Na plac celebry przed sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, gdzie znajduje się grób zmarłego 15 lutego 1975 r. ks. Michała Sopoćki, 28 września przybyły rzesze wiernych z całej Polski i ze świata, wśród nich także przedstawiciele naszej diecezji, by uczestniczyć w uroczystości beatyfikacji kierownika duchowego św. s. Faustyny Kowalskiej, orędownika i głosiciela kultu Miłosierdzia Bożego, a zarazem jednego z patronów archidiecezji białostockiej.
Mszy św. beatyfikacyjnej przy ołtarzu polowym przewodniczył przybyły specjalnie na tę okoliczność z Watykanu delegat Papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Świętych. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który zwrócił uwagę m.in. na to, że Kościół wynosi do chwały ołtarzy kapłana, którym Bóg posłużył się, aby niezmienna prawda o Miłosierdziu Bożym dotarła do ludzi XX wieku. - Był to wiek - przypomniał kard. Dziwisz - naznaczony w sposób szczególny okrutnymi systemami totalitarnymi, usiłującymi pozbawić człowieka nadziei, odzierającymi go z godności, skazującymi na poczucie bezsensu i rozpaczy.
W historii archidiecezji białostockiej była to największa Msza św. koncelebrowana, uczestniczyło w niej bowiem blisko pół tysiąca duchownych, w tym aż 120 biskupów, m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp i, co oczywiste, gospodarz miejsca abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, oraz blisko 80 tys. wiernych. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.
Bł. ks. Michał Sopoćko w zbiorowej świadomości zasłynął jako spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej. To dzięki jego staraniom Kościół pozwolił na kult Miłosierdzia Bożego. Błogosławiony założył też Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego według wskazówek podyktowanych przez Jezusa św. Siostrze Faustynie. Do tego był profesorem teologii i wykładowcą. Ale przede wszystkim, co potwierdzają jego znajomi, był człowiekiem świętym. Wspomnienie nowego błogosławionego będzie obchodzone 15 lutego, w dniu jego śmierci - narodzin dla nieba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu