Reklama

Dziękczynienie Panu Bogu za Plony 2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekumeniczne dożynki

Już od rana w niedzielę, 21 września, do Hajnówki na swe doroczne święto przybywali ludzie pracujący na roli. Odbywało się tam bowiem Diecezjalne Dziękczynienie Panu Bogu za Plony, czyli Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej, połączone z Dożynkami Wojewódzkimi Województwa Podlaskiego. W tym roku uroczystość ta miała wyjątkowy, ekumeniczny charakter, gdyż za plony z wieńcami dożynkowymi dziękowali zarówno wyznawcy religii katolickiej, jak i prawosławnej.
O godz. 10 w hajnowskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego uroczystą Eucharystię dla katolików celebrował pasterz diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, który w homilii zwrócił uwagę m.in. na to, iż praca na roli ma charakter powołania: „Jakże trudno przewidzieć czas jej trwania! Jakże trudno odgadnąć, kiedy zacznie się jakiś sezon! Jakże trudno obliczyć możliwą wielkość zbiorów. (…) Trzeba mieć wyczucie w sianiu i sadzeniu (…), w żniwach i wykopkach, w jakichkolwiek zbiorach”. Mszę św. poprzedził obrzęd poświęcenia wieńców przywiezionych przez delegacje z parafii diecezji drohiczyńskiej, zakończył - poświęcenia ziarna siewnego.
Zwyczajem lat ubiegłych Ksiądz Biskup wręczył także Medale Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej „Benemerenti” zasłużonym dla rozwoju rolnictwa, kultury i Kościoła, które otrzymali: Zbigniew Filipkowski z Warszawy za wierność zasadom sprawiedliwości, zwłaszcza na styku dobra wspólnego i dóbr poszczególnych obywateli krzywdzonych przez wieki; Małgorzata Galuchowska z Hajnówki za przykład chrześcijańskiego życia oraz za troskę o rozwój życia religijnego w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce; Elżbieta Kamińska z Brańska za przykład chrześcijańskiego życia, troskę o rozwój życia religijnego w parafii Brańsk oraz za wspieranie akcji charytatywnych; Andrzej Kamiński z Brańska za przykład chrześcijańskiego życia, troskę o rozwój życia religijnego w parafii Brańsk, promocję Telewizji Trwam oraz za wspieranie akcji charytatywnych; Halina Krakówko z Drohiczyna za przykład chrześcijańskiego życia, wierność Kościołowi i wartościom chrześcijańskim, a także za troskę o dziedzictwo kulturowe Podlasia; Ryszard Pater z Hajnówki za przykład chrześcijańskiego życia oraz za troskę o rozwój życia religijnego w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce; Genowefa Sidoruk z Wirowa za przykład chrześcijańskiego życia oraz za troskę o rozwój życia religijnego w parafii Wirów; Franciszka Śliwoska z Kamionnej za przykład chrześcijańskiego życia oraz za troskę o rozwój życia religijnego w parafii Kamionna oraz Jolanta Zawadzka i Józef Zawadzki z Czekanowa za przykład chrześcijańskiego życia i za troskę o rozwój życia religijnego w parafii Czekanów.
Podczas tegorocznych dożynek został też uhonorowany bp Antoni Dydycz, który z rąk Ministra Rolnictwa, Wicewojewody Podlaskiego i Reprezentanta Komendy Straży Pożarnej odebrał Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, przyznaną mu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Równocześnie w soborze Świętej Trójcy dla wyznawców prawosławia o godz. 9.30 rozpoczęło się nabożeństwo, które odprawił biskup hajnowski Miron. Następnie uczestnicy uroczystości z kościoła i cerkwi w jednej procesji przeszli do parku miejskiego, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzystów, duchownych obu wyznań, rolników, a także mieszkańców miasta i regionu. Na przybyłych czekało tam wiele atrakcji, m.in. prezentowane były obrzędy dożynkowe w wykonaniu zespołów ludowych, wystawy sprzętu rolniczego i płodów rolnych, stoiska z potrawami regionalnymi i rękodziełem, były też występy zespołów ludowych i liczne konkursy, wśród nich na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję