Reklama

Oblicza kobiecości

Mówią o nas „puch marny”, mówią, że jesteśmy słabe i delikatne. Ale może z tej delikatności, z wrażliwości na sprawy innych, z miłości do ludzi, do ojczyzny, wynikają czasem rzeczy niespodziewane, świadczące raczej o kobiecej sile niż słabości… Historia zna wiele zapisów o kobietach bohaterkach. O kobietach, które w imię wierności zasadom, wierze, ojczyźnie, nie wahały się złożyć najwyższej ofiary. Dziś na szczęście rzeczywistość takich ofiar nie żąda. Nie znaczy to jednak, że brakuje wśród nas bohaterek… Kilka chciałabym Państwu przybliżyć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odsłona pierwsza - Idalia

Reklama

Delikatna, krucha postać, przypominająca porcelanową laleczkę. Maleńka pani o starannej fryzurze i z nigdy nieschodzącym z twarzy uśmiechem. Obecna do dziś na niemal wszystkich wernisażach i koncertach. Dziwne? Gdy weźmiemy pod uwagę to, że pani Idalia kilka tygodni temu skończyła 93 lata, to wypada pochylić tylko czoło.
Jest urodzoną lwowianką. I chyba też urodzoną nauczycielką. Miłość do pracy pedagogicznej wpoili jej rodzice, także nauczyciele. Przed wojną zdążyła jeszcze ukończyć filologię polską na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Gdy rozpoczęła się wojenna zawierucha, schronienie znalazła w Instytucie Naukowym profesora Wiegla, unikając w ten sposób wywózki na roboty w głąb Rzeszy. O pracy nauczycielskiej jednak nie zapomniała. Wraz z siostrą Anną Przyborowską uczyła młodzież na tajnych kompletach. Ponad sześćdziesiąt lat potem opowiadała o tym młodzieży na żywej lekcji historii, poświęconej tajnemu nauczaniu. W Galerii Fotografii panowała niczym niezmącona cisza. W maleńkiej postaci o cichym, ale dźwięcznym głosie, tkwiła nadal charyzma, na której budowała swój nauczycielski autorytet.
„Pionierka” - piszą o niej w opracowaniach i artykułach. Z mężem Franciszkiem pojawiła się w Świdnicy w lutym 1946 r. I pierwszym ich marzeniem było… stworzyć w Świdnicy teatr. Jarzyna reżyserował, Idalia grała. Jako amatorka rzecz jasna, ale pasja i miłość do sceny zaprocentowały potem, gdy jako polonistka na wiele lat związała się z Liceum Pedagogicznym.
Kochała młodzież. Nigdy nie mówiła źle o swoich uczniach. Wierzyła w ich wrażliwość, talent, zdolności. Przed dziewczętami, często wychowanymi w odciętych od świata wsiach, rozbudzała miłość do polskiej literatury. Woziła dziewczęta na przedstawienia teatralne do Wrocławia. Zarażała entuzjazmem.
„Skromna” - mówią ci, którzy znają ją od lat. „Gołębiego serca” - dodają inni. „Wyrozumiała” - dorzucają kolejni. A wszyscy podkreślają, że w rodzinie Jarzynów ważniejsza od obiadu zawsze była książka, wspólne recytacje, dobra sztuka… Razem z nieżyjącym już mężem wychowali troje wspaniałych dzieci. I na zawsze wpisali się w historię miasta, które pokochali tak jak utracony przed laty Lwów.
Gdy rok temu z okazji Święta Kobiet lokalny tygodnik zapytał ją o największe marzenie, odpowiedziała: „cieszyć się z sukcesów moich najbliższych w zdrowiu i bliskości swojej rodziny. Do końca chciałabym też wytrwać w wierności hasłu: «Bóg, Honor, Ojczyzna»”.

Odsłona druga - Maria

W tym roku będzie obchodzić swój 50. jubileusz pracy! Gdyby to jeszcze była działalność pisarska, malarstwo, poezja. Ale Maria Skiślewicz to choreograf! Siły, witalności i pięknej sylwetki pozazdrościć by jej mogła niejedna młodsza kobieta. Na zawodową emeryturę pani Maria na razie się nie wybiera - systematycznie prowadzi zajęcia z młodzieżą, w tym z ukochanym „Kręgiem” - jej dumą i oczkiem w głowie. To Zespół Tańca Narodowego i Estradowego, od 35 lat działający przy Świdnickim Ośrodku Kultury.
Gdy dokładnie dziesięć lat temu Maria Skiślewicz obchodziła 40. jubileusz pracy, jej goście z ledwością mieścili się w dużej sali Klubu Bolko. Przyszło kilkuset jej wychowanków. Wspaniała taneczna biesiada trwała wiele godzin. Pani Maria oblicza, że przez „Krąg” przez lata działalności przewinęło się około tysiąca osób…
Młodzieży wpaja to, co dziś „niemodne” - poszanowanie dla tradycji narodowych, znajomość zwyczajów ludowych. Jej tancerze z dumą zakładają strój krakowski, z wdziękiem tańczą poloneza i inne tańce narodowe, reprezentują już nie tylko Świdnicę i Świdnicki Ośrodek Kultury, ale i Polskę na międzynarodowych przeglądach. Gimnazjaliści, licealiści, ale i całkiem dorośli członkowie „Kręgu” wiedzą, że w zespole obowiązują nienaruszalne zasady - wzajemny szacunek, wspieranie się, zespołowa praca.
Każde narodowe czy kościelne święto, wymagające specjalnej oprawy artystycznej, może liczyć na taneczne popisy młodzieży wychowywanej przez panią Marię. Właśnie - wychowywaną, bo zajęcia to nie tylko nauka tańca. Najlepszym przykładem pedagogicznych talentów Marii Skiślewicz jest jej syn Wojciech - także zawodowy choreograf, który razem z nią prowadzi zespół. Rzadko spotkać można tak zgrany zawodowo tandem. Wspólnie przygotowują programy, realizują wciąż nowe pomysły. Na Wojciechu spoczywa zadanie przygotowania tanecznego zespołu. Pani Maria coraz częściej pełni funkcję menadżera, zabiegając o sponsorów, układając kalendarz występów. Tylko w 2007 r. wystąpili ponad 60 razy! Nie odmawiają nikomu - kombatantom, seniorom, sybirakom. A gdy zdarza się występ komercyjny dla firm czy instytucji, skrzętnie zbierają środki na zagraniczne występy, na które zapraszani są coraz częściej.
Jaka jest Maria Skiślewicz? „Kobieta huragan” - mówią koleżanki. „Trochę nerwowa w chwilach stresu, ale dusza-człowiek” - dodaje jedna z nich. „Wulkan energii” - dorzuca kolejna. Tej pozytywnej energii niejeden jej zazdrości.

Odsłona trzecia - Ewa

Twierdzą niektórzy, że nie ma trudniejszej specjalności niż ta, którą wybrała sobie doktor Ewa Kilar. Jest onkologiem. A to oznacza, że każdego dnia musi się liczyć z tym, że będzie miała spotkanie z tym, co ostateczne, co nieodwracalne.
Pacjenci mówią, że doktor Kilar mimo lat poświęconych na leczenie chorych z chorobami nowotworowymi, nie wpadła w rutynę, nie zobojętniała. Do swoich podopiecznych często zwraca się po imieniu, zna ich życie, historię, problemy. Wie, że nowotwór złośliwy to często wynik nie tyle chorego ciała, co chorej duszy… Więc o tej duszy stara się nie zapomnieć, bo prócz terapii ma zawsze ciepłe słowa wsparcia i otuchy. Mówią o niej „wspaniała pani doktor”. A ona - skromna, spokojna, ale konsekwentna - walczy o godność chorego, ale też i o to, by ubiec chorobę, nie dać się jej zaskoczyć. Wspiera, dodaje otuchy, a gdy jednak trzeba się poddać - jest z pacjentem do końca…
„Rak” - to słowo do niedawna było jeszcze nie tylko bolesne, ale… wstydliwe. Budziło strach. Ewa Kilar należy do grupy tych pionierów, którzy przełamują ów stereotyp. O nowotworach mówi otwarcie, szczerze, starając się jednocześnie zrobić wszystko, by ofiar tej choroby było jak najmniej. Od lat promuje programy profilaktyczne, udowadniając, że walkę z rakiem można wygrać. Współpracowała między innymi z Fundacją „Hope” i wieloma innymi instytucjami, prowadzącymi ogólnopolskie i światowe akcje.
Jako ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii świdnickiego szpitala „Latawiec” pierwsza w Polsce rozpoczęła współpracę z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie, kierowanym przez prof. Jana Lubińskiego. Wybitny naukowiec od lat prowadzi badania nad wpływem genów na występowanie chorób nowotworowych. Od 2000 r. współpraca świdnickiej lekarki ze szczecińskim profesorem zaskutkowała szeroko zakrojonymi badaniami ankieterów. Doktor Kilar udało się przekonać władze Świdnicy do tej pionierskiej akcji - wsparli pomysł finansowo. Ankieterzy dotarli do 50 tysięcy mieszkańców miasta, w tym także do tych, którzy wcześniej nie zdawali sobie sprawy z genetycznego obciążenia. Dziś są oni pod stałą opieką pani doktor.
Marsze Życia, programy poświęcone zdrowiu kobiety - przy ich organizacji na pomoc Ewy Kilar zawsze można liczyć. Potrafi prostym, zrozumiałym językiem przestrzegać, uczyć, radzić.
Zdobytą wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z kolegami - z jej inicjatywy zorganizowano w Świdnicy konferencje naukowe, poświęcone związkom genetyki i występowania chorób nowotworowych. W ten sposób Świdnica dzięki konsekwentnej pani doktor wpisała się mocno na mapie ośrodków medycznych, prowadzących mądrą, skuteczną profilaktykę onkologiczną.
Trzy postacie, trzy pokolenia, trzy różne osobowości. Łączy je jedno - życie z pasją, bezinteresowność, entuzjazm. I jeszcze jedno - pracując ponad miarę, dając ludziom i światu tak wiele, nie utraciły uśmiechu i czaru kobiecości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch kardynałów elektorów nie weźmie udziału w konklawe

We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów. Wśród 183 purpuratów obecnych jest 120 elektorów. Dziś podano informację, że z powodów zdrowotnych, dwóch kardynałów elektorów nie przyjedzie na konklawe, a zatem nie weźmie udziału w wyborze nowego papieża.

W czasie wtorkowej kongregacji wysłuchano 20 wystąpień. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie dotyczące wyzwań przed którymi stoi Kościół i odpowiedzi na poruszane problemy.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Pojednania do Rzymu w 60. rocznicę wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich

2025-04-29 23:48

mat. pras. Archidiecezja Wrocławska

W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do niemieckich abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Mszy świętej podczas Pielgrzymki Pojednania w Rzymie. Uczestniczyły w niej władze Wrocławia, była premier Hanna Suchocka i pielgrzymi – wierni z archidiecezji wrocławskiej.

Pielgrzymka Pojednania została zorganizowana przez archidiecezję wrocławską oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. To część obchodów Roku Pojednania, który rezolucją uchwaliła we Wrocławiu rada miejska z powodu 60. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję