Umiesz się naprawdę modlić? Jesteś wierny Liturgii godzin? Służysz chętnie w konfesjonale? Przygotowujesz się solidnie do kazań, lekcji religii i wszelkich publicznych wystąpień? Jak wygląda twoja troska o nowe powołania kapłańskie i zakonne do służby Bożej? - te i inne pytania stawiali sobie zatroskani o swoją świętość kapłani, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem w paradyskim seminarium.
Inspiracją do przeżywania Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów jest życzenie Jana Pawła II wyrażone w Liście do kapłanów z 1995 r. Sam Jan Paweł II może być wzorem przeżywania kapłańskiej świętości.
Każdy chrześcijanin jest powołany do świętości. Nie jest ona tylko dla wybranych i z pewnością błędem byłoby zamykanie powołania do świętości tylko do grona osób duchownych. Gdyby ktoś mniemał, że „ksiądz to musi być święty, ale ja niekoniecznie”, znajdując w tym usprawiedliwienie dla swoich grzechów, byłby w sprzeczności z Ewangelią. Z drugiej jednak strony zebrani w Paradyżu księża mieli głęboką świadomość, że dążenie do osobistej świętości powinno znajdować się wśród priorytetów kapłańskiego życia, ponieważ kapłan powinien być wzorem dla innych.
Do takiego myślenia nawoływał w swojej konferencji ojciec duchowny wrocławskiego seminarium ks. Aleksander Radecki. Zachęcał księży do powrotu do źródeł swojego kapłaństwa, przypomnienia sobie lat seminaryjnych i gorliwego dążenia do kapłańskich ideałów. Przypominał, że ludzie oczekują od księdza, by był niejako uobecnionym Chrystusem i ekspertem w dziedzinie życia duchowego.
Drugą konferencję formacyjną na temat ideału kapłana w listach św. Pawła do Tymoteusza wygłosił bp Paweł Socha, wskazując w szczególności na zadania duszpasterza, do jakich należą: zachować wiarę i prawe sumienie, karmić się słowami wiary i zdrową nauką, a odrzucać błędne poglądy, praktykować pobożność, być przykładem dla wiernych oraz praktykować czytanie Pisma Świętego, napominanie i nauczanie.
Główną cześć Dnia Modlitw w Intencji Ojca Świętego i o Uświęcenie Kapłanów była oczywiście modlitwa we wskazanych intencjach. Zgromadzeni księża i klerycy wspólnie odmawiali Liturgię godzin i adorowali Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Zwieńczeniem modlitw była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.
To jednak nie wszystko. Aby nasi księża wiernie kroczyli po drogach świętości, potrzebują prawdziwego wsparcia każdego parafianina, wsparcia wyrażonego na pierwszym miejscu w modlitwie za swojego proboszcza, swojego wikarego, swojego księdza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu