplicówce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wyjaśniają autorki wystawy Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z IPN-u, wystawa ma na celu upamiętnić życie i myśl tych dwóch wielkich postaci Kościoła. Skomponowały ją, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Podkreślają, że w ramach przygotowań do opracowania zagłębiły się w nieraz trudne teksty Papieża i kard. Wyszyńskiego i starały się dobrać cytaty, które pokażą ich podejście do podstawowych słów dla naszej cywilizacji. – Szukałyśmy wskazówek i przestróg, jakie nam pozostawili na czas, w którym musimy układać zdania naszych pojedynczych historii i razem pracować na rzecz wspólnej przyszłości pozbawieni ich opieki – dopowiadają.

Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Na skoczowskim rynku będzie ją można oglądać do 10 lipca.

O wystawie piszemy również w najnowszej papierowej „Niedzieli” – w dodatku „Niedziela na Podbeskidziu” nr 26 na 29 czerwca 2020 r.

2020-06-28 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walka na pokolenia

Szerokim echem w ostatnich latach odbiły się obywatelskie projekty ustaw rozszerzających prawną ochronę życia ludzkiego. Walka o życie toczy się jednak w Polsce już od co najmniej 100 lat.

Podziel się cytatem Wiele „zasług” w rozpropagowaniu zabijania dzieci przed narodzeniem mają dwa zbrodnicze totalitaryzmy: komunizm i nazizm. Bolszewicy aborcję wprowadzili jako pierwsi już w 1920 r.
CZYTAJ DALEJ

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

W komin wycelowane są już obiektywy licznych fotoreporterów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję